Bývalý předseda KSČM Grebeníček zpochybnil tvrzení, že Palachův čin směřoval proti komunistické totalitě. "Tvrzení, že se Jan Palach stal symbolem boje proti totalitní komunistické moci, je naprosto zavádějící. Jan Palach se nezapálil na protest proti Komunistické straně Československa, jeho sympatie patřily především reformním komunistům," prohlásil Grebeníček (více zde).
Kauza Palach |
Poslanci vládní koalice a část zástupců Věcí veřejných po těchto jeho slovech opustila jednací sál dolní komory.
Zeman v sobotu na dotaz jednoho z novinářů uvedl, že podle něj v době, kdy Palach uskutečnil svůj protest, už reformní komunisté opouštěli scénu. "A na jejich místa nastupovali podobní neostalinisté, jako je podle mého názoru právě pan Grebeníček," řekl nastupující prezident v Pardubicích.
8. února 2013 |
"Chápu, že Miloš Zeman je po vyčerpávající volební kampani unaven a že si nenašel čas seznámit se s tím, co jsem skutečně ve Sněmovně řekl. Až si čas najde, zjistí, že, diplomaticky řečeno, střelil kozla," uvedl Grebeníček.
Ve sněmovním stenozáznamu si podle něj Zeman lehce ověří, že poslanec návrh zákona podpořil a hájil Palacha před "zjednodušenými falsifikacemi a pravicovou cenzurou jeho skutečných postojů a cílů".
Grebeníček také uvedl, že politik nastupující do role hlavy státu by neměl "střílet od boku a podléhat tlakům jednostranné a zavádějící mediální kampaně, se kterou má ostatně ještě sám velmi čerstvou zkušenost". Zemanovi prý stenozáznam svého vystoupení přiloží k blahopřání k jeho zvolení do funkce prezidenta.
Zeman přijel do Pardubic navštívit jednání krajské konference Strany práv občanů - Zemanovci, jejímž je čestným předsedou (více o konferenci čtěte zde).
Zeman reagoval také na dotazy týkající se možného obsazení vedoucích postů v hradní kanceláři. Odkazoval ale na to, že může jmenovat její jednotlivé funkcionáře až po své inauguraci, která je 8. března.
Uvedl, že si velice váží rozhodnutí ředitele protokolu Jindřicha Forejta, který bude ve své funkci pokračovat. Řekl také, že dosud není rozhodnuto o budoucnosti velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka, který by se podle některých zdrojů mohl stát jedním ze spolupracovníků nového prezidenta (o změnách na Hradě čtěte zde).
"Je to otázka v jednání, ale nezapomeňte, že ještě nejsem podle ústavy prezidentem a jmenovat kohokoliv šéfem zahraničního odboru je úkol pro inaugurovaného prezidenta," uvedl.