Frézař od Bečvy chce kvůli radaru přeplavat La Manche

  11:13aktualizováno  11:13
Osmadvacetiletý Pavel Poljanský byl ještě před čtyřmi lety neplavec. Letos jako první Čech pokořil jezero Titicaca, v září chce zdolat Volhu. Brzy zamíří i na La Manche. Na tradiční trasu dálkových plavců se vydá s netradiční motivací - chce tak protestovat proti stavbě radaru v Brdech.

Plavec Pavel Poljanský jako první Čech přeplaval jezero Titicaca | foto: MF DNES

Mladý zarputilý muž, který si jde tvrdě za svým. Nebo blázen, který se veze na "radarové vlně". Vyberte si. Lhostejným jeho životní příběh nechá málokoho.

Poljanský je srdcem komunistou, obdivuje prezidenta Vladimira Putina. S podporou ruské armády poplave i zářijový maraton na řece Volze s několika ruskými otužilci. Pro vojáky zkoušejí speciální oteplovací vesty.

Přeplavbu kanálu La Manche hodlá v příštím roce věnovat Ruské federaci. "Ještě přemožitele kanálu nemají. Chci tím navíc prezentovat svůj nesouhlas s americkým radarem v Brdech - vidím v tom ohrožení naší suverenity," říká plavec, který je známý svou averzí vůči USA.

Socialismem k demokracii, věří plavec
"Nesouhlasím s jejich politikou od první světové války, kdy se podílely na rozvracení Sovětského svazu. Jediná cesta k demokracii je socialismus," řekl nedávno v rozhovoru pro komunistický deník Haló noviny.

I to je další paradox v životě Poljanského. Jeho rodina totiž s bolševiky nemá zrovna nejlepší zkušenosti. Jeho praděda prý sloužil u Romanovců až do roku 1917, kdy bolševici carský rod vyvraždili.

Stejný osud připravili i předkům Poljanského, z nichž se útěkem do Československa zachránil pouze jeho děd. "Jsem tak čtvrteční Rus," říká možný pokořitel Kanálu.

Jedním plaveckým primátem se může chlubit už teď. V březnu jako první Čech pokořil jezero v jihoamerických Andách. A svému dětskému snu o Titicaca obětoval takřka vše - několikaletý vztah, zdraví i osobní pohodlí.

Slabé finanční zázemí totiž kompenzuje vysokým pracovním nasazením. "Po čtyřech hodinách spánku si odkroutím noční šichtu frézaře v přerovské továrně, k ránu skočím do Bečvy a po proudu doplavu do strojíren na další směnu," konstatuje suše. Vedle toho stíhá i "vedlejšák" v realitní kanceláři.

Teplou postel vystřídala žíněnka
Aby ušetřil ještě víc, pronajal dokonce vlastní byt a spí kde se dá - u přátel či na žíněnce v sokolovně. "Nemám na výběr. Chci dokázat, že vrcholový sport není jen výsadou movitých lidí, kteří mají za sebou mecenáše. Dělat to může každý, je to o vůli," říká slova, která přesně vystihují jeho buldočí povahu.

Pro zdolání patnáctikilometrové trasy podél břehu Titicaca se mu tenhle naturel hodil. "Počasí se měnilo každou chvíli, krupobití střídal déšť, pak se vyjasnilo a večer zase bouřka. Nemohl jsem nic plánovat, proto jsem vyloučil možnost přeplavat jezero napříč," říká o podmínkách ve výšce 3820 metrů nad mořem.

Během sedmihodinové plavby ho doprovázela loďka s domorodcem, který sám plavat neuměl. "Většina Indiánů jsou neplavci. Třeba na peruánské straně jezera je zvykem, že místní nechají topícího člověka jeho osudu jako výraz oběti bohu slunce. Proto jsem taky plaval na bolivijské straně," vysvětlí sportovec.

Na druhou stranu mu tohle dobrodružství přihrálo lásku. Na nádraží v Olomouci, kam se před cestou do And rozjel pro rady a kontakty k profesoru Bartečkovi, poznal svou novou přítelkyni. O ruku ji chce symbolicky požádat před Kremlem na moskevském Rudém náměstí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak změnila názor

Eleni Zíková má tři děti a manžela. Pracuje jako dětská lékařka.

Nečekaný „dárek“ dostala před Vánoci čtyřiapadesátiletá Eleni Zíková trpící rakovinou prsu. Byl jím dopis s informací,...

Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí

Letecký pohled na šedivým smogem zalitý Třinec a Třinecké železárny.

Děti z Mateřské školy Ostrava-Radvanice nyní místo vycházky či řádění na zahradě tráví den uvnitř. Školka má vyčleněnou...

Statisíce lidí mají šanci uniknout z dluhové pasti, rozhodnou poslanci

První místopředseda STAN Vít Rakušan, šéf poslaneckého klubu Jan Farský a...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že dostanou šanci na úplné oddlužení, když před...

Najdete na iDNES.cz