Ghetto bezdomovců v Praze nevznikne, radnice se zaměří na práci v terénu

  6:03aktualizováno  6:03
Pražští bezdomovci se nemusejí bát, že skončí ve sběrném táboře na okraji města. Noví představitelé Prahy upraví "akční plán" svých předchůdců a jeho kontroverzní část úplně vypustí. Magistrát chce posílit pomoc v ulicích a zařídit více cvičných bytů pro ty, kteří se vrací do běžného života.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

"Jsem jednoznačně proti podobným internačním táborům. Rozhodně nebudeme lidi svážet ke spalovně nebo skládce. To je nedůstojné pro toto město ve 21. století," říká radní pro sociální politiku Petr Dolínek (ČSSD).

K přepracování strategie bývalého radního Jiřího Janečka se ODS a ČSSD zavázaly přímo v koaliční smlouvě. Tábor pro bezdomovce už před volbami odsoudil současný primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Pod Dolínkovým vedením proto vznikne upravená koncepce k problematice bezdomovectví v hlavním městě. Tvořit ji bude mix nových opatření, úspěšných postupů z předchozích let i zkušenosti ze zahraničí. Hotová bude podle Dolínka zhruba v květnu nebo červnu 2011.

Spolupráce s neziskovkami bude pokračovat

Město například plánuje rozšířit počet sanitek a terénních týmů, které jsou na ulicích bezdomovcům k dispozici. "Zatím máme jednu mobilní ambulanci a třeba teď při mrazech se velmi osvědčuje," říká radní.

Pražský magistrát se už v zimě nechce spoléhat jen na pomoc armády a do budoucna zvažuje pronájem pokojů v ubytovnách. Zvýšit by se měl i počet malých bytů, v kterých se bezdomovci zkouší osamostatnit a získat zpátky běžné návyky.

Radnice hodlá i nadále úzce spolupracovat s neziskovými organizacemi, které se o bezdomovce starají. Ve čtvrtek se s jejich zástupci sešli na magistrátu. "Velmi si jich vážíme a nedokážeme si představit, že bychom tuto problematiku mohli řešit bez nich," uvádí Dolínek.

Neziskovky k připravované strategii pošlou svoje návrhy. "Je potřeba se dohodnout na podobě, která by byla přínosná pro lidi bez domova i pro město a jeho obyvatele," podotýká Petra Lakatošová, ředitelka pražské pobočky Naděje. Konkrétní doporučení si chce ještě promyslet.

Přesun na periferii by prohloubil problémy bezdomovců

Vznik bezdomoveckého tábora schválila v srpnu předchozí rada města v rámci "akčního plánu k problematice bezdomovectví". Jeho součástí byla také centrální evidence lidí bez přístřeší, tzv. job kontaktní místa či zmiňovaná mobilní ambulance.

Ve sběrném místě měli bezdomovci dostat nocleh, jídlo a lékařskou péči. Z centra by je tam svážely mikrobusy. Vedení radnice chtělo "oázu bezdomovectví" zřídit v blízkosti spalovny v Malešicích, u ďáblické skládky nebo na Jižním Městě.

Janečkův plán kritizovala řada sdružení, které se věnují sociálním službám a lidským právům. Odvoz bezdomovců na okraj města by prý jejich problémy jen prohloubil a snížil možnost návratu do běžného života. V hlavním městě žije podle odhadů 2 až 3 tisíce lidí bez domova.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Čeští egyptologové odkryli neznámé části obrovské hrobky Staré říše

Pohled na okénko vedoucí do místnosti se sochou hodnostáře Tije a výzdobu zdi...

Podle mnohých je to nejkrásnější z objevených hrobek z doby egyptské Staré říše. Unikátní je díky velikosti,...

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz