GLOSA: Veleba oživil přízrak anticharty. Tím ale společnost nestmelí

  16:50aktualizováno  16:50
Text, kterým předseda Strany práv občanů Jan Veleba uvedl svou podpisovou akci na podporu prezidenta Miloše Zemana, má historickou paralelu. Podobnými obraty jako Veleba kritiky prezidenta odsoudilo normalizační Rudé právo Chartu 77 ve známém článku „Ztroskotanci a samozvanci“.

Jan Veleba označil kritiky prezidenta Miloše Zemana za žlučovité povaleče. Jenže vedle svobody sbírat podpisy pro cokoliv - třeba na podporu prezidenta - máme i svobodu kritizovat. | foto: Agrární komora ČR

Několik dní před 25. výročím Listopadu má iniciativa Jana Veleby, předsedy původně zemanovské, po drtivě prohraných volbách už jen čestně zemanovské Strany práv občanů hořkou pachuť. Jako by si dlouholetý šéf Agrární komory, nynější senátor a předseda SPO vzpomněl, jak komunisté podpisům Charty 77 čelili vlastní podpisovou protiakcí.

Hanopis Rudého práva

Text nazvaný Ztroskotanci a samozvanci uveřejnilo Rudé právo 12. ledna 1977. Článek, reagující na protirežimní Chartu 77, vytyčil ideologické základy antichartistické kampaně.

Komunisté ještě v lednu rozjeli podpisovou protiakci pod provoláním, pro něž se vžil název „anticharta“. Podepisovali jej především umělci, odmítnutím riskovali ztrátu zaměstnání, píše Ústav pro studium totalitních režimů.

Nasvědčuje tomu rovněž slovník, který použil ve své výzvě a jehož obraty připomínají článek Ztroskotanci a samozvanci z normalizačního Rudého práva. Porovnejme části obou textů:

  • Rudé právo: Autoři (Charty 77, pozn. red.) obviňují naši společnost, že v ní není život uspořádán podle jejich buržoazních a elitářských představ.
  • Jan Veleba: Tito lidé nemohou zapomenout, že příchodem Miloše Zemana na Pražský hrad jejich vliv výrazně oslabil.

  • Rudé právo: Do „svaté štvanice“ proti myšlenkám komunismu angažují dnes vládnoucí buržoazní třídy celý svůj rozsáhlý státní a propagandistický aparát. (...) Využívají také „skupiny neohrožených škrabálků“.
  • Jan Veleba: Česká žlučovitá média pořádají na hlavu státu doslova štvanici.

  • Rudé právo: Samozvanci pohrdající lidem, jeho zájmy, jím volenými zastupitelskými orgány si osobují právo zastupovat náš lid.
  • Jan Veleba: Nejrůznější povaleči z pražských kaváren tyto frontální útoky režírují, domnívaje se, že jim stále patří republika. Ale to se mýlí!
Text Rudého práva ze 12. ledna 1977

Část textu Rudého práva ze 12. ledna 1977

  • Rudé právo: Ve svém zavilém boji proti pokroku se mezinárodní reakce pokouší vytvořit zdání jakési široké antikomunistické fronty.
  • Jan Veleba: Za posledních 25 let si tuto roli (síly, kořenů a mravního zdraví českého státu, pozn. red.) přisvojila právě pražská kavárenská rádoby intelektuálská smetánka. Tato role jí však nepatří a nikdy nepatřila.

  • Rudé právo: V zoufalém pudu sebezáchovy bije buržoazie kolem sebe hlava nehlava, dělá všechno možné a neštítí se ničeho, aby zastavila revoluční proces. Ve své snaze zabrzdit proces svého neodvratného konce hledá buržoazní reakce nejrůznější metody, jimiž by chtěla svůj zánik zvrátit či oddálit.
  • Jan Veleba: „Pražská kavárna“ proto křičí, vzteká se a kope kolem sebe. Naštěstí pro naši zemi režiséři těchto útoků mají ve svých politických fajfkách již pomálu tabáku.

Na jednu stranu se není co divit, sám Veleba býval členem normalizační KSČ. Na druhou stranu - nechť jeho slova o žlučovitých povalečích vypovídají o něm samotném, ale ať podpisy klidně sbírá. Za nepodpis Velebova formuláře se nebude vyhazovat z práce. A Velebu samotného za sběr podpisů nikdo nezavře, jak to - ne tak dávno - dělala KSČ chartistům.

Veleba sbírá podpisy

kvůli „útokům povalečů“ na Zemana

Vedle svobody sbírat podpisy pro cokoliv ale máme i svobodu kritizovat, a to i prezidenta republiky. Dát slušně najevo, že mluvit jak kanál se v určitých situacích nehodí, není žádný útok běsnící kavárny. Je to touha po lidské slušnosti ze strany prezidenta, který deklaroval úmysl národ spojovat.

Možná by pomohlo, kdyby méně radikální zemanovci i antizemanovci zkusili přesvědčit své vyhraněnější souvěrce, že skrze halasné výzvy k rezignaci ani plošné označování oponentů za žlučovité povaleče cesta nevede. Pokud by si to oba tábory sebekriticky uvědomily třeba i nad Velebovým pamfletem a pokud by prezident Zeman dokázal přiznat, že vulgární mluvou pochybil, byl by to docela hezký dárek občanům v předvečer blížícího se výročí Listopadu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Najdete na iDNES.cz