Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

  17:45
O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na Žofíně účastníci mezinárodní konference Forum 2000, která má letos podtitul Jak obnovit naděje roku 1989. Hlavním řečníkem měla být slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ta však ze zdravotních důvodů svou účast v neděli zrušila.

Někdejší disident, pozdější ministr pro evropské záležitosti a nynější europoslanec Alexandr Vondra (ODS) na 23. ročníku mezinárodní konference Forum 2000 v Praze (14. října 2019). | foto: ČTK

Konference se koná od roku 1997 a navazuje na myšlenky prvního českého prezidenta Václava Havla. Pondělní program zahájilo vystoupení moldavské premiérky Maiy Sanduové, vystoupil i někdejší disident, pozdější ministr pro evropské záležitosti a nynější europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Delegáti mluvili  i o aktuální situaci na Kubě, v Číně a v Hongkongu nebo o roli středoevropských zemí v Evropské unii. 

Forum 2000 potrvá do úterý, kdy na konferenci vystoupí mimo jiné konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. nebo zakladatel polských nekomunistických odborů Solidarita a pozdější polský prezident Lech Walesa. Souběžně s konferencí se koná doprovodný týdenní program Festival demokracie, v jehož rámci se uskuteční v několika českých městech přednášky, koncerty nebo výstavy.

Vondra: Význam lidských práv v české zahraniční politice klesl

„Význam obhajoby lidských práv v české zahraničí politice proti době před 30 lety poklesl. Jedním z důvodů je i skutečnost, že v čele státu už nejsou lidé, pro které by lidská práva byla osobním tématem,“ řekl někdejší disident, pozdější ministr pro evropské záležitosti a nynější europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Podotkl ale, že vnímání lidských práv se mění i v dalších západních zemích, kde ho v diplomacii často nahrazuje transakční vnímání politiky.

Vondra připomněl, že po sametové revoluci si Česko stanovilo ochranu svobody a lidských práv jako jeden ze základních kamenů své zahraniční politiky. Jedním z důvodů byla i skutečnost, že v zemi byla generace politických vůdců se silným osobním příběhem boje za demokracii. „Pro ně to nebyl jen nějaký abstraktní koncept, byl to způsob jejich života,“ řekl Vondra.

Nyní je podle něj situace v Česku zcela jiná. „Tato generace je pryč. Českou republiku vedou prezident (Miloš Zeman) a premiér (Andrej Babiš, ANO), kteří jsou zcela neznalí tohoto konceptu, protože nemají žádný osobní příběh, který by s tím byl spojený,“ prohlásil.

Podle Vondry se změnila i situace ve světě. Zatímco na konci 80. let a v následující dekádě byly západní demokracie k hnutím za lidská práva vstřícné, nyní řada západních vůdců přistupuje k zahraniční politice jen transakčním způsobem a tomu odpovídá i jejich přístup k lidským právům. Jako učebnicový příklad zmínil Vondra amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Fotogalerie

Vondra zároveň uvedl, že aktivisté za lidská práva si sami situaci často ztěžují. Podle něj přestali zdůrazňovat pouze základní všeobecná lidská práva a začali více mluvit i o věcech, které mají silný sociální nebo kulturní podtext, což je ale obtížně přenositelné do jiných zemí. 

Česká zahraniční politika by se v otázce lidských práv měla podle Vondry zaměřit na úzký okruh zemí, kde je možné dosáhnout nějaké politické změny. „Nutně potřebujeme nějaký úspěšný příběh. Před 30 lety jsme ho měli, ale nevím o žádném úspěšném příběhu za posledních pět sedm let,“ řekl Vondra.

Minář: Demokracie je náročná, proto někdo hledá silné vůdce

Demokracie je náročná a klade na lidi velké nároky, proto část lidí raději hledá silné vůdce. S těmito slovy vystoupil aktivista Mikuláš Minář, který organizuje demonstrace Milion chvilek za demokracii. Protesty podle něj volají po respektu k základním demokratickým principům.

„V roce 1989 jsme chtěli svobodu. Dnes ji máme, ale máme tolik této nepříjemné svobody, že někteří lidé chtějí nějaké omezení, řád, silné vůdce,“ řekl Minář. „Svoboda je složitá. Demokracie je složitá. Protože na nás klade velké nároky. Myslím, že jen zralí lidé dokážou zvládnout žít ve svobodě a být přitom šťastní,“ doplnil.

Minář uvedl, že Česko si už svobodu vybojovalo, nyní se ale na demonstracích volá po respektu k právnímu státu. „Chceme respekt k základním principům, jako že politici nelžou, nezneužívají svou sílu a dodržují ústavu. Což není v této době vždy politickou realitou tady v České republice,“ řekl. „Chceme respekt k demokratickým institucím, jako jsou svobodná veřejnoprávní média, nezávislá justice nebo ústava,“ dodal.

Podle Mináře organizátoři demonstrací také vyzývají občany, aby byli politicky aktivní a zajímali se o veřejné dění. „Rozum a argumenty mohou zvítězit jen v zemi, kde racionalita a uměřenost jsou ceněny víc než podvody a krátkozraké sliby,“ řekl.

