Gross dal za domek na kraji Prahy 10 milionů

  4:31aktualizováno  4:31
Stanislav Gross udělal jako investor opět dobrý obchod. Dům s pozemkem na kopci nad Prahou koupil za výhodnou cenu 10,2 milionu korun – a navíc v místě, kde budou v příštích letech ceny nemovitostí růst. MF DNES cenu zjistila z kupní smlouvy, která je k dispozici v katastru nemovitostí.

"Myslím si, že je to z hlediska kupujícího dobrá cena. Takové domy s parcelou se na západním kraji Prahy prodávají i za dvanáct milionů korun," odhaduje realitní makléřka Iveta Smetanová z Maxima Reality.

Stanislav Gross si možná vyhlédl Slivenec kvůli jeho blízkosti barrandovskému kopci, kde bydlí. A i kdyby postupoval čistě pragmaticky, nakoupil výhodně. Nenápadné satelitní městečko Slivenec nabude na významu, až se dostaví jižní obchvat Prahy s mostem přes údolí u Radotína. Pak naroste cena zdejších pozemků. Ty jsou navíc hodně nedostupné, protože je skoupili developeři.

"Odhaduji, že cena pozemku a domu ve Slivenci poroste ročně o šest procent," říká další realitní makléřka, Kateřina Šauerová.

Cenu Grossova pozemku však zvyšují i krásné vzrostlé stromy v zahradě nebo to, že leží v klidné, slepé ulici. "Západ Prahy je také oblíbený i kvůli čistému vzduchu," jmenuje další výhodu Smetanová.

S koupí pomáhal právník
Ze smlouvy, která před pár dny dorazila na katastrální úřad, lze dále vyčíst, že Grossovi si vyhlédli dům už v únoru, kdy si ho rezervovali za 270 tisíc korun. Miliony pak uhradili najednou, nejspíš převodem, protože ve smlouvě figurují čísla účtů.

V okamžiku koupě byl někdo na straně bývalé majitelky v domě trvale hlášený, protože smlouva obsahuje klauzuli, že si tento člověk musí přemístit trvalé bydliště. S koupí domu pomáhala Grossovým advokátní kancelář Petra Kubíka. K němu dali také do úschovy celou sumu a Kubík ji uvolnil po podepsání kupní smlouvy bývalé majitelce. Transakci však komentovat nechtěl.

"Víte, že jsem jako advokát vázán mlčenlivostí," odmítl rozhovor Kubík.

Ušetřil nejméně dva miliony
Stanislav Gross si po odchodu z politiky chrání úzkostlivě soukromí a s médii nekomunikuje. Není také možné zjistit, jaké má s domkem plány. V pondělí nebyl k zastižení v advokátní kanceláři Eduarda Bruny, kde pracuje jako koncipient. Sekretářka nechtěla dokonce prozradit ani jeho e-mailovou adresu. Grossova manželka Šárka měla mobil přesměrovaný do schránky.

Je pravděpodobné, že Grossovi domek začnou rekonstruovat nebo ho nechají zbourat a postaví na jeho místě úplně nový. Sousedé už v jejich ulici zahlédli architekta.

Podle odhadu Smetanové je pozemek Grossových sám o sobě dražší než celý domek, který na něm stojí. Pokud stály nemovitosti dohromady deset milionů korun, tak podle makléřky připadá odhadem sedm milionů na rozlehlý pozemek a tři miliony na dům. Dům zůstává opuštěný, Grossovi se ve Slivenci zatím neukazují.

"Nedávno jsem tam nakukovala do zahrady a od doby, kdy Grossovi domek koupili, se na pozemku nic nezměnilo," řekla v pondělí MF DNES jedna z obyvatelek Slivence.

"Geniální" obchod Stanislava Grosse
Stanislav Gross získal kapitál na nákup domu zvláštním způsobem. Vydělal na nákupu akcií energetické firmy, jejichž hodnota se pětinásobně zvýšila, těsně než je prodal. Přitom podle ekonomických analytiků hodnota firmy Moravia Energo, kterou spoluvlastnil, takhle závratně nevzrostla.

Grossův životní obchod, při kterém vydělal osmdesát milionů korun, vyšetřuje protikorupční policie. Šárka Grossová si kromě domku v březnu pořídila ještě byt v Aventuře ve státě Florida v USA. Ten ji přišel v přepočtu na dvanáct milionů korun. Americký byt Grossových má výměru 180 metrů čtverečních. - čtěte o Grossově bytu na Floridě


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Najdete na iDNES.cz