Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. května 2020 Filip
Podrobná on-line reportáž:
18:07
Milí čtenáři, redakce iDNES.cz končí on-line reportáž z návštěvy amerického prezidenta George W. Bushe v Praze. Děkujeme vám za její sledování. Stále jsme připraveni přinášet nejnovější informace z domova i ze světa - sledujte www.iDNES.cz
 • Odlet George W. Bushe z Prahy

  Odlet George W. Bushe z Prahy / Autor: Radek Cihla MF DNES

17:56
Prezident USA George W. Bush odletěl z Česka. Nejmocnější muž světa jednal v Praze o umístění radaru. Nyní se přesouvá do Německa na summit G8.
17:48
Letadlo Air Force One s prezidentem USA na palubě se rozjelo na plochu letiště a připravuje se na vzlétnutí.
17:46
Setkání příznivců amerického radaru na Můstku na Václavském náměstí skončilo. Akce Děkujeme Ameriko proběhla v klidu. Podepisovla se také petice.
 • Odlet George W. Bushe z Prahy

  Odlet George W. Bushe z Prahy / Autor: David Neff MF DNES

17:43
George W. Bush vystoupal s manželkou Laurou ke vchodu svého letadla, odkud naposledy společně zamávali. Air Force One se chystá k odletu.
17:40
Návštěva amerického prezidenta Bushe se blíží ke konci. Jeho limuzína přijela k Air Force One a prezidentský pár se blíží ke schůdkům u letadla.
17:33
"Radar podporuji. Chránil by nás před mezinárodním terorismem a nevypočitatelností Ruska," řekl reportérovi iDNES.cz senátor Jaromír Štětina. Podle něj nás ochrání byť jen deklarovaná spolupráce s USA.
17:29
Na setkání Děkujeme Ameriko vystoupil antikomunista a bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín. Boj s terorismem je podle něj zároven bojem s komunismem. Tvrdí také, že levicové akce namířené proti radaru financuje Rusko. "Nitky vedou do Moskvy," řekl Hučín.
17:12

Zbyněk Horváth reportérovi iDNES.cz sdělil, že je i s nízkou účastí na jeho akci podporující radar spokojený. Zároveň ale obvinil média, že mu nedala prostor k propagaci, i když je o setkání informoval už před týdnem. "Média to ale neavizovala, dokonce tvrdila, že se žádná akce na podporu radaru konat nebude," dodal.

