Policistům z GIBS skokově vzrostly platy, berou víc než většina kolegů

  14:22aktualizováno  14:22
Průměrný příjem zaměstnance Generální inspekce bezpečnostních sborů byl loni zhruba šedesát dva tisíc korun. Na podobnou částku přitom nedosáhne většina elitních policejních útvarů, informuje Český rozhlas. Premiér Andrej Babiš již dříve skokový nárůst odměn kritizoval.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Průměrného příjmu, jaký vykazují zaměstnanci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), nedosahují ani elitní útvary, jakými jsou například Národní centrála proti organizovanému zločinu nebo Pyrotechnická služba. Výjimkou je Letecká služba, kde se průměr pohybuje kolem šedesáti tří tisíc korun, vyplývá z přehledu, který zveřejnil server iRozhlas.cz.

Podle Petra Tomka z policejních odborů však nelze platy v GIBS kvůli rozdílnosti platových tříd srovnávat s průměrnými příjmy v policejním sboru nebo s jinými státními institucemi.

„Do průměru jsou promítnuty i platy vedoucích pracovníků, kteří to tlačí nahoru,“ upozorňuje také ministr vnitra Jan Hamáček. Podle něj na průměrný policejní plat – čtyřicet dva tisíc, nedosáhne většina policistů. „Podle mých informací se to bude pohybovat lehce přes třicet tisíc. To jsou peníze, které berou policisté ve službě, tedy ti přímo ve výkonu na ulici,“ doplnil Hamáček.

Meziroční nárůst o 26 procent

Z přehledu Českého rozhlasu přitom vyplývá, že ještě v roce 2016 si zaměstnanci GIBS vydělávali průměrně „jen“ 49 220 korun. O rok později však cifra vzrostla na 62 198 korun, tedy o víc než čtvrtinu. Tehdejšího šéfa GIBS Michaela Murína kvůli skokovému nárůstů odměn na jaře kritizoval i premiér Andrej Babiš.

„Dostal peníze navíc pro další příslušníky, a část těch peněz použil na nestandardní výši odměn, která byla třicet milionů. Normálně to bylo třináct milionů,“ prohlásil Babiš a požádal ministerstvo financí o audit úřadu. Kontrola konstatovala pochybení v rozdělování peněz a premiér pak prohlásil, že GIBS porušila rozpočtovou kázeň.

Vedoucí katedry kriminalistiky Policejní akademie Miroslav Němec však výši příjmů v GIBS obhajuje. Podle něj mohou být příslušníci inspekce denně ohroženi na životech a platy jsou tak „zcela odpovídající“. „Výši jejich platů může zpochybňovat pouze člověk, který neví naprosto nic o práci těchto útvarů, o její nebezpečnosti, ani o tom, že tito lidé tráví v práci i většinu svého volného času a jsou neustále ohroženi,“ uvedl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz