Generálka srovnávacích testů začala matematikou a poplachem v call centru

  11:38aktualizováno  11:38
Tisíce žáků 5. a 9. tříd se v pondělí pustily do generální zkoušky testování znalostí z matematiky. V dalších týdnech je čekají i zkoušky z českého a cizího jazyka. Testování přes počítače má ukázat, jestli mají děti požadované minimum znalostí. Naostro se testy spustí za dva roky.

(ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Všichni žáci píší testy z matematiky, českého jazyka a angličtiny. Deváťáci si mohou z cizích jazyků místo angličtiny zvolit i němčinu či francouzštinu. Příliš této možnosti ale nevyužili. Francouzštinu zvolilo jen 300 a němčinu 3 000 deváťáků.

Generálka, kterou připravila Česká školní inspekce, potrvá tři týdny. Od pondělí do středy vždy proběhnou testy z matematiky, od úterý do čtvrtka z češtiny a od středy do pátku z cizích jazyků. Test z matematiky podle ČTK v pondělí ráno napsalo 14 tisíc žáků.

Zkuste si testy

ve formátu .pdf

Školáci obdrží výsledky testu hned po jeho absolvování, celkové výsledky budou zveřejněné na konci testování. Testy mají první společnou část, pak se větví do různých obtížností, které si volí sami žáci. V matematice musí žáci zvládnout šestnáct úloh, v dalších dvou předmětech 22 až 28 úloh.

Čas, kdy zkouška probíhá, si volí školy samy. Během pondělního dopoledne muselo být kvůli požárnímu poplachu evakuováno call centrum, kam se školy obracejí o pomoc. "Pracovníci se už vrátili zpět. Už by to mělo být v pořádku," uvedl po desáté hodině zástupce ředitelky inspekce Libor Vacek.

Do generální zkoušky se podle inspekce zapojí zhruba 3 700 škol a 170 tisíc žáků. K testování se využije 67 tisíc počítačů. Generálka se nekoná na několika stovkách škol, kde mají špatné technické vybavení, kde studují žáci se speciálními vzdělávacími potřebami nebo na školách při léčebnách.

Pro školy jsou testy zpětnou vazbou i zdrojem obav

"Žáci se dozví, jak jsou na tom s požadovaným minimem. Většina s tím nebude mít problém," odhaduje Petr Suchomel, který je v inspekci zodpovědný za testové úlohy. "Učitelé vítají, že je to pro ně zpětná vazba. Část má obavy, aby výsledků nebylo namířeno proti nim a jejich škole," doplnila ředitelka inspekce Olga Hofmannová.

Generálka má ověřit technickou stránku projektu či nové typy úloh. Další generální zkouška se uskuteční příští rok na jaře. Při ní se zohlední například testování pro alternativní a speciální školy.

Podle náměstka ministra školství Ladislava Němce je testování užitečnou zpětnou vazbou pro stát, školy, žáky i jejich rodiče. "Nejde o žádné sestavování žebříčků. Žáci jen uvidí, jak si stojí v porovnání s ostatními. Testování by mělo vést k rostoucí kvalitě vzdělávacího systému," řekl iDNES.cz Němec.

Loni v prosinci se do pilotního testování zapojilo více než sto škol (více zde). "Oproti pilotním zkouškám se například rozšířily verze testů stejné obtížnosti," uvedl Kamil Melichárek, který má na starosti testovací systém.

Naostro by se testování mělo spustit v roce 2014. Podle ministerstva bude cílem testů v páté třídě dát učiteli signál, co žák potřebuje doučit, v deváté třídě pak ověření, zda dosáhl potřebného minima. 

Podle části odborníků srovnávací testy povedou ke zbytečnému memorování učiva. Někteří rodiče se sdružili v iniciativě Stop plošné testování žáků 5. a 9. ročníků.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Část Pirátů chce sesadit Michálka. Nerezignuje. Jsem tvrdý, přiznal

Mezi Piráty to vře. Část členů strany chce odvolání místopředsedy a šéfa poslanců Jakuba Michálka. Vadí jim jeho...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

Zeman slíbil zveřejnění zdravotní dokumentace, abdikovat kvůli zdraví nebude

Prezident Miloš Zeman řekl, že Ústřední vojenská nemocnice zveřejní ve čtvrtek jeho zdravotní dokumentaci. Nemocnice...

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Najdete na iDNES.cz