(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ve vývozu drog, v němž koluje jméno Slávka Boury, obvinila policie 58 lidí

  • 41
Kriminalisté ukončili vyšetřování organizované skupiny obchodníků s kokainem a heroinem, kterou odhalili ve spolupráci s americkými a australskými policisty. Kurýři podle policistů přepravili řádově stovky kilogramů drog, působili na čtyřech kontinentech. Jen v Česku zatím policie obvinila 58 lidí, kterým hrozí vězení v délce deseti až 18 let. Obviněný je i Slávek Boura.

V čele skupiny stáli tři hlavní organizátoři, kteří si najímali kurýry na území České republiky, a to nejčastěji mezi lidmi s nízkými příjmy či dluhy, informovala v pátek mluvčí policejní Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

„Kromě hlavních organizátorů jsou všechny osoby vedené v našem spise Češi, organizátoři mají vietnamskou státní příslušnost,“ uvedla Kudláčková. Dodala, že obvinění jsou lidé napříč Českou republikou.

Slávek Boura (7. června 2018)

Bývalý moderátor Slávek Boura na snímku z června 2018

V rámci mezinárodní akce s krycím názvem VOMBAT byl mimo jiné obviněn také bývalý moderátor Slávek Boura, který to už dříve potvrdil. Vinu ale odmítl s vysvětlením, že mezi obviněnými je i jeho známý, který mu zabezpečoval cesty do zahraničí, sám se ale prý ničeho nezákonného nedopustil.

Kurýři pašovali drogy vždycky v párech. Na akci byli vysláni maximálně dvakrát a to vždycky s delší časovou prodlevou, aby gang snížil riziko, že se podaří pašeráky policistům odhalit. Na své drogové výlety využívali vždy oficiální cestovní kanceláře. Nechali si naplánovat dovolenou a vyrazili z Prahy přes USA, nebo Thajsko do své finální destinace v Austrálii.

Na cestu dostali kurýři čtyři kufry a mobilní telefon s předplacenou kartou. Na místě je pak kontaktoval prostředník, který si kufry převzal a provedl výměnu. „Ověření probíhalo přes přidělený telefon, cestou organizátora v ČR a zaslané číslo jednodolarové bankovky,“ popsal mechanizmus Národní protidrogová centrála ve své tiskové zprávě.

Na drogy ve speciálních kufrech nestačili ani psi

Kufry kurýrů byly speciálně upravené. Podle policistů byly úpravy natolik profesionální, že nebylo možné nelegální obsah odhalit ani pomocí rentgenů a nedokázal ho najít ani cvičený pes. „V každém kufru bylo ukryto 5 kg drogy, jedna cesta tedy představovala převoz 20 kg nelegální látky,“ vysvětlili policisté. Jedna cesta stála organizátory asi 600 tisíc korun. Odměna pro kurýry byla okolo 150 tisíc korun.

Skupina přepravovala nelegální drogy do Austrálie, protože tam je prodejní cena těchto látek mnohonásobně vyšší, a převoz zásilek tak generoval vysoký zisk, uvedla mluvčí.

„Návrh na podání obžaloby směřuje proti 58 osobám, jedna osoba v průběhu vyšetřování zemřela a jedna osoba byla odsouzena k výkonu trestu v Austrálii,“ uvedla Kudláčková v tiskovém prohlášení.  Celková hodnota přepravovaných drog činí 2,1 miliardy korun.

Případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Vyšetřování podle Kudláčkové dále pokračuje. Policisté předpokládají, že zadrží a obviní ještě další lidi, zejména z řad organizátorů, případně rozšíří trestní stíhání již těch, kteří čelí obvinění.