„Celkem budu rád, že zůstanu u svých studentů i tak jsem je nechtěl zcela opustit. V tomto směru, přiznám se, jsem se nechal přemluvit zejména panem předsedou ústavního soudu, abych kandidoval. Nebyla to primárně má volba. Je samozřejmě otázka, jestli to rozhodnutí bylo moudré v této situaci. Myslím, že se to octlo v nepříhodné době a byla vyvinuta enormní snaha, abych neprošel,“ uvedl Gerloch po hlasování. „Ten vztah je zřejmě víc vyhrocený, než jsem se domníval a myslel jsem si, že se hledá nějaký konsenzuální kandidát, ale zřejmě tomu tak není,“ řekl také Gerloch.
„Člověk, který se označuje za reformního komunistu v době normalizace, nemůže zasednout v Ústavním soudu,“ řekl ještě před tajnou volbou člen senátního klubu KDU-ČSL Zdeněk Papoušek.
„Přečetl jsem si profesní životopis pana Gerlocha. Je rozsáhlý, ale nechápu, proč v něm nejsou uvedeny jeho práce před rokem 1995,“ řekl člen klubu Starostů a nezávislých Marek Hilšer, který loni kandidoval na Hrad. Kritizoval, že do svého profesního životopisu nenapsal, že působil na kontroverzních vysokých školách, spojovaných s udělováním „turbotitulů“ některým politikům, třeba na Vysoké škole Karlovy Vary. „Neuvedl jsem vysoké školy, kde jsem působil marginálně,“ hájil se před senátory Gerloch.
Na prohru Gerlocha reagoval mluvčí Hradu sprškou tweetů
Na výsledek hlasování v Senátu reagoval sérií tweetů hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „30. výročí pádu komunismu. O podpoře opět nerozhoduje nezpochybnitelná odbornost, ale kádrový profil a ideologická hlediska. Bolševici jsou zpět,“ napsal nejprve. A další tweety přišly v rychlém sledu.
„Ti samí, kteří hlasitě vyčítají prof. Gerlochovi členství v KSČ, vynášejí do nebes člena KSČ a příslušníka ČSLA. Chucpe!“ napsal také Ovčáček na Twitteru. A do třetice přidal ještě toto: „Bolševici zakazovali profesní uplatnění kvůli třídnímu původu. Novodobí bolševici postupují obdobně u lidí s odlišným názorem. Jsou rozlezlí v politických stranách, které si samy říkají “demokratické”. To je ostatně také stará bolševická propagandistická metoda.“
Zemanův návrh přišel do Senátu obhajovat hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle prezidenta měl Gerloch nahradit ústavního soudce Jana Musila, který ke konci ledna na vlastní žádost na Ústavním soudu skončil. Mynář senátorům řekl, že Musil Gerlochovu nominaci podpořil.
Gerlochovy analýzy pro Zemana kvůli Pochemu a Nikulinovi
Kritici Gerlochovi vytýkají, že vystupuje spíše jako advokát a obhájce kroků prezidenta Miloše Zemana. Gerloch v minulosti poskytoval Zemanovi právní analýzy v kontroverzních kauzách a na jejich základě prezident argumentoval, že jeho předvolební výjezdy do krajů nejsou kampaň, že nemusí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo že je nezákonné vydat do USA ruského hackera Jevgenije Nikulina.
„Nikdy jsem nebyl advokátem prezidenta republiky. Sám jsem se s ním setkal několikrát jenom oficiálně. Vypracoval jsem dvě stanoviska na žádost Kanceláře prezidenta republiky,“ uvedl nedávno Gerloch.
Gerloch byl také dlouholetým členem KSČ před listopadem 1989. Loni kandidoval do Senátu v Praze, ale neuspěl. Velmi kriticky Gerlocha vnímá renomovaný právník a vysokoškolský pedagog Jiří Přibáň, který přednáší na Univerzitě v Cardiffu ve Walesu.
„Dobře si vzpomínám na studentská léta, kdy Aleš Gerloch přednášel teorii socialistického státu a práva neostalinským dialektem, který již v perestrojkové době nebyl nutný ani vyžadovaný. Jeho hlavní talent nikdy nespočíval v odbornosti, ale ve schopnosti kombinovat osobní ambice s neosobní loajalitou vůči všem, kdo jsou momentálně u moci. Mýlí se ti, kdo si myslí, že jde o kandidáta Miloše Zemana. Gerloch je kandidát každé moci a bude loajální ke komukoli, kdo mu zajistí ten či onen post,“ napsal Přibáň o Gerlochovi před pár dny v Lidových novinách.
Rozpolcená horní komora parlamentu
Proti Gerlochově nominaci se před hlasováním vyslovili lidovci, TOP 09 nebo představitelé Starostů a nezávislých či hnutí Senátor 21. „Uvědomujeme si, že ústavní soudce člověk stojí nad exekutivou i nad legislativou. Velmi důležité jsou jeho morální postoje, jeho minulost,“ řekl ve středu šéf senátního klubu Starostů a nezávislých Petr Holeček. Gerlocha se ptali na jeho působení v akademické sféře před rokem 1989.
„S vědomím toho, že volba je tajná říkám, že většinový názor našeho klubu je odmítavý,“ uvedl šéf senátního klubu lidovců Petr Šilar.
„Měli jsme s panem Gerlochem setkání na úrovni senátního klubu. Nemáme společné závazné stanovisko, jedná se o tajnou volbu,“ řekl šéf senátního klubu občanských demokratů Miloš Vystrčil. „Zaznamenal jsem poměrně rezervovaný přístup některých kolegů k pevnosti jeho názorů. Řekl bych, že postoj klubu byl mírně rezervovaný,“ řekl Vystrčil.
„Ústavně-právní výbor dal najevo to, že ho zajímá více erudovanost a vlastní způsobilost pana profesora pro výkon funkce Ústavního soudu než averze vůči Hradu,“ uvedl šéf ústavně-právního výboru Miroslav Antl, zvolený za ČSSD. Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity, vedoucím kateder teorie práva a ústavního práva a místopředsedou Legislativní rady vlády.
„Senátorský klub ANO jednomyslně podporuje nominaci pana Gerlocha, je kvalifikovanou osobou,“ řekla šéfka klubu ANO Zdeňka Hamousová. Gerlochovi příznivci ale nakonec zůstali ve výrazné menšině.