Gross a Grulich si vymění křesla

  23:35aktualizováno  23:35
- Změny ve vládě Miloše Zemana, které jsou na spadnutí, vyvolají uvnitř sociální demokracie menší personální zemětřesení. Dlouholetý předseda poslanců a muž číslo dvě v ČSSD Stanislav Gross se zřejmě přestěhuje na ministerstvo vnitra, zatímco současný ministr Václav Grulich s největší pravděpodobností obsadí Grossovo místo v parlamentu - křeslo místopředsedy Poslanecké sněmovny.

"Ano, pan Grulich tuto nabídku dostal," potvrdil včera místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Grulich si však se Zemanem na tento výměnný obchod ještě neplácl. "Pan ministr s panem premiérem mluvil a ponechal si čtrnáctidenní lhůtu na rozmyšlenou," řekl Samuel Truschka z tiskového oddělení resortu vnitra.

Další tři ministři, jež chce Zeman v nejbližší době rovněž odvolat z vlády, nejspíš podobná "satisfakce" jako Grulicha nečeká. Z ministra dopravy Antonína Peltráma i ministra pro místní rozvoj Jaromíra Císaře se tedy nejspíš stanou důchodci (oběma je sedmdesát). V politice se vedle Grulicha udrží díky poslaneckému mandátu ještě ministr bez portfeje Jaroslav Bašta.

"Nabídka, kterou dostal pan Grulich, se rozhodně netýká i ostatních. V jeho případě jde o vyjádření toho, že neodchází z vlády proto, že dělal nějaké chyby, ale že je to spíš politické rozhodnutí premiéra či generační výměna," uvedl Škromach.

Do personálních změn by nakonec mohl být "zatažen" i on. Gross svůj přestup do vlády podmiňuje udržením pozice ve vedení ČSSD (ta vyplývá z funkce předsedy poslanců, o niž by přišel), a proto bude zřejmě usilovat o funkci místopředsedy strany. To by však bylo možné pouze v případě, že by se některý z dnešních místopředsedů, třeba Škromach, svého křesla v Grossův prospěch vzdal.

Jeden z Grossových spolupracovníků potvrdil, že Gross, na jehož účasti ve vládě má Zeman velký zájem, si skutečně dal podmínku setrvání ve vedení ČSSD. "Bude se to muset vyřešit v dubnu na ústředním výboru," řekl. "Tohle je téma, ke kterému necítím potřebu se vyjadřovat," prohlásil včera Gross. Místopředseda Škromach nevyloučil, že své místo ve vedení strany Grossovi přenechá. "Obecně tady ta možnost je. Za určitých okolností by se to mohlo stát," řekl bez bližšího upřesnění Škromach. Pokud by se s Grossem dohodl, muselo by výměnu posvětit na sto dvacet členů ústředního výboru strany.

Před ním bude začátkem dubna ještě jedno zásadní rozhodnutí: kdo se po odstoupení místopředsedkyně Petry Buzkové stane dámou číslo jedna sociální demokracie? Stanovy říkají, že alespoň jedním z pěti místopředsedů musí být žena. A protože čtyři místa patří mužům, je zřejmé, že po Buzkové, která rezignovala na protest proti dodatkům k opoziční smlouvě s ODS, muž přijít nemůže. V kuloárech strany se jako o žhavé kandidátce mluví o předsedkyni ústavně-právního výboru, sedmačtyřicetileté Jitce Kupčové. "Ano, pokud se nestane něco nepředvídatelného, tak kandidovat budu," řekla včera Kupčová.

Změny ve vládě - a okrajově i odchod Petry Buzkové - souvisí s podepsaným dodatkem opoziční smlouvy. ODS podmínila svou podporu státnímu rozpočtu mimo jiné i tím, že Zeman výrazně obmění svůj vládní tým.

Prezident Václav Havel si však vymínil, že změny provede až po schválení rozpočtu, aby nebyl obviňován, že naplňuje dohody mezi ČSSD a ODS, s nimiž nesouhlasí. Sněmovna rozpočet schválila v pátek a hned poté začal Zeman podnikat první kroky k rekonstrukci kabinetu: naplánoval si schůzky s těmi ministry, které chce odvolat.
Zeman se už v pátek sešel Václavem Grulichem a včera večer s Antonínem Peltrámem, Jaroslavem Baštou a Jaromírem Císařem.

Peltrám připustil, že se o jeho odvolání hovořilo. Ministr Císař působil rozpačitějším dojmem. "Možná budu rezignovat a možná odejdu," řekl bezprostředně po schůzce Císař.

Konkrétní změny a kdy k nim opravdu dojde, oznámí premiér v pátek na tiskové konferenci. Zatím lze jen zopakovat spekulace, které se šíří už řady týdnů: ministra vnitra Grulicha vystřídá Stanislav Gross, ministra bez portfeje Baštu by měl nahradit šéf Úřadu vlády Karel Březina, ministra pro místní rozvoj Císaře místopředseda ČSSD Petr Lachnit a ministra dopravy Peltráma poslanec Miroslav Kapoun.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

VIDEA TÝDNE: Chyby při třídění, zákeřná zlodějka a vtipkující Schwarzenegger

Obecně platí, že znečištěné výrobky do tříděného odpadu nepatří. Proto tam...

Třídění odpadu je sice záslužná činnost, ale ne všichni to děláme správně. Reportér Matěj Smlsal vysvětluje, jakých...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz