Bývalý předseda vojenského výboru NATO a bývalý náčelník generálního štábu...

Bývalý předseda vojenského výboru NATO a bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Petr Pavel při diebatě v pražské 400 ASA Gallery | foto: ČTK

Žádný Bond, plazil jsem se v bahně, komentuje Pavel svou vojenskou minulost

  • 113
Generál Petr Pavel se ohradil proti narážkám, podle kterých měl za komunismu pomáhat minulému režimu jako rozvědčík. Byl jsem výsadkář průzkumník, plazil se blátem a mrzl, napsal. Přirovnal se ke svobodníku Koubovi ve filmu Copak je to za vojáka. Pavel se v minulosti přiznal ke členství v KSČ, označil ho za chybu, které lituje.

„Slýchám, že jsem byl za komunismu rozvědčík... Nebyl jsem žádný Bond, ale výsadkář průzkumník, který se plazil blátem, mrzl ve sněhu a připravoval se na vysazení v týlu nepřítele, aby hledal odpalovací zařízení nebo velitelská stanoviště,“ napsal na Twitteru.

Dodal, že kdo si takovou funkci neumí představit, má se podívat na svobodníka Koubu ve filmu Copak to je za vojáka. Pavel tak reagoval na diskuze, které se ohledně jeho minulosti vedou. Informace, že Pavel měl pracovat pro rozvědku, však není novinkou. Média o ní psala již před několika lety, generál ji však vždy odmítal.

Sám však v minulosti potvrdil, že byl členem KSČ. Rozhodnutí vstoupit do strany zpětně označuje za chybné. Generál ve výslužbě si stojí za tím, že za dobu svého členství nikomu neublížil. Do KSČ podle svých slov vstoupil pouze proto, aby měl vyšší šanci dostat se k výsadkovému útvaru v Prostějově.

Ke členství v KSČ se Pavel vyjadřuje také na stránkách iniciativy Spolu silnější, kterou založil, aby pomáhala lidem, kteří stáli během pandemie v první linii.

„Mým snem tehdy bylo stát se elitním výsadkářem. Členství v KSČ jsem vnímal v mém prostředí jako normální věc a nijak jsem to tehdy neřešil...Dnes vím, že to byla chyba. A lituji toho. Komunistický režim byl zločinný,“ píše v prohlášení.

Dodává, že politiku začal více vnímat až o dost později. Stranu opustil hned po revoluci, v listopadu 1989. „V posledních víc než 30 letech služby demokratickému státu jasně a v praxi ukazuji, za jakými hodnotami stojím,“ uvádí.

KOMENTÁŘ: Utrpení generála Pavla (a nás) v agonii prezidentské kampaně

Někteří se s jeho interpretací minulosti smířili, politici se však v názoru na prezidenta s komunistickou minulostí rozcházejí. Premiér Petr Fiala se nechal slyšet, že by si prezidenta s historií v KSČ nepřál. Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda řekl, že by si Češi na Hradě zasloužili někoho, kdo nemá komunistickou minulost.

Jiní se Pavla naopak zastávají. Pro ministra školství Petra Gazdíka i ministra vnitra Víta Rakušana by Pavel v prezidentském postu nepředstavoval problém. Oceňují na něm, že zastával funkci nejvyššího předsedy vojenského výboru NATO a dokáže oslovit širší vrstvy voličů.

TELEVIZIONÁŘ: Copak je to za vojáka, příště Copak je to za mazáka

Také Andrej Babiš, jehož kandidatura na Hrad je očekávaná, má minulost provázanou s komunistickým režimem. Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) našel statistickou kartu, na které je Babiš označen jako „agent“ StB. Podle karty začal Babiš spolupracovat v listopadu roku 1982, agentem se měl stát dobrovolně. Bývalý premiér však spolupráci se Státní bezpečností nikdy nepřiznal a ÚPN kvůli zveřejnění informace žaloval. Brání se tím, že StB vedla evidenci spolupracovníků bez jejich – čili i jeho – vědomí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video