GLOSA: Nechceme mozky, chceme prsa, vzkázal Temelín středoškolačkám

  9:23aktualizováno  9:23
Jaderná elektrárna Temelín tento týden vybírala do svého týmu novou stážistku. Roli přitom nehrál zájem o jadernou energetiku ani znalosti uchazeček, nýbrž půvab jejich těl v bikinách. Státní podnik se na sociálních sítích dočkal ostré kritiky a ze soutěže vycouval, což je dobrá zpráva o rostoucí vnímavosti společnosti k sexismu. Otázkou však je, jaké poselství si z celé akce odnesou studentky.

Na technické vysokoškolské obory míří stále jen malá část studentek. Elektrárna Temelín však zvolila nejhorší možný způsob, jak je přilákat. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Soutěž Maturantka roku pořádá každoročně mediální agentura TRIMA CB a jedním z hlavních partnerů je z nějakého důvodu právě státní podnik Jaderná elektrárna Temelín - Skupina ČEZ.

Právě ta na svůj facebookový profil v uplynulých dnech vyvěsila fotografie deseti středoškolaček v plavkách a ochranných helmách s tím, že dívku, jejíž fotka získá nejvíce „lajků“, přijme na dvoutýdenní stáž. Co mělo být náplní této stáže, společnost nespecifikovala.

Maturantka roku je jen jedna z řady soutěží, v nichž porota - v tomto případě uživatelé Facebooku - hodnotí „kvalitu ženy“ podle jejího vzhledu. Spojení takovéto soutěže se získáním stáže ve státním podniku a zaměření na středoškolačky je ovšem vyloženě nezodpovědné.

Dívkám na pokraji dospělosti, které právě skládají maturitu a vybírají vysokou školu, společnost ČEZ de facto vzkazuje, že nejdůležitější výbavou do života mladé ženy nejsou znalosti, ale sexy tělo a schopnost dobře ho „prodat“. (Stejně starým klukům, kteří o stáž v bikinách nesoutěžili, pak v hlavě hnízdí stereotyp, že získá-li atraktivní žena dobré místo, dosáhla toho zřejmě skrze své tělo.)

Dobře to ilustrují popisky pod fotografiemi dívek: modrooká blondýnka, sympatická brunetka, vysoká hnědovláska, se zájmem o koně, pejsky, vaření... O zaujetí uchazeček pro cokoli, co alespoň vzdáleně souvisí s prací v jaderné elektrárně, zde není ani zmínka.

Celá akce byla evidentně spíš podivným pokusem o reklamu, než snahou získat do týmu perspektivní novou sílu. Co lépe přitáhne pozornost než album mladých ňader a hýždí v bikinách? Drtivá většina reakcí na sociálních sítích byla ale zřejmě jiná, než jaké PR oddělení Temelína očekávalo. Místo nadšených, uslintaných komentářů se dočkalo hodně důrazné kritiky. Ve středu večer proto, po stovkách nesouhlasných komentářů, komunikační oddělení elektrárny soutěž utnulo a na Facebooku se omluvilo s tím, že se nechtělo nikoho dotknout.

Jednoznačně nesouhlasná reakce veřejnosti je dobrou zprávou. Ukazuje se, že alespoň nejkřiklavější případy sexismu a objektifikace žen už dnes společnost přestává tolerovat.

Temelín akci omlouvá se slovy, že „smyslem soutěže byla podpora technického vzdělávání.“

Pokud však cílem elektrárny bylo skutečně probudit ve studentkách zájem o techniku, mohla zvolit tisíc účinnějších způsobů. Jsme v situaci, kdy na technické obory vysokých škol přichází jen minimum dívek a jedním z důvodů je právě obava před vstupem do „mužského“ macho světa a přetrvávající stereotyp, že „holky na techniku nejsou“. Statistiky nedávno zveřejnilo například brněnské Vysoké učení technické. Informační technologie zde studuje pouze necelých devět procent žen, elektroniku 12, 5 procenta a v oboru strojního inženýrství tvoří dívky jen 13 procent studujících (více čtěte zde).

Zástupci největší jaderné elektrárny tak mohou například navštěvovat střední školy a povzbuzovat studentky, které přirozeně baví matematika a fyzika, ale váhají, zda se technickým oborům věnovat i na vysoké škole. Takových je jistě mnoho. I když možná nemají perfektní míry nebo se nechtějí svlékat v chladící věži elektrárny.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz