Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Opičími neštovicemi se od lidí nakazí i domácí zvířata, první případ má Francie

  10:02aktualizováno  13:36
Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí varoval před tím, že opičími neštovicemi se mohou od lidí nakazit také domácí zvířata. „K dosud prvnímu dokumentovanému přenosu viru opičích neštovic z člověka na psa došlo ve Francii,“ uvedl ústav. Podle něj nyní ve vědecké komunitě panují obavy, že by se přenašečem viru mohla postupně stát právě doma chovaná zvířata, a rozšířit tak počet dosud známých přenašečů.
Opičí neštovice neboli monkeypox je virové onemocnění, které se podobá pravým...

Opičí neštovice neboli monkeypox je virové onemocnění, které se podobá pravým neštovicím, ale je mírnější. Způsobuje ho virus rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. | foto: Shutterstock

„Podle vědců se virus od infikovaných majitelů přenesl na psa zřejmě proto, že spal v jejich posteli. Kontakt s infikovaným ložním prádlem, nebo například ručníky a dalším textilem, který kontaminoval stykem s kožními lézemi, je jedním z možných způsobů přenosu infekce,“ uvedla zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Kateřina Fabiánová ze SZÚ.

Vědci pak biologickou pravděpodobnost způsobu přenosu z člověka na zvíře potvrdili celogenomovou sekvenací, uvádí zpráva ústavu.

„Přírodní rezervoár viru opičích neštovic je nejasný. V cyklu přenosu ve střední a západní Africe se uplatňují některé druhy veverek, gambijské krysy, plši, primáti a lidé. Například do Severní Ameriky byla infekce zavlečena v roce 2003 dovozem exotických zvířat ze Západní Afriky do tzv.pet shopů, kde došlo k nákaze psounů, kteří se chovají jako domácí mazlíčci a později došlo k přenosu infekce na děti a chovatele. Známa je zhruba padesátka takových případů nákazy. Nákazu se území USA tehdy pomohla zlikvidovat přísná opatření,“ doplnila Fabiánová.

K přenosu ze zvířete na člověka může podle expertů a SZÚ dojít kousnutím nebo poškrábáním, přípravou masa divokých zvířat, přímým kontaktem se zvířecími tělními tekutinami nebo lézemi, ale i nepřímým kontaktem, například prostřednictvím kontaminované podestýlky.

„K přenosu z člověka na člověka dochází především prostřednictvím respiračních kapének, je nutný delší a blízký osobní kontakt. Virus se do těla dostává dýchacími cestami nebo sliznicemi přímým kontaktem s tělními tekutinami nebo infekčními lézemi, a také při poranění kůže. Stačí i drobné oděrky a přímý kontakt s vyrážkou či strupy. Další způsob přenosu z člověka na člověka je nepřímý, prostřednictvím předmětů kontaminovaných obsahem infekčních lézí, například infikovaného oblečení, prádla a ručníků,“ uvádí ústav.

„Případ z Francie ukazuje, že v podstatě stejně jako člověk od člověka se může nakazit i domácí zvíře od svých majitelů. Je proto důležité, aby se infikovaní lidé striktně vyhýbali i kontaktu se savci chovanými jako domácí mazlíčci, tedy nejde jen o psy a kočky, ale například i o křečky, morčata, králíky a další hlodavce,“ uvedl ústav.

„Existuje riziko zavlečení viru opičích neštovic do populace divokých zvířat na evropském území, kde by se pak mohlo stát endemickou zoonózou se všemi důsledky pro lidskou populaci,“ shrnula obavy vědců diskutované v rámci mezinárodního sdílení informací doktorka Fabiánová.

Psa nechali spát s nimi v posteli

První případ přenosu viru z člověka na domácí zvíře potvrdili začátkem srpna ve Francii. Mužům, kteří spolu žijí ve volném vztahu, lékaři diagnostikovali opičí neštovice v pařížské nemocnici na začátku června. Podle zprávy zveřejněné 10. srpna v časopise The Lancet se dvanáct dní poté, co se u nich projevily příznaky opičích neštovic, objevila nemoc také u jejich čtyřletého psa plemene italský chrtík. U zvířete se objevily léze a byl pozitivně testován na stejný typ opičích neštovic jako jeden z majitelů.

