Stanislav Gross s dcerou

Stanislav Gross ve svém bytě v přízemí, kde je i bazén a terasa. (28. ledna 2005) | foto: Radim Beznoska

Gross oznámil, že se nechá prověřit

  • 987
Premiér Gross oznámil, že požádá o bezpečnostní prověrku na styk s tajnými dokumenty. Ačkoli to zákon nevyžaduje, chce tím rozptýlit pochybnosti kolem financování svého bytu. Nákup domu si nechá prověřit i jeho manželka. Na internetu se objevila petice, která žádá odvolání premiéra.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Věříte, že bezpečnostní prověrka objasní, kde vzal Gross na byt?

Stanislav Gross před jednáním poslaneckého klubu oznámil, že požádá o prověrku. "Chtěl bych to stihnout ještě do březnového sjezdu ČSSD," řekl MF DNES. Neuvedl, o jaký stupeň prověření hodlá usilovat.

Novinářům vzkázal, že se mu nelíbí, jak informují o jeho rodině. Nerad by prý svou politickou kariérou poškodil obchodní aktivity své ženy. Dodal, že manželka přesto požádá finanční úřad, aby prozkoumal okolnosti nákupu domu její firmy. - více zde

Bezpečnostní prověrku, která zkoumá také majetkové poměry, sliboval Stanislav Gross už v roce 1999, protože už tehdy se o původu peněz na byt spekulovalo. Zůstalo jen u slibů, předseda vlády dodnes prověřen nebyl.

BEZPEČNOSTNÍ PROVĚRKY

■ bezpečnostní prověrky mají čtyři stupně - vyhrazené, důvěrné, tajné a přísně tajné.
■ kromě Nejvyššího bezpečnostního úřadu, který prověřuje například zákonodárce, může prověrky u svých zaměstnanců vykonávat ministerstvo obrany, policie a BIS
■ hlavní zdrojem informací pro prověrku je dotazník, dále pak evidence policie či tajných služeb

"Bezpečnostní prověrku si udělám. Pokud bych tento slib nedodržel, tak samozřejmě ze své funkce odstoupím," dušuje se tentokrát. Zákon neukládá členům vlády povinnost mít bezpečnostní prověrky.

Předseda sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS upozorňuje, že prověrka na nejvyšší stupeň přísně tajné může trvat i rok. "Ale pokud by jí prošel, potom by pochybnosti rozptýlil. To je velmi důkladná kontrola," řekl iDNES.

Pokud by naopak premiér Gross požádal jen o nejnižší stupeň, podle Vidíma by tím pochybnosti sotva vyvrátil. "Taková kontrola může trvat měsíc, ale je to jen evidence. O ničem to nevypovídá," vysvětlil Vidím.

Petice žádá Grossův odchod
Na internetu se už objevila také petice, která žádá odvolání Stanislava Grosse. Autoři petice kromě nejasného financování Grossova bytu upozorňují i na některé další premiérovy "prohřešky".

"Stanislav Gross podle informací z médií vytvořil a utajeně nechal fungovat nejméně dva policejní týmy ("Mlýn" a "Zubr") podléhající pouze jemu, a to aniž by je mohly kontrolovat jiné instituce než pouze on sám," píše se v petici.

Tvůrcům petice vadí také to, že Gross v létě jmenoval šéfem Úřadu vlády Pavla Přibyla. Ten v roce 1989 velel policistům, kteří násilím rozháněli protikomunistické demonstrace. "Tím v našich očích snížil důvěryhodnost úřadu," uvádí se v petici.

"Z výše uvedených důvodů považujeme Stanislava Grosse za nedůvěryhodnou osobu, nezpůsobilou vykonávat funkci předsedy vlády České republiky a reprezentovat navenek Českou republiku coby její zástupce, a žádáme proto jeho odvolání," dodávají autoři petice. - text petice čtěte zde

Hlavní je nemlčet, říkají autoři petice
Petice je soukromou aktivitou šéfredaktora zpravodajství serveru Česká média Filipa Rožánka a programátora Martina Malého. Podpisy chtějí sbírat do 28. února, pak petici předají prezidentovi a předsedovi poslanecké sněmovny.

"Kdyby prezident Stanislava Grosse opravdu odvolal, bylo by to potěšující, ale nejdůležitější pro nás bylo přestat mlčet," řekl Rožánek iDNES.

Podle politologa Tomáše Lebedy prezident Grosse odvolat nemůže. "V parlamentní demokracii nemá hlava státu vrcholnou moc nad exekutivou," řekl iDNES.

"Petice může být leda politickým tlakem, a to jednak na samotného premiéra, anebo na jeho koaliční či stranické partnery, aby se k té kauze nějak postavili a sesadili premiéra standardními demokratickými mechanismy," uvedl Lebeda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video