Spolek Milion chvilek, který Minář vede, zorganizoval letos sérii demonstrací za nezávislost justice, protesty se ale postupně zaměřily i proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentu Miloši Zemanovi. Demonstrace vyvrcholily červnovým shromážděním v Praze na Letné, kde se podle organizátorů sešlo na 250 000 lidí. Další velkou akci chystá spolek na 16. listopadu u příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Moldavská premiérka: Demokracie není samozřejmost

Demokracie není nic samozřejmého a musí se za ni bojovat každý den. Na úvod konference to řekla moldavská premiérka Maia Sanduová. Zároveň upozornila, že kromě hodnot svobody a demokracie musí politici myslet i na blahobyt obyvatel, protože ti jinak mohou podlehnout vábení autoritářů, kteří jim slíbí zlepšení životní úrovně, ale o demokracii je připraví.

Sanduová připomněla, že také Moldavané na přelomu let 1989 a 1990 bojovali za svobodu a demokracii a podařilo se jim získat nezávislost na Sovětském svazu. „Očekávali jsme, že demokracie a svoboda u nás brzy zakoření, ale zmýlili jsme se,“ řekla.

Moldavská premiérka připomněla, že se její země potýkala se systémovou korupcí a vrátila se k autoritářské vládě. Podle ní je třeba, aby si svět vzal lekci z moldavských událostí a uvědomil si, že demokracie není nic samozřejmého. „Demokracie je výsledek tvrdé práce,“ zdůraznila.

Sanduová také upozornila, že i když jsou demokracie a svoboda základní hodnoty, nesmí politici zapomínat ani na blahobyt obyvatel. „Pokud bude mnoho lidí žít v chudobě, nemůžete být překvapeni, že budou volit autoritářské vůdce,“ upozornila. Poukázala přitom na situaci v Moldavsku na přelomu století, kdy v zemi sice byl demokratický režim, ale téměř tři čtvrtiny lidí žily pod hranicí chudoby, což umožnilo volební vítězství komunistů, kteří svobody znovu omezili.

Hongkongský aktivista: Brzký konec protestů nečekám

Brzký konec demonstrací v Hongkongu se nedá očekávat, protože protestující se obávají, že mají poslední šanci ubránit svou svobodu a demokracii. To je pohled hongkongského aktivisty Arnolda Chung Chin Kiu. V bývalé britské kolonii už od června protestují lidé proti sílící kontrole Pekingu.

„Myslím, že protesty v Hongkongu budou ještě dlouho pokračovat. Mnoho lidí se obává, že toto je poslední šance ubránit si svobodu. Lidé se obávají, že když teď polevíme, Čína zašlape všechna práva, která máme,“ řekl aktivista. Podle něj proto demonstranti bojují všemi prostředky a připravují se i na nejhorší, když někteří demonstranti podle něj cestou do ulic sepisují závěti.

Emeritní hongkongský biskup Joseph Zen vyjádřil obavy, že Peking požadavkům demonstrantů neustoupí. Upozornil také na to, že radikalizace protestujících a násilí, které provází demonstrace, mohou řadě obyvatel Hongkongu vadit stejně jako omezování práv ze strany pevninské Číny.

Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong zpátky Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Protestní akce nyní téměř každodenně přerůstají v násilnosti, při nichž radikálové házejí na policisty zápalné láhve a dlažební kostky, ničí stanice metra a zakládají v ulicích ohně. Bezpečnostní síly odpovídají vodními děly, obušky, slzným plynem, gumovými projektily a použily již také ostrou střelbu.

Čínský prezident Si Ťin-pching o víkendu vystoupil s ostrým prohlášením, v němž varoval před separatistickými snahami. Kdo se pokusí oddělit od Číny jakoukoli oblast, zemře, jeho tělo bude rozdrceno a kosti rozemlety na prach, uvedl Si. Čínský vůdce ve svém prohlášení nezmínil žádný konkrétní region, jeho slova jsou ale vnímána jako reakce na několikaměsíční demonstrace v Hongkongu.

Autoři: ,

NATO už nemůže otevřené dveře Ukrajině přibouchnout, říká Landovský

  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Horká se covidem nakazila schválně. Syn zesnulé zpěvačky spílá antivaxerům

Syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela s covidem ve věku 57 let, si vylil zlost na osobnostech, jež jsou známy svým...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Ve vládě financím nerozumí nikdo, řekl Babiš. Jeho stínový tým má 15 členů

Šokován tím, co předvádí koaliční vláda Petra Fialy, je expremiér a předseda ANO Andrej Babiše. „Ve vládě financím...

Českem se přehnala sněhová vichřice. Teď hrozí náledí a sněhové jazyky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne místy provázelo intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se...

Oslavili úbytek katolíků. Nejen režisér Strach obvinil Piráty z komunismu

Pirát Adam Zábranský na Twitteru oslavoval s odvoláním na poslední statistické údaje klesající počet českých obyvatel,...

Témata si ve Sněmovně najdu, říká šéfka divadla střídající Farského

Poslance Jana Farského nahradí ve Sněmovně současná ředitelka Divadla F. X. Šaldy a liberecká zastupitelka Jarmila...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...