 • Demonstrace na podporu stavby radaru v Česku

  Demonstrace na podporu stavby radaru v Česku / Autor: Tomáš Havlín iDNES.cz

16:37
Prezident USA ukončil svůj projev v Černínském paláci. podrobnosti čtěte zde
16:32
"Volby nedopadnou vždy, jak jsme doufali, ale demokracie zamená více, než jen výlet k volebním urnám," řekl Bush.
16:30
Svolavatel setkání na podporu amerického radaru Zbyněk Horváth řekl, že bychom měli využít zkušenosti s nacismem a donekonečna neustupovat. Radarová základna má podle něj sloužit proti státům, které na pacifistické řeči nereagují. Podle reportéra iDNES.cz se u pódia na Můstku na Václavském náměstí zatím nesešlo mnoho lidí, kolem se srocují spíš kolemjdoucí.
16:29
"Vážíme si toho, že Česká republika podporuje lidská práva. Jsme vděčni, kolik nových demokracií v Evropě podporuje vojenské mise v Iráku a Afghánistánu. S tyranií ale nelze skoncovat hned, někdy se to zdrhne," podotkl Bush.
16:24
"Po 11. září přišlo mnohem širší nebezpečí, mezinárodní hnutí islamistických extremistů, kteří hrozili lidem všude na světě. Byla to snaha vybudovat velkou říši. Amerika a její spojenci proto začali uplatňovat škálu vojenských rozvědných kapacit. Ale nejde jen o vojenský konflikt. Nejmocnější zbraní v boji proti extremismu je univerzální přitažlivost svobody. Tu nám propůjčil Stvořitel. Svoboda je jediné uspořádání, které vede ke spravedlnosti a lidským právům," prohlásil prezident USA.
16:12
"Přišly ale další hrozby a vyrůstaly celé generace bez přístupu ke svobodě. Život v útlaku vyvolal velké rozhořčení, které se pro mnohé změnilo v radikalismus a násilí," uvedl Bush.
16:10
"Laura i já jsme šťastni, že jsme opět v Praze," zahájil svou řeč prezident USA Bush. "Je příhodné, že se scházíme v Česku. Národ v srdci evropy bojoval za svou svobodu. (...) Je možné se svobodě bránit, je možné jí vzdorovat, ale není možné ji lidem vzít. Nyní po staletí válek a utrpení je konečně Evropa místem míru."
16:08
V Černínském paláci v Praze právě vystoupil George Bush s projevem na konferenci Demokracie a bezpečnost.
16:04
Na Václavském náměstí se sešlo zhruba 200 lidí na akci Děkujeme Ameriko. Známé osobnosti tak chtějí podpořit návštěvu George Bushe v Praze i umístění radaru USA v Česku. Na pódiu právě zpívá Pepa Nos, hlásí zpravodajka České televize. Podle organizátorů shromáždění teprve začíná.
15:54
Šéf ČSSD Jiří Paroubek se sešel s prezidentem Georgem Bushem. Na tiskové konferenci po setkání hovořil Paroubek o USA velmi vstřícně. Z úst odpůrce umístění radaru v Česku zazněly věty: "Rozumím duši amerického lidu." "ČSSD a jejich vlády byly a jsou věrným spojencem USA v rámci NATO." Bush prý Paroubkovi děkoval i za to, že vlády ČSSD podporovaly vojenské mise v Iráku a Afghánistánu.
15:02
Poslanci odhlasovali jako bod programu "seznámení se s textem písně ministryně Vlasty Parkanové věnované prezidentu Georgi Bushovi". Navrhl to exministr kultury Vítězslav Jandák. Bude prý požadovat, aby Parkanová text zarecitovala ve Sněmovně. více o písni zde
 • Novinář stíní počítač před sluncem, aby mohl odeslat fotografie z Hradu

  Novinář stíní počítač před sluncem, aby mohl odeslat fotografie z Hradu - Fotoreportér si po skončení návštěvy George Bushe stíní černým šátkem monitor počítače, aby mohl rozpoznat všechny detaily svých fotografií a odeslat je do redakce. / Autor: Reuters

14:01
Omylu v živém vysílání z Pražského hradu se dopustila i britská televize BBC. Při společné tiskové konferenci Bushe, Klause a Topolánka pod českého premiéra umístila titulek "Václav Klaus - prezident". Stejně jako CNN ji zmátlo, že návštěva amerického prezidenta v Praze se řídí neobvyklým protokolem. více zde
13:34
Americké plány umístit v Evropě protiraketovou základnu, proti čemuž se velmi ostře staví Moskva, nejsou prý pro většinu Rusů důležité. Na okraj pražské konference o demokracii a bezpečnosti to řekl představitel ruské opozice Garri Kasparov. Prezident Vladimir Putin tohoto tématu podle něj jen využívá k vlastním cílům. Mnoho Rusů by podle něj bylo pro to, aby Moskva na budování protiraketové obrany s USA spolupracovala. O amerických záměrech v Praze jedná americký prezident George Bush, který se také s Putinem v příštích dnech setká na summitu G8 v Německu.
13:24
Moderátor televize CNN se během živého přenosu z ceremoniálu na Pražském hradě nejméně třikrát uřekl. Tvrdil, že George Bush se sejde se svým protějškem, potažmo s premiérem Klausem Topolánkem. podrobnosti zde
12:49
V Praze stále trvají přísná bezpečnostní opatření, která skončí až odletem prezidenta Bushe. To je předběžně naplánováno asi na 18:00. "Prvořadým úkolem pražské policie je zajistit bezpečný průjezd prezidentské kolony konkrétními místy," uvedl policejní mluvčí Ladislav Bernášek. Upozornil také, že kvůli návštěvě se na mnoha frekventovaných komunikacích tvoří kolony. "V souvislosti s těmito dopravními opatřeními policisté opětovně apelují na řidiče, aby plně respektovali jejich pokyny a počítali i s případným časovým zdržením," upozornila pražská policie.