Podle zprávy muži uvedli, že nechali svého psa spát s nimi v posteli. Od projevu prvních příznaků u nich, ale předtím, než se objevily příznaky u psa, dbali na to, aby se jejich zvíře nepřibližovalo k jiným zvířatům ani lidem.

„Rychlost nástupu příznaků u obou pacientů a následně i u jejich psa naznačuje, že byl vir opičích neštovic přenesen z člověka na psa,“ napsali autoři zprávy a vyzvali, aby studie podnítila diskuzi o tom, zda je třeba domácí zvířata izolovat od majitelů, kteří se virem opičích neštovic nakazí.

„Jedná se o první případ, kdy došlo k přenosu viru ze zvířete na člověka,“ potvrdila expertka WHO Rosamund Lewisová. Dodala, že situace není překvapivá a tento typ přenosu WHO předpokládala.

Dosavadní doporučení ohledně opičích neštovic vybízelo, aby domácí zvířata byla izolována od členů rodiny, kteří se mohli nakazit.

Opičí neštovice nejvíc sužují Evropu, WHO vyhlásila stav zdravotní nouze

Podle autorů zprávy The Lancet zatím není jasné, zda nakažený pes bude schopen přenést virus zpět na člověka. Nicméně domácí mazlíčci, kteří žijí v úzkém kontaktu s někým, kdo měl příznaky opičích neštovic, by měli být podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) izolováni doma a mimo dosah jiných zvířat a lidí po dobu 21 dní. Nakažení lidé by se ke zvířatům neměli přibližovat, a pokud je to možné, měli by požádat někoho jiného v domácnosti, aby se o mazlíčka postaral.

V Česku je 38 potvrzených nákaz

Takzvané opičí neštovice se mimo země svého běžného výskytu v Africe začaly šířit letos na jaře. V ČR laboratoře první případy potvrdily na konci května.

Dosud bylo v Česku potvrzeno 38 nakažených lidí ze šesti krajů. Všichni dosud nakažení jsou muži, podle odborníků se nákaza přenáší blízkým stykem, například sexuálním, a nejvíc se šíří v komunitě mužů majících sex s muži.

Nejvíc případů je v Praze. Hygienici v metropoli potvrdili další tři případy opičích neštovic, celkem jich je v hlavním městě 30. Hygienická stanice hlavního města o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě. Dva ze tří nově nakažených pobývali na začátku měsíce v zahraničí, jeden v Řecku a jeden v Makedonii. Dalších osm případů opičích neštovic bylo podle dřívějších informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrzeno v pěti dalších krajích.

Přibližně u poloviny osob se podle SZÚ podařilo zjistit nedávnou cestu do některé z evropských zemí. Někteří pobývali na hudebních či jiných festivalech. Ostatní se nakazili v Česku.

Třem nově nakaženým se podle hygieniků v první polovině srpna objevily kožní projevy onemocnění na různých částech těla. U nikoho z nich nebyla nutná hospitalizace, byla jim nařízena domácí izolace.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

„Prodáš nám půl domu, nebo zapláčeš.“ Jak funguje velký byznys spekulantů

16. února 2024

Premium Spekulanti skupují vlastnické podíly, vzniklé například dědictvím nebo z dražby, na bytech či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Chyby i lajdáctví. Auto opraví lépe malý servis, ty značkové v testu propadly

21. února 2024

Premium Je to velmi překvapivá zpráva: Když si necháte opravit auto v malém rodinném servisu, kvalita práce...

Rusko na Ukrajině zničilo památky za miliardy. Snaží se ji připravit o historii

21. února 2024

Premium Takže je to čerstvě spočítáno: Ukrajinu bude stát devět miliard dolarů, aby opravila, nebo dokonce...

Řvoucí lev se samopalem. Churchillovu fotku zneužila nacistická propaganda

21. února 2024

Seriál Člověk neznalý historie by si mohl myslet, že na snímku vidí úspěšného mafiána. Cylindr, doutník a...

Praskla kanalizace, myslel si přístav. Ale jen připlula „loď smrti“ plná dobytka

20. února 2024  22:38

Obyvatelé jihoafrického Kapského Města si nejprve mysleli, že praskla městská kanalizace. Od...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...