Rodiče sdílí fotky svých dětí na sociálních sítích, často bez souhlasu

  19:59aktualizováno  19:59
Dítě na nočníku, dítě při přebalování, dítě ve vaně. Takových fotek je na internetu nekonečné množství, sdílí je přes tři čtvrtiny rodičů. Chtějí se pochlubit světu svými roztomilými potomky. Materiály na síť dávají bez souhlasu svých dětí, kteří si na sdílení stěžují.

matka dcera selfie | foto: Profimedia.cz

Takzvaný sharenting – z anglických slov share (sdílet) a parenting (rodičovství) – znamená nadměrné sdílení citlivých informací o svých dětech v online prostředí. V Česku jej aktuálně zmapovali odborníci z projektu E-bezpečí. 

Jejich výsledky se neliší od závěrů výzkumníků ze zahraničí: své děti na internetu sdílí 75 procent rodičů. Jejich souhlas k tomu však často nemají. Přibývá i stížností dětí na to, že je rodiče bez jejich vědomí vystavují na sociálních sítích.

Kompromitující materiál

Za Kamilem Kopeckým z E-bezpečí, který pořádá na školách besedy o bezpečí na internetu, přišel například na podzim v jedné z pražských škol desetiletý chlapec.

Sdílením fotek z nočníku či demonstrace rodiče děti ohrožují, varují experti

„Svěřil se nám, že maminka má blog a na něj nahrává jeho fotografie. Blog měla rozdělený do jedenácti částí. První zachycovala dítě před narozením včetně ultrazvuků, ostatní části popisovaly jednotlivé roky chlapcova života. Na blogu byly odkazy na fotografie zachycující například nahé dítě na pláži,“ říká Kopecký.

Právě intimní fotografie dítěte měly v galerii největší počet zobrazení. Následovaly je fotky, na nichž bylo dítě v batolecím věku. „Měl strach, aby je neobjevili jeho kamarádi ze třídy a on se nestal terčem posměchu,“ popisuje Kopecký s tím, že do výzkumu se pustili právě proto, že si jim děti na ponižující materiály sdílené vlastními rodiči stěžovaly čím dál častěji.

Pozor na pedofily

Rodiče si podle policisty Romana Kohouta specializujícího se na vyšetřování kybernetické trestné činnosti dostatečně neuvědomují, jak snadno se pak k fotografiím a videím, které oni sami vystavili, mohou dostat pedofilové, nebo mohou být jinak zneužity. Takové případy prý řeší téměř denně.

„Nepřekvapovalo by mě, kdyby v budoucnu děti rodiče žalovaly za to, že bez jejich souhlasu zveřejňovali materiály s nimi,“ říká Kohout.

Dítě jako marketingový nástroj

Školáci se na nové sociální síti stávají obětí pedofilů. Rodiče nic netuší

Lidé z projektu E-bezpečí pro svůj výzkum oslovili přes tisícovku rodičů. Z jejich odpovědí vyplynulo, že 75 procent českých rodičů umisťuje své děti na profily na sociálních sítích.

Umožňují je vidět všem svým přátelům, přičemž nerozlišují, jestli tyto lidi znají osobně, nebo jen z internetového prostředí. Čtyři pětiny rodičů pak na internet dávají fotografie, na nichž lze dítě identifikovat podle obličeje.

Pětina rodičů sdílí fotky, na nichž jsou děti částečně obnažené, typicky v plavkách u bazénu. Na tři procenta respondentů se přiznalo, že sdílelo nahé novorozeně či batole. Ve skutečnosti však podíl takových rodičů může být ještě větší, do průzkumu to zřejmě všichni nepřiznali.

Motivace rodičů se různí. Někteří se prostě jen chtějí pochlubit a veřejně ukázat, jak jsou na dítě pyšní. „Jiní pak mohou dítě zneužít k marketingovým účelům,“ dodává Kopecký. Fotografie dětí jsou totiž efektivním reklamním nástrojem, který dokáže přitáhnout pozornost.

Jednou z takových maminek, které každodenní sdílení fotek jejího ročního syna přineslo tisícovky sledujících a s tím spojené nabídky na propagaci produktů za finanční odměnu, je i Lucie Feriková. „Určitě mám limity. Nezveřejňuji nahotu a taky se syna snažím moc neukazovat, když není ve své kůži, je nemocný, není mu dobře. Jinak mi to přijde prostě normální. Když jdu s dítětem po ulici, taky mu nezakrývám obličej, a sociální sítě jsou prostě nově součástí života mnohých lidí,“ vysvětluje šestadvacetiletá matka.

80% rodičů sdílí snímky, které umožňují dítě podle obličeje identifikovat.

75% rodičů sdílí fotky svých dětí na sociálních sítích.

3,5% dotázaných rodičů přiznalo, že někdy sdíleli zcela obnažené dítě.

„Mimoto si myslím, že Facebook a Instagram zase za pár let zmizí v propadlišti dějin, internetové prostředí se změní, vyvine se jinam. Takže těžko říct, jestli si, až synovi bude patnáct, někdo vzpomene, že byl někde vystavený. A taky bude vypadat jinak,“ přibližuje svůj pohled.

Vede Facebook

V Česku sice mezi rodiči pořád dominuje Facebook, v poslední době mu ale počtem uživatelů konkuruje Instagram.

Experti na internetovou bezpečnost ale upozorňují, že zveřejněním jakékoliv fotografie na sociální sítě či blogy uživatel ztrácí kontrolu nad jejím šířením a nemůže si být jistý, jestli nebude v budoucnu zneužita.

Problematické navíc nejsou jen sociální sítě a blogy. „Velkým nebezpečím jsou fotobanky. Neuvědomují si to rodiče ani školy. Zveřejní v nich fotky, aby se na ně mohli rodiče dětí podívat, ale už je nezaheslují, a tak se k nim dostane prakticky kdokoliv,“ uzavírá policista Kohout.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Didaktické testy nezvládlo 14 procent prvomaturantů, nejméně za pět let

Ilustrační snímek

Trend růstu neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státních maturit se letos na jaře poprvé od roku 2013...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

Najdete na iDNES.cz