„Je to rendez-vous, o kterém jsem neměl odvahu ani snít, a to i přesto, že jsem měl v minulosti příležitost vystavovat v Paříži, New Yorku, Japonsku nebo Africe,“ popisuje malíř, který za měsíc oslaví 95. narozeniny. Jeho pražská výstava začala v pátek.
Nebyla to jen politika, ale hlavně láska, co na konci 50. let vyhnalo malíře Františka Mertla, jak zní celé jméno umělce, tvořícího pod jménem Franta, do exilu.
Picasso mě utvrdil v mé cestě, říká František Mertl, známý jako Franta![]() |
Narodil se v Třebíči, vystudoval Akademii výtvarných umění a na začátku částečného politického uvolňování se mu v roce 1956 podařilo vyjet na studijní pobyt do italské Perugie. Tady poznal svou budoucí francouzskou manželku Jacqueline Sussan.
Po návratu mu bylo znemožněno za ní opět vyjet a Jacqueline při návštěvách Prahy doprovázela pozornost Státní bezpečnosti. Jediným východiskem se stala emigrace.
Franta a jeho dílo
|
Při školní exkurzi do východního Berlína se mu podařilo přes Braniborskou bránu uprchnout do svobodné části města, které tehdy ještě nerozdělovala zeď.
Skončil v utečeneckém táboře, ze kterého se mu podařilo odejít do Francie. Původně chtěl žít v Paříži, nakonec zamířil do jihofrancouzského Nice, kde se shledal s Jacqueline, se kterou se záhy oženil.
Po pár letech i s celou rodinou přesídlil do nedalekého městečka Vence, kde žije a tvoří dodnes. „Nikdy jsem nečekal, že mě ještě takhle velká výstava doma čeká,“ přiznává. Kontakt s domovem ale nikdy neztratil, i když se zpátky mohl vrátit až v 70. letech.
70 let tvorby v Jízdárně
Výstava v Praze je průřezem jeho tvorbou za sedmdesát let, včetně velkoformátové tušové kresby nebo bronzové plastiky.
První díla jsou z roku 1954 z dob Frantových studií na Akademii výtvarných umění, poslední z loňska. Jeho tvorbu zpočátku okouzlilo světlo a vegetace Středozemí, motivy z Provensálska.
Má žena Francouzka byla pro české policajty špionka, říká malíř Franta![]() |
Záhy ale objevil poválečnou tvorbu Pabla Picassa, která ho přivedla k figurální tvorbě. V centru jeho tvorby stojí lidská postava a vztah člověka ke světu. „Hlavní je zůstat v kontaktu s člověkem, hledat ho, snažit se ho pochopit,“ řekl výtvarník. Věří tomu, že výstava mu poskytne odpovědi v jeho hledání.
Ve své tvorbě odsuzuje válku a násilí. Jedním z témat jeho díla je migrace. „Když jsem před lety odcházel z domova, nebylo to jednoduché,“ vzpomíná. Z domova totiž neutíkal jen on, ale i židovská rodina jeho ženy, která se do Francie vrátila z Alžírska.
Afrika se pak stala dalším z témat jeho práce. „Podnikl jsem dvacet cest do Afriky. A pak jsem se zavřel do ateliéru a pracoval jsem,“ vzpomíná. Šest měsíců pracoval také v New Yorku, maloval i v Japonsku.
Ocenění od prezidenta
Prezident republiky Petr Pavel v roce 2023 udělil Frantovi medaili Za zásluhy. „Jsme rádi, že se na Pražský hrad pan Franta v tak krátké době vrátil a může zdejšímu publiku ukázat své výjimečné dílo, které mu vyneslo zasloužené ocenění,“ vysvětluje kulturní a programová ředitelka Pražského hradu Veronika Wolf. Díla pro výstavu vybral kurátor Národní galerie Rado Ištok.
Hrad poprvé uspořádá výstavu darů, které obdržel prezident Petr Pavel![]() |
„Přestože Franta vystavoval po celém světě, je to až nyní, kdy se v takto rozsáhlé podobě bude moct s jeho dílem seznámit české publikum,“ říká kurátor.
Vedle Národní galerie pocházejí vystavená díla také z Moravské galerie v Brně, zapůjčila je francouzská muzea a galerie a soukromí sběratelé. Ištok je seřadil chronologicky po dekádách.
Aktuálnost Frantovy tvorby spočívá podle kurátora právě v umělcově citlivosti vůči kráse i hrůze lidského bytí, které se ocitá pod politickým, technickým nebo konzumním tlakem moderní společnosti.
Zpátky do Francie
Franta přiznává, že už se těší zpátky do Francie. I přes vysoký věk totiž stále tvoří ve svém ateliéru.
„Před rokem jsem měl dopravní nehodu, výbuch airbagů mi rozházel sluch i rovnováhu,“ popisuje svoje limity.
New York, Paříž, Praha. A teď se bude Frantovými díly pyšnit i Třebíč![]() |
Výstava v Jízdárně Pražského hradu končí 15. července 2025. K výstavě je připravený také bohatý doprovodný program. V plánu jsou například tři komentované prohlídky s kurátorem, které se uskuteční 20. února, 20. května a 5. června.
V neděli 16. března, v den Frantových 95. narozenin, bude vstup na výstavu zdarma.