Chartisté narušili v roce 1987 oslavy Prvního máje. Do půl hodiny je měla StB

  0:10aktualizováno  0:10
Komunisté věnovali oslavám prvního máje vždy velkou pozornost. Přesto neuhlídali vše. V roce 1987 v Olomouci dvojice odvážlivců Tomáš Hradílek a Rudolf Bereza vyvěsila kousek od tribuny transparent s nápisem „Charta 77 vybízí k občanské kuráži“. Jejich vzdor trval pouhou půlhodinu, pak se na ně vrhli estébáci. Na nepříliš známou událost zavzpomínal pro iDNES.cz přesně po třiceti letech přímo jeden z aktérů akce.

Na fotce je vidět lidi stojící podél cesty prvomájového průvodu. Mávají a zdá se, že ani netuší, že za nimi Hradílek a Bereza drží protirežimní transparent. „Mrzí mě, že tam není vidět kamarád Rudolf Bereza, který držel druhou tyč. Je mi to o to více líto, že před dvěma lety zemřel,“ říká s odstupem času Hradílek.

Kdo snímek vyfotil, není dodnes jasné. „My jsme tam měli připraveného jednoho našeho člověka, ten se jmenuje Michal Mrtvý, ale dělal to tak nešťastně, že ho státní bezpečnost sbalila zároveň s námi. Kdo poslal Rudovi tu fotografii, to já upřímně řečeno nevím. Musel to být někdo z toho průvodu, který šel kolem nás. Mám pocit, že to byl dokonce anonym,“ vysvětluje.

Fotogalerie

Podle Hradílka počítali s tím, že se do rukou StB dostanou. „My jsme byli oba signatáři Charty 77 s bohatými zkušenostmi. Měli jsme za sebou mnoho výslechů z minulých dob, řadu domovních prohlídek a samozřejmě i jiné nepříjemnosti, které s tím souvisely, včetně sledování a odposlechů v bytě,“ připomíná Hradílek.

Přesto tvrdí, že si to užívali. „Vydrželi jsme to tam asi půl hodiny, což byl úspěch,“ vzpomíná. První - uniformované - policisty zaskočili, když jim bez okolků ukázali občanské průkazy. Policisté si tak jen opsali údaje a odešli. „Chvíli byl klid a pak se na nás vrhli rovnou estébáci,“ říká Hradílek.

Následovalo zadržení na dvakrát 48 hodin a pak vyšetřovací vazba. Ta byla po jednom dni zrušena a oba signatáři Charty 77 byli propuštěni. Nakonec vyfasovali za výtržnictví pokutu dva tisíce korun (v roce 1987 byla přitom průměrná hrubá mzda 3 026 korun, pozn.red.).

Rozhodli jsme se jít vlastním příkladem

„Rozhodující bylo, že k desátému výročí Charty byl vydán zásadní dokument - slovo ke spoluobčanům. Ten dával najevo, že je zapotřebí takříkajíc opustit pražské kavárny a jít vstříc lidem. Protože perestrojka a glasnost v Rusku k tomu dávala jakousi lepší pozici,“ vzpomínal na impuls k protestu Hradílek.

Znáte autora fotografie?

Tomáš Hradílek netuší, kdo snímek v roce 1987 vyfotil. Pokud jste autorem fotky, nebo víte, kdo ji pořídil, ozvěte se prosím na e-mail autora článku.

S kamarádem Rudou se proto rozhodli jít vlastním příkladem. Hradílek veřejně vyzval tehdejšího prezidenta Gustava Husáka, aby odstoupil. „To tehdy mělo dost velkou publicitu. Svobodná Evropa to odvysílala, lidé to poslouchali, bavili se o tom,“ připomíná.

S nápadem na prvomájový transparent přišel Bereza. „Mně se nelíbilo, že chtěl pozdravit sovětskou perestrojku a glasnost, mně se nezdálo, že by se to mělo dělat tímhle směrem, tak jsem vymyslel ten text a Rudovi se líbil,“ popisuje Hradílek vznik transparentu.

O tom, proč se akce uskutečnila až v roce 1987, říká, že dříve by neměla smysl. „To mělo smysl až v polovině osmdesátých let, kdy takříkajíc praskaly a tály ledy,“ tvrdí.

Dělníkem na pile i ministrem vnitra

Hradílek byl jedním z prvních signatářů Charty 77. Podpisu nikdy nelitoval. Paradoxně nelituje ani toho, že před rokem 1968 vstoupil do KSČ. „To bylo takové šťastné období, kdy uvnitř strany už zuřil boj mezi reformním a konzervativním křídlem. Díky tomu, že jsem se toho aktivně zúčastnil, jsem absolvoval první lekce občanské angažovanosti,“ vysvětluje.

Po srpnu 1968 dával jasně najevo protisovětský a protisocialistický postoj. Paradoxně ho lidé kvůli těmto postojům zvolili předsedou základní organizace strany. Vzápětí však Alexandra Dubčeka vystřídal Husák a ještě do konce roku nebyl Hradílek ani předsedou, ani straníkem.

Skončit musel i v JZD, kde pracoval jako zemědělský inženýr. „Já jsem byl mladý, zdravý, tak jsem šel manuálně pracovat na pilu a tam jsem strávil skoro třináct let,“ říká.

Po listopadu 1989 se stal poslancem. V prosinci 1989 už volil Václava Havla prezidentem. Následně se stal ministrem vnitra České republiky, byl jím ale jen několik měsíců. „Bylo to nad mé síly, byl jsem i vyčerpaný, tak jsem požádal, abych tu funkci nemusel vykonávat,“ vysvětluje. Poslancem zůstal až do roku 1992.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Pojistka Krejčířovy vily na splacení dluhů nepůjde. Dostane ji jeho žena

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Peníze z pojistky z části vyhořelé Krejčířovy vily by nešly na splacení exekucí uprchlého podnikatele. Připadly by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz