Lidovci zmokli, extremisté nadávali. Gayové a lesby tančili na ostrově

  9:09aktualizováno  22:38
Prahou v sobotu prošel průvod několika tisíc homosexuálů v rámci festivalu Prague Pride. Hrstka členů Dělnické strany sociální spravedlnosti jim nadávala a házela plastové lahve. Pochod mladých lidovců měl podpořit tradiční rodinu.

V duhovém pochodu kráčelo na pět tisíc lidí, organizátoři očekávali až sedm tisíc účastníků. Akci přišli podpořit i lidé, kteří nejsou homosexuálové, ale vadí jim verbální útoky na sexuální menšinu.

Pochod v rámci festivalu Prague Pride vyšel krátce po třinácté hodině z náměstí Republiky. V jeho čele kráčeli ředitel akce Czeslaw Walek, šéfredaktor gay časopisů Jiří Hromada či manažer Janis Sidovský, který se k homosexualitě otevřeně hlásí. Vstoupil i do registrovaného partnerství se zpěvákem Pavlem Vítkem.

Průvod homosexuálů přišli osobně podpořit i politici

V průvodu se ukázali i místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, expremiér Jiří Paroubek nebo bývalý šéf Strany zelených Martin Bursík s partnerkou Kateřinou Jacques. "Je to věc, kterou není možné nepodpořit," řekla iDNES.cz Jacques. "Vnímám to jako oslavu přirozenosti. Mám v průvodu spoustu kamarádů," uvedl poslanec Viktor Paggio z Věcí veřejných. Na akci přišla i režisérka Olga Sommerová.

"Přijeli jsme to podpořit, ještě jsme na žádné takové akci nebyli. Vypadá to dobře," vysvětlovali svou účast partneři Petr a Jiří z Roudnicka. "Někteří kamarádi říkali, ať to podpoříme i za ně, takže jsme takoví vyslanci," dodal Jiří, oblečený do síťového trička, s kterým jej ochranka nechtěla pustit do nákupního centra.

Účastníci pochodu v rámci akce Prague Pride v ulicích Prahy
Účastníci pochodu v rámci akce Prague Pride v ulicích Prahy
Účastníci pochodu v rámci akce Prague Pride v ulicích Prahy

Pochod v rámci festivalu Prague Pride

V davu se objevila hesla jako "Pravda a láska zvítězí nad Kikinou a homofobií" nebo "Katolické buzny zdraví Bátoru". Z průvodu se ozývaly hlášky "Ať žije globální oteplení" či "Ať žijí veselí homosexualisté", narážející na prezidenta Václava Klause.

Extremisté homosexuálům nadávali, policie je uhlídala

Masa prošla ulicí Na Příkopě k Jungmannovu náměstí, kde na ni čekali příznivci krajní pravice. "Homosexuálům nadávali, házeli po nich plastové lahve, zdvihali prostředníčky, policisté je ale k průvodu nepustili," informoval zpravodaj iDNES.cz. Policie ale udělala kordon a extremisté se k duhovému pochodu nedostali.

Dav přes Jungmannovo náměstí procházel okolo půl hodiny. Gayové a lesbičky si urážek nevšímali, naopak se usmívali, tančili a mávali na extremisty duhovými vlaječkami. 

Policisté zadrželi celkem tři muže. "Jeden házel na průvod dýmovnici, druhý plastovou lahev, třetí poničil jedné účastnici deštník," uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Dělnická strana sociální spravedlnosti navíc byla v oslabení – přišlo jen mezi dvaceti až padesáti lidmi, takže se brzy stáhli. Organizátor akce Martin Vandas čekal, že na akci dorazí dvě stovky lidí. "Sundejte si bundy, bude tu pořádně horko," ozývalo se v začátcích z davu extremistů.

Z terasy kavárny Adria zdravili duhový průvod hrdosti lidé, kteří chtěli tímto způsobem dát najevo, že chápou právo sexuální menšiny přihlásit se svobodomyslným, karnevalovým průvodem, podobným jaké jsou po světě běžné, ke své sexuální orientaci. 

Pochod menšin v rámci festivalu Prague Pride
Organizátora akce Czeslawa Walka přišel podpořit i bývalý premiér a šéf ČSSD
Homosexualita je pořád obestřená mnoha pověrami. I proto se v Praze už druhým

Zástup pak prošel dál přes ulici 28. října, Národní třídu a most Legií až na Střelecký ostrov, kde probíhal hudební festival. Čelo průvodu tam přišlo pár minut po 14. hodině. Czeslaw Walek byl s průběhem pochodu velmi spokojený.
"Založili jsme tím novou tradici," uvedl. Akci chce příští rok zopakovat.

Sotva lidovci vyšli, spustil se déšť

Pochod gayů a lesbiček odkloní tramvaje

Jako protiváhu k akci homosexuálů se svolali mladí křesťanští demokraté. Na Pochod pro rodinu přišlo necelých 300 lidí.

Průvod vyšel v hustém dešti po poledni z náměstí Republiky přes Ovocný trh. Ke kostelu svatého Bartoloměje, kde ve 14 hodin konala mše, došli kvůli nepříznivému počasí už více než hodinu před začátkem.

Podle předsedy mladých křesťanských demokratů Petra Jurčíka bylo cílem akce podpořit tradiční rodinu, tedy partnerství muže a ženu. To dokazovaly i transparenty, které přinesli s sebou: "Rodina je základem společnosti a existence národa" nebo "Rodina=táta+máma+děti."

Odpůrci pochodu v rámci akce Prague Pride v ulicích Prahy

Odpůrci pochodu v rámci akce Prague Pride v ulicích Prahy

Jurčík zároveň vyzval jednoho z účastníků pochodu, aby odstranil svůj transparent s citátem z bible: "Nebudeš obcovat s muže jako s ženou. Je to ohavnost." "Pochod není namířen proti homosexuálům," zdůvodnil prosbu o odstranění transparentu Jurčík. Hlavní proslov měl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který označil za burcující, že se polovina rodin do pěti let rozpadá a že řada vysokoškolsky vzdělaných žen nechce mít děti kvůli kariéře.

Na akci bylo také několik příznivců hnutí D.O.S.T., kterému předsedá Ladislav Bátora. Vysoký úředník z ministerstva školství, který vzbudil pozornost tím, že mluvil o tom, jak spolu souvisejí sexuální a politická orientace, nakonec nepřišel.

Festival tolerance nezůstal bez komentářů

Záštitu nad průvodem gayů a lesbiček převzal primátor hlavního města Bohuslav Svoboda, což vyvolalo ostré reakce v politických kruzích. Prezidentům vicekancléř Petr Hájek prohlásil, že gayové jsou devianti a primátor kryptosocialista. Pozadu nezůstal ani šéf personálního odboru ministerstva školství Bátora.

Za sdružení D.O.S.T., jemuž předsedá, doručil na americkou ambasádu dopis. Protestoval v něm proti podpoře, kterou Norman Eisen vyjádřil pochodu. K němu se připojilo dalších dvanáct diplomatů.

Nemlčel ani prezident Václav Klaus. Společnost sice podle něj má respektovat homosexualitu, ale on sám nad pochodem hrdost necítí. Premiér Petr Nečas zase prohlásil, že celou slovní přestřelku považuje za zdramatizovanou a hysterickou: "Bátorovy názory nejsou postojem Česka."

Průvod homosexuálů se nelíbí ani arcibiskupovi Dominiku Dukovi. Apeloval na primátora, aby zvážil svou záštitu. Svoboda ale necouvl a dál trval na tom, že nevidí nic špatného nad záštitou "nejteplejšího dne v roce", jak sami homosexuálové sami nazvali svou akci.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

Najdete na iDNES.cz