Gay magazín se omluvil Topolánkovi. Jeho výroky unikly vinou prostředníka

  16:47aktualizováno  21:54
V gay klubech a barech se objevilo nové vydání magazínu Lui, které nepřímo zavinilo pád Mirka Topolánka. Výroky, které pronesl při focení pro časopis, ho stály post předsedy ODS. Místo rozhovoru s politikem je v časopise reportáž o kauze. Podle redakce se bulvár dostal k DVD s výroky vinou prostředníka.

Titulní stránka časopisu Lui magazine, kde měl vyjít rozhovor s Mirkem Topolánkem | foto: LUI Magazinepro iDNES.cz

Fotky i známé video s výroky dnes již bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka mělo být průvodním materiálem k velkému rozhovoru s politikem. Ten ale nakonec vůbec nevznikl.

"My jsme ten rozhovor skutečně neměli, měl vzniknout po mailu až po focení pana Topolánka, ale na základě té kauzy se vůbec neuskutečnil," vysvětlil šéfredaktor magazínu Jakub Starý.

Redakce místo toho zveřejnila několikastránkový text o celé kauze. V něm se Topolánkovi omluvila a celý průběh focení i okolnosti vzniku videa znovu vysvětlila.

"Mluvil jsem o tom s panem Langerem z ODS a ten plánovanou reportáž vysvětlující celou kauzu schválil," doplnil šéfredaktor. "Doufáme, že se i mezi našimi čtenáři stále najde dost rozumných voličů ODS a že to stranu nepoškodí," dodal.

Umělou kauzu podle redakce vyvolal deník Blesk tím, že otočil význam Topolánkových slov, která pronesl během focení.

Redakce serveru Blesk.cz to ale popírá. "Je až komické, že bychom video nějakým způsobem manipulovali. Celá kauza vznikla na základě samotných výroků pana Topolánka, nikoliv kvůli nějakému překrucování," řekl iDNES.cz šéfredaktor serveru Ivan Hamšík.

Redakce magazínu Lui se s Topolánkem bavila v průběhu focení. Politika požádala, zda si smí průběh natáčet a Topolánek souhlasil. Během tohoto "přípravného" rozhovoru pak Topolánek pronesl kontroverzní názory na církev a české voliče a neobratně se vyjádřil o gayích a Židech.

Za Topolánkův pád může "prostředník"

Za celou kauzu mohou podle Lui magazínu lidé, kteří pro magazín zajišťovali předávání DVD do redakce televize Stream.cz. Materiál totiž skončil u člověka, který shodou okolností pracuje i pro Blesk.

Na co se Lui chtěl ptát
v rozhovoru

* Mirku, jak vypadá program vašeho průměrného dne?
* Byl jste někdy v gay klubu?
* Jaký byl váš největší prohřešek mládí?
* Váš nesplněný dětský sen?
* Jaký byl váš největší průšvih za dob studia?
* Je pro vás v životě důležitá pokora?
* Jaká je vaše nejhorší vlastnost?

"Onen člověk se, z nám neznámého důvodu, domníval, že materiály dostává k jakémukoliv použití a předal DVD do Blesku," vyjádřil se magazín.

Šéfredaktor serveru Blesk ale tvrdí, že převzetí videa od prostředníka bylo domluveno předem přímo s šéfredaktorem magazínu Lui Starým (podrobnější vyjádření viz box pod článkem).

Starý to v reportáži popřel, podle něj Blesk pošpinil dobré jméno magazínu i gayů. "To je však zanedbatelné ve srovnání s tím, jaké důsledky měla tato umělá kauza pro pana Topolánka. Ten přišel o post šéfa ODS a volebního lídra," lituje redakce v článku.

Blesk naopak vyčetl magazínu, že navzdory aféře zveřejnil Topolánkovy fotky. "Není v tom problém, nebyly vytvořeny nějakým paparazzem, pan Topolánek je veřejná osoba. Fotky jej nijak nehaní, usmívá se na nich, proto jsme je použili," řekl Starý.

Redakci prý chodí po pátečním vydání magazínu kladné ohlasy. "Celé se to uklidnilo, čtenáři nás chválí, že jsme pana Topolánka očistili a vše vysvětlili," uzavřel šéfredaktor.

VYSVĚTLENÍ REDAKCí Lui a BLESk.cz

Přes prostředníka bylo domluveno focení v ateliéru. Stejný prostředník slíbil i zajištění vlastního kanálu na serveru Stream a požádal nás, abychom z focení udělali pár dokumentačních videozáběrů. Nafocené fotografie a videozáznam jsme ještě ve fotostudiu vypálili na dvě DVD. Jedno si vzal náš šéfredaktor a druhé dostal prostředník, který měl zajistit sestřihání videa pro Stream.cz a doručit vybrané fotografie médiím. Ten pak nechal DVD s videem na recepci pracovníka Stream.cz, který je však shodou okolností i pracovníkem Blesku. Onen člověk se, z nám neznámého důvodu domníval, že materiály dostává k jakémukoliv použití a předal DVD do
Blesku
. Blesk video sestříhal tak, že úplně otočil význam Topolánkových slov a zveřejnil jej na svých stránkách. Se zmíněným "prostředníkem" jsme okamžitě ukončili spolupráci. Tato osoba nedodržela naše instrukce a svým konáním poškodila jak dobré jméno pana Topolánka, tak image našeho časopisu.

Z článku Kauza Topolánek aneb vrtěti psem, Lui Magazine

"Video jsme v žádném případě nijak neukradli ani nezneužili. Nijak jsme se po něm nepídili. Nabídl nám jej ještě před focením samotný magazín Lui a jeho šéfredaktor Starý s tím, že bychom tímto tématem mohli propagovat gay magazín Lui. Sám nám jej ale nepředal, předávka proběhla prostřednictvím jiného člověka."
" Pan Starý o tom, že video máme, věděl. Sám se ještě do článku k videu vyjadřoval. Poté, co se nám ozvala ostatní média, jsme s ním ještě diskutovali, zda jim můžeme video s výroky pana Topolánka poskytnout, s tím ale nesouhlasil."

Šéfredaktor serveru Blesk.cz Ivan Hamšík

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Najdete na iDNES.cz