RECENZE OSLAVNÉ PÍSNĚ MINISTRYNĚ O RADARU:
Vyčítal s Parkanovou stvořili kukaččí písničku

12:18
V 16 hodin začne na Můstku demonstrace na podporu radarů. "Šedesát procent veřejnosti je proti, ale doufám, že vše se v dobré obrátí," řekl iDNES.cz svolavatel Zbyněk Horváth. Chce také protestovat proti obrazu Česka jako země, která teskní po totalitě. Údajně ho vytváří komunisté. Souhlasí ale s tím, že "tesknění po totalitě" víc připomíná uvítací song ministryně obrany Vlasty Parkanové. "Něco podobného jsem dlouho neviděl," tvrdí muž, který se sám živí jako textař.
12:09

Tisková konference skončila, novináři nedostali prostor na otázky. Premiér Topolánek se ještě společně vyfotografoval s oběma prezidenty.

 • Premiér Topolánek s prezidenty Bushem a Klausem

  Premiér Topolánek s prezidenty Bushem a Klausem / Autor: Reuters

12:07
"Jsem rád, že na drtivé většině věcí jsme se shodli. Kdybych si měl vybrat dvě slova z dnešního jednání, která by jeho průběh charakterizovala, použil bych aktivní partnerství," zakončil svou řeč Topolánek.
12:05
"Věřím prezidentu Bushovi, že se zasadí o zrušení víz. Ale v souvislosti s radarem mluvit o výměnném obchodu považuji za nedůstojné," prohlásil Topolánek.
12:03
Slovo si vzal premiér Mirek Topolánek.
11:59
"Rusko není naším nepřítelem, jak jsem to už říkal i prezidentu Putinovi. Můj postoj k protiraketové obraně je ten, že je to jen nezbytná obranná záležitost a není to žádná hrozba pro Rusko. Myslím si, že se mi podaří jim to vysvětlit," prohlásil Geroge Bush.
11:57

"Pane prezidente a pane premiére, chtěl bych říci, že se budu zasazovat o to, aby byla vízová povinnost pro Českou republiku zrušena. Obrátím se na Kongres. Samozřejmě jsou tam nějaké podstatné otázky bezpečnosti. Češi samozřejmě chtějí, aby se tak už stalo, že je to tak," obrátil se Bush otázkou na přítomné novináře. Ocenil také spojenectví České republiky v boji proti terorismu. Češi jsou pro Američany spojenci také proto, že se snaží prosadit demokracii ve světě, například v Bělorusku či na Kubě. "Chceme vás nazývat našimi přáteli," uvedl Bush.

 • George Bush na Pražském hradě

  George Bush na Pražském hradě / Autor: Dan Materna MF DNES

11:55
"Jsem České republice vděčný za riziko, kterému se umístěním radaru vystavuje. Svoboda a demokracie jsou požehnáním a budou požehnáním i pro ty, kteří je ještě nemají," řekl Bush.
11:54
"Jsem rád, že jsem mohl opět navštívit Prahu a Českou republiku," začal svůj proslov prezident USA Bush.
11:52
"S prezidenetem Georgem Bushem si rozumíme v otázce radaru. Bush o tom bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem," prohlásil Václav Klaus.
11:51

Na Pražském hradě začíná tisková konference po jednání prezidenta George Bushe s Václavem Klausem a zástupci české vlády.

 • Tisková konference na Pražském hradě

  Tisková konference na Pražském hradě / Autor: Michal Růžička MF DNES