Povinně budou za Gotta držet smutek jen úřady, zbytek obyvatel dobrovolně

  10:59aktualizováno  12:12
Vláda vyhlásí na sobotu příštího týdne státní smutek v souvislosti s úmrtím zpěváka Karla Gotta. V ten den se bude konat oficiální pohřeb se státními poctami, včetně zádušní mše v chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Smutek život ve společnosti – až na vyvěšení vlajek na půl žerdi na státních institucích – nijak neomezuje.

K pražské vile Karla Gotta lidé stále nosí květiny a zapalují svíčky. (3. října 2019) | foto: MAFRA

„Dnes ráno už u nás na úřadě vlády vyjednáváme konkrétní realizaci pohřbu, který bude velice logisticky náročný, protože ten zájem veřejnosti je obrovský. Je na to strašně málo času, protože na to máme de facto týden,“ oznámil v pátek premiér Andrej Babiš.

Fotogalerie

České právo státní smutek nijak zvlášť nereguluje. Pojem se objevuje pouze v zákoně o státních symbolech. Státní vlajky vyvěšují úřady na půl žerdi, a to na budovách, v nichž sídlí, či na místech celostátního významu. Zbytku společnosti může vláda formy piety jen doporučit.

Manipulace s vlajkami začíná zpravidla v 16 hodin dne předcházejícího státní smutek, čili v Gottově případě by se tak mělo stát za týden v pátek. Končí pak v 8 hodin ráno dne, který následuje po státním smutku.

V tomto ohledu do pravidel svérázně zasáhl prezident Miloš Zeman, který vyvěšení vlajek na půl žerdi nařídil vzápětí poté, co umělcova smrt vešla ve známost.

Během státního smutku se donedávna nesměly provozovat loterie, sázkové a hazardní hry, takže musela být uzavřena všechna kasina a herny. To se ale změnilo v lednu 2017 v zákoně o hazardních hrách.

11. září a Václav Havel

V nynějším století doposud vláda vyhlásila například jednodenní státní smutek na 14. září 2001 k uctění obětí teroristických útoků ve Spojených státech z 11. září 2001. Cílem útoku bylo Světové obchodní centrum nebo Pentagon. Obětí bylo 3 000 mrtvých a více než 6 000 zraněných.

Státní smutek byl vyhlášen také od 21. do 23.prosince 2011 k uctění památky bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, který zemřel 18. prosince 2011. Dále vláda doporučila všem občanům, aby ho uctili v pátek 23. prosince v poledne minutou ticha.

Úmrtí Karla Gotta

Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od osmi ráno do desíti večer v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Následující den se bude konat od jedenácti dopoledne zádušní mše pro pozvané hosty ve svatovítské katedrále, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka.

Průběh zádušní mše má na starosti pražské arcibiskupství, organizuje ji ale úřad vlády, který rozešle pozvánky. Detaily budou známy v úterý.

Všechny informace ohledně pohřbu Karla Gotta slíbila dát rodina zemřelého zpěváka na webové stránky. „Pokud bude nějaká aktuální informace, kterou by manželka pana Gotta potřebovala sdělit veřejnosti, objeví se pouze na oficiálních stránkách Karla Gotta,“ upozornila mluvčí Gottových Aneta Stolzová.

Karel Gott zemřel v úterý 1. října po těžké nemoci. Bylo mu 80 let.

Lidé stále chodí se svíčkami

I třetí den po jeho smrti lidé od pátečního rána přicházejí vzdát zpěvákovi úctu a vyjádřit soustrast pozůstalým k vile rodiny na pražské Bertramce. Lidé zapalují svíčky a pokládají květiny. Pietní místa vznikla také jinde v Praze.

K vile na Bertramce i v pátek v podstatě neustále přicházejí lidé všech věkových kategorií a přinášejí nové svíčky či zapalují ty, které zhasly. Obvykle přicházejí jednotlivě, v párech, ale i ve větších skupinkách. Přišlo hodně seniorů a matek s dětmi. 

Karel Gott (1939 - 2019)

Na Gotta vzpomínají také v dejvickém divadle Semafor. Ve foyer mají od středy vystavenu jeho fotografii, u které jsou vypsána životní data a připomínka, že mezi lety 1963 až 1965 byl členem ansámblu divadla Semafor.

Pietní místo zřídilo také vydavatelství Supraphon ve své prodejně na Jungmannově náměstí. Vyvěsili tam plakát, který nechali k této příležitosti vyrobit. Lidé už před výlohu začali nosit svíčky, řekl za vydavatelství Vladan Drvota.

Další pietní místo zřídila pražská konzervatoř, kde Gott studoval. Ve středu sem přicházelo mnoho lidí, včetně cizinců. Pietní místo je u hlavní budovy za Rudolfinem.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Děsivá nehoda na D1, trpící Putin a drama v Londýně

Jakou každou neděli, tak i dnes vám přinášíme videa týdne. Nejsledovanějšími se staly autentické záběry nehody na D1,...

Vpád rakouských stíhaček byl unikátní. Piloti skončili na poli u Prahy

Před pětapadesáti lety přistály s problémy na lánech u Ořecha dva rakouské letouny. Jeden z nich se převrátil v příkopu...

Čeští vědci chtějí vypěstovat odrůdu superpšenice, která vydrží sucho

Brzy se na polích možná bude vlnit pšenice, jejíž sklizeň neovlivní sucho, bude odolnější vůči chorobám a škůdcům, a...

Letní teploty ještě nekončí, tento týden bude až 23 stupňů

Velmi teplý ráz počasí z posledních dnů bude pokračovat i tento týden. Teploty při nízké oblačnosti překročí dvacítku,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz