„Právě o této žalobě rozhodoval Městský soud v Praze. Dal Kverulantovi zapravdu a nařídil ministerstvu, aby požadované informace poskytlo ve lhůtě 15 dní ode dne doručení rozsudku. Až Kverulant tyto informace obdrží, tak s nimi seznámí veřejnost. Veřejnost se tak konečně dozví, kolikrát jsou nakupované kulomety předraženy,“ uvedla k rozhodnutí soudu nezisková organizace Kverulant.
Černochová musí poskytnout informace o nákupu kulometů, rozhodl soud |
Ministerstvo obrany pro server iDNES.cz uvedlo, že na rozhodnutí soudu bude reagovat až po doručení písemného rozhodnutí a následně zváží další právní kroky. „Zakázka na kulomety byla schválena v minulém volebním období, v současné době armáda čerpá z této rámcové smlouvy,“ okomentoval další kroky ministerstva jeho mluvčí David Jareš.
Přehled zakázky muselo nyní ministerstvo rozkrýt a uvést, co vše je součástí dodávek. „Cenové podmínky, uvedené v rámcové dohodě, byly stanoveny na základě nabídky předložené dodavatelem. Cena veškerých pořizovaných komponent uvedená v nabídce byla posouzena expertní komisí složenou ze zástupců příslušných složek ministerstva. Kopie nabídky ani posouzení expertní komisí nejsou zveřejněny z důvodu ochrany obchodního tajemství,“ uvádí obrana a žádosti organizace Kverulant tak vyhověla jen částečně.
Optika ke kulometům za statisíce
Z poskytnutých, veřejně dostupných materiálů, zjistíme, že vyjma kulometů FN MINIMI MK3 v rážích 7,62 x 51 mm a 5,56 x 45 mm dodávky obsahují i optický zaměřovač ELCAN Specter DR 1-4x. Ten se v zahraničí prodává v průměru za 2700 euro, tedy zhruba za 65 tisíc korun.
Ke kulometům náleží i laserový značkovač Meprolight STING za zhruba 1600 euro, 39 tisíc korun. Nejdražší položkou pak jsou termovizní předsádky Andres Ind. TIG-IR s maloobchodní cenou okolo 11 tisíc euro, 270 tisíc korun. V celku to pak znamená, že jen optické prvky činí zhruba 400 tisíc korun.
Obrana k výše uvedenému výčtu uvádí, že cena kulometu činí z celkové zakázky jen zhruba 37 %. Optika představuje nejdražší položku v celé sadě.
V přehledu k finančně zanedbatelným položkám patří různé dílenské nářadí, sady náhradních dílů, včetně dílů pro uvedené zaměřovače, ale i školení instruktorů a dílenských specialistů.
Kverulant upozornil na skutečnost, že v prosinci 2021, kdy ministerstvo obrany řídil Lubomír Metnar, došlo k nákupu téměř tisícovky kulometů MINIMI. Zarážející pro organizaci byla cena, za kterou úřad zbraně nakoupil. Jeden kulomet podle smlouvy vyšel na více jak milion korun.
Obrana pod vedením Černochové přiškrtila informace pro poslance i veřejnost |
K nákupu mělo navíc také podle dokumentů, které organizace posbírala a zveřejnila na svém webu, dojít bez předchozího výběrového řízení. Dodavatelem také podle smlouvy dále nebyl belgický výrobce, ale překupník z jižních Čech.
Navýšení ceny na 1,5 miliardy
FN MINIMILehký kulomet FN MINIMI je klasifikován jako LSW – Light Support Weapon (lehká podpůrná zbraň). Poprvé byl představen v roce 1974 a v současnosti jej používá více než 20 zemí světa. V roce 1982 byl zaveden do výzbroje armády USA pod označením M249 Squad Automatic Weapon (SAW). Maximální dostřel je 1200 metrů, účinný 600 metrů. Výrobcem je společnost FN (Fabrique National) z Belgie. |
V dubnu 2022, tedy již za úřadování ministryně Jany Černochové, byla celková cena za 949 kulometů s příslušenstvím navýšena z 1,1 miliardy na 1,5 miliardy. „Ministryně tají, zda za to armáda dostane alespoň víc kulometů. Proto na ní Kverulant nyní podal žalobu za porušování zákona o veřejném přístupu k informacím,“ vysvětlila organizace žalobu na svém webu.
V současné době armáda převzala od zmíněného dodavatele zhruba 600 kulometů, zejména v ráži 7,62 x 51 mm a dalšího příslušenství. „Ke dni 23. 8. 2023 bylo ministerstvu dodáno zboží v hodnotě 621 872 830, 61 Kč včetně DPH,“ uvádí obrana. Znamená to tak, že další stovky kulometů, včetně zaměřovačů, laserových značkovačů a termovize, teprve vojáci získají.