Předseda KSČM Miroslav Grebeníček

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček po jednání s premiérem Stanislavem Grossem. (10. března 2005) | foto: Michal Sváček, MF DNES

Gross jednal s KSČM, podporu jistou nemá

  • 1078
Předseda KSČM se sešel k osobnímu jednání s premiérem Grossem. Grebeníček to oznámil už dopoledne, Gross však informaci odmítal potvrdit. Politici se shodli, že program ODS je horší variantou než stávající koalice. Komunisté nicméně podporu menšinové vládě ČSSD neslíbili.

Uzavřeného jednání se kromě Stanislava Grosse a Miroslava Grebeníčka účastnili také předsedové poslaneckých klubů obou stran - Michal Kraus za ČSSD a Pavel Kováčik za KSČM.

"Musíme říct, že Modrá šance (program ODS) je horší než program koalice," prohlásil Grebeníček. Grossovi podle svých slov řekl, že šance na komunistickou podporu případné menšinové vlády jsou 50:50.

Schůzka, která trvala déle než hodinu, se prý točila především kolem hrozby nástupu ODS k moci. "Většinu času jsme rozebírali politiku ODS," uvedl Michal Kraus. On i Gross zároveň zveřejnili dopisy, které zaslali jednak poslancům koalice a KSČM, jednak členům konference KDU-ČSL. - více zde

Předseda KSČM už dopoledne sdělil novinářům podmínky, za kterých by jeho strana byla ochotna v pátek vládu podpořit. "V kabinetu by měly zasednout důvěryhodnější osobnosti," řekl MF DNES.

O definitivním postoji komunistických poslanců rozhodne čtvrteční jednání ústředního výkonného výboru, kam Grebeníček Stanislava Grosse pozval.

Šéf KSČM si klade podmínky
Grebeníček by v menšinové vládě ČSSD uvítal například bývalého ministra zahraničí Jana Kavana nebo poslance ČSSD Vladimíra Laštůvku. Ti by podle něj mohli v Černínském paláci nahradit Cyrila Svobodu (KDU-ČSL).

Na ministerstvu spravedlnosti by zase Grebeníček místo předsedy US-DEU Pavla Němce rád viděl místopředsedkyni sněmovny Jitku Kupčovou, která stejně jako Kavan a Laštůvka patří v sociální demokracii k levicovému křídlu. Ministerstvo zemědělství by podle předsedy komunistů neměl opouštět Jaroslav Palas (ČSSD).

Podle informací ČTK však Grebeníček popřel, že má v úmyslu na schůzce s premiérem hovořit o personálních věcech. Ctí prý ústavu a je mu jasné, že jmenování ministrů je plně v kompetenci premiéra.

Pokud bude mít premiér zájem hovořit věcně, chtěl bych s ním diskutovat také o důchodové reformě a o majetkových přiznáních, uvedl Grebeníček.

Klausovu odpověď Grebeníčkovi najdete ZDE

Grebeníčkovi už také odpověděl prezident Václav Klaus, kterému šéf KSČM naznačil, že by se měl do řešení krize více zapojit. "Teprve v okamžiku, kdy bude nepochybné, že nastala otevřená vládní krize, budu aktivně iniciovat hledání vhodného řešení," napsal Klaus. 

Gross: Na požadavky komunistů nepřistoupíme
Stanislav Gross informaci o osobní schůzce s Grebeníčkem nejdříve odmítal potvrdit. "Nejsem si jist, jestli nějaká taková schůzka bude," řekl novinářům ještě dopoledne po schůzi sněmovny.

Na podmínky KSČM však prý přistupovat nehodlá. "Rozhodně nemíním s KSČM jednat o jakýkoliv podmínkách personálních nebo mocenských," uvedl.

Komunisté stejně jako ostatní poslanecké kluby si musí podle Grosse uvědomit, co by znamenal případný pád vlády a možný příchod pravicové ODS k moci. "Nebudeme dělat s nikým žádné handly, každý musí vědět, o čem hlasuje," prohlásil premiér.

Na závěr Gross ještě jednou zopakoval, že o rezignaci na post premiéra ani s blížící se celostátní konferencí KDU-ČSL neuvažuje. Lidovci by na ní měli rozhodnout, zda kvůli nesouhlasu s Grossem opustí vládní koalici.

Stanislav Gross předtím šéfa KDU-ČSL požádal, aby mohl na odpoledním lidoveckém jednání promluvit. Kalousek to odmítl s tím, že jde o čistě vnitrostranickou akci.

ČTĚTE TAKÉ:
Grebeníček drží vládu Grosse pod krkem - zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video