Gott musí dostávat pravidelné transfuze, říká lékař. Léčba je komplikovaná

  9:48aktualizováno  9:48
Karel Gott trpí akutní myeloidní leukémií, onemocněním, při kterém kostní dřeň není schopna tvořit dostatečný počet funkčních krvinek. „V současnosti je to konvenčně nevyléčitelné onemocnění,“ vysvětlují v rozhovoru přednosta Hemato-onkologické kliniky FN Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Tomáš Papajík a lékařka olomoucké hematoonkologie Renata Machová.

Karel Gott o svém zdravotním stavu sám informoval fanoušky. | foto: iDNES.tv

U Karla Gotta leukemii předcházela porucha krvetvorby v podobě takzvaného myelodysplastického syndromu. Ten častěji postihuje lidi starší 65 let a ročně jím u nás onemocní asi 320 nových pacientů.

Zpěvák bojoval se zdravotními problémy i v roce 2016, momentálně podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné nemocnici v Praze.

Myelodysplastickým syndromem (MDS) trpí spíš starší lidé. Je u nich tato choroba vzácným onemocněním?
Tomáš Papajík (TP): Myelodysplastické syndromy se výrazně častěji vyskytují u starších lidí, kde je jejich incidence (počet nově nemocných, poznámka redakce) několikanásobně vyšší než u mladší populace, až desetinásobně, a činí tak zhruba 50 případů na 100 tisíc obyvatel a rok. Souvisí to se změnami krvetvorby spojenými s procesem stárnutí, ale také například s léčbou jiných chorob, kterou pacient prodělal v minulosti, například po úspěšné protinádorové léčbě jiné malignity (zhoubnosti). V tomto případě hovoříme o sekundárním myelodysplastickém syndromu, se kterým se bohužel setkáváme stále častěji.

Německo v pozoru. Zlatý hlas z Prahy bojuje opět s rakovinou, píšou média

A lze tento syndrom vyléčit?
TP:
V současnosti je MDS konvenčně nevyléčitelné onemocnění. Výjimkou je léčba alogenní transplantací (přenos tkáně nebo orgánu mezi dvěma lidmi, poznámka redakce) od dárce, která je však vyhrazena jen pro mladší nemocné v dobré celkové kondici. Pokud jde o netransplantační léčbu, ta je založena na podávání epigenetických léků, imunomodulačních léků, transfuzí, případně růstových faktorů krvetvorby. 

Chorobu jimi však vyléčit nelze a onemocnění se u většiny z nich v čase zhoršuje a u některých přechází v akutní leukemii. Po selhání konvenčně dostupných způsobů terapie jsou někteří pacienti léčeni v rámci klinických studií s novými léky. Průlomový lék na tuto diagnózu však dosud nebyl objeven.

Co se při MDS v těle vlastně děje?
TP:
V kostní dřeni je zdravá krvetvorba postupně nahrazována patologickým klonem dysplastických buněk. To se projevuje neefektivní krvetvorbou, což vede k nedostatku funkčních krvinek jedné či více řad v periferní krvi pacienta. Nedostatek červených krvinek se projevuje bledostí, dušností, únavou a slabostí, nedostatek bílých krvinek vede k častějším infekcím a jejich závažnějšímu průběhu, nedostatek krevních destiček se může projevit krvácením. 

Komplikace nedostatku krvinek mohou být i život ohrožující. Mnozí pacienti s MDS musí pravidelně dostávat krevní transfuze a další léky, například antibiotika potlačující infekce, které jsou u těchto pacientů kvůli snížené obranyschopnosti časté.

Proč později přechází MDS do akutní leukemie?
Renata Machová (RM): Dysplastická zárodečná buňka v kostní dřeni se vyznačuje zvýšenou zranitelností – tendencí k akumulaci dalších genetických změn (mutací) s následkem ztráty schopnosti vyzrávání a následnému hromadění nezralých bílých krvinek v kostní dřeni a případně jejich vyplavování do krve. A tehdy již mluvíme o sekundární akutní leukémii.

Léčba MDS se volí podle nízkého, středního a vysokého rizika. Jaká léčba se používá nejčastěji?
RM:
Volba léčebného postupu závisí na typu a pokročilosti MDS. Existují mezinárodně uznávané algoritmy k hodnocení rizikovosti onemocnění a ke stanovení konkrétního léčebného postupu. Vždy je potřeba zohledňovat aktuální klinický stav a kondici pacienta. Základem terapie většiny nemocných je transfuzní a podpůrná terapie. V pokročilejších fázích choroby se uplatňuje epigenetická terapie, pacienti schopní podstoupit alogenní transplantaci jsou pak indikování k transplantační léčbě.

O leukémii a její léčbě promluví v Rozstřelu onkolog Pavel Klener

To je jediná šance na vyléčení…
TP:
Ano, transplantace kostní dřeně od dárce je jedinou léčbou, která má v současné době potenciál MDS vyléčit. Dárcem může být příbuzný nebo nepříbuzenský dárce nalezený v českém či mezinárodním registru, optimální je shoda 10 HLA znaků (komplex genů, poznámka redakce) mezi dárcem a příjemcem. 

RM: Transplantační léčba může být provázena řadou závažných i život ohrožujících komplikací, proto by k ní měli být indikováni nemocní v celkově dobrém fyzickém stavu, s minimem přidružených ostatních chorob a mladším věku. I když nyní se věk, ve kterém se transplantuje, posunuje i nad 65 let, protože zde hraje roli především celková kondice, resp. jak někdy říkáme biologický nikoliv kalendářní věk.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

David Rath žaluje svého bratra. Vadí mu výroky, že krade a podvádí

Pravomocně odsouzený bývalý hejtman David Rath podal žalobu na svého bratra Michala. Od sourozence žádá omluvu za...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Ústavní soud se postavil proti zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud v úterý rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona...

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz