Fischerova vláda schválila programové prohlášení

  15:47aktualizováno  18:08
Úřednický kabinet Jana Fischera schválil programové prohlášení. Se seznamem svých priorit požádá Sněmovnu o důvěru. Vláda prohlášení celou dobu tajila, nezveřejnila ho ani dnes. Text uvidí zřejmě až poslanci před hlasováním o důvěře vládě.

"Priority nebudou žádným překvapením. Předsednictví, deficit rozpočtu ne větší než 170 miliard korun," řekl dnes po jednání kabinetu Fischer.

Zopakoval, že vláda je apolitická, tudíž nebude provádět razantní změny. Termín, kdy by poslanci o osudu vlády měli rozhodovat, zatím nebyl určen.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček se kvůli tomu zítra dopoledne sejde s premiérem k jednání. Fischer ho navštíví v 9 hodin.

Termín, kdy se Sněmovna sejde, zatím pevně stanoven není. Místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip řekl, že nejzazším termínem, do kdy by se Sněmovna měla vyjádřit, je 9. červen. V tento den se Sněmovna sejde na řádné červnové schůzi.

Varuje ale před rizikem, že pokud by se rozprava v ten den protáhla a Sněmovna by o důvěře nestihla hlasovat, uplynula by zákonem daná lhůta. Vláda by tím pádem byla od následujícího dne vládou bez důvěry.

Hlasování o důvěře? Příští týden

Radiožurnál dnes uvedl, že o důvěře by se mohlo hlasovat již příští týden. "Zatím nechci hovořit o tom, který to bude den, ale myslím si, že to bude určitě příští týden," řekl rozhlasu předseda dolní komory Vlček.

Ministerský předseda už minulý čtvrtek uvedl, že obsah programového prohlášení konzultoval s předsedy ODS, ČSSD a Strany zelených, které navrhly kandidáty na ministry v jeho vládě, jež má zemi dovést k podzimním předčasným volbám.

Sociální demokraté a zelení Fischerovi dali náměty, jež měl při sestavování programu své vlády zohlednit. Většinu z připomínek kabinet akceptoval, řekl tehdy.

"Byla to doporučení a jako s doporučeními jsem s tím pracoval, do většiny z nich jsme se dokázali vejít, o dalších bude ještě řeč," řekl Fischer k seznamu požadavků ČSSD. Připustil však a opět připomněl spornou otázku privatizace pražského letiště, kterou chce ČSSD zastavit. Podle Fischera bude v programovém prohlášení chybět výčet připravovaných privatizací či státních zakázek.

Zelení část programového prohlášení zveřejnili

Výběr bodů, které do programového prohlášení navrhovala a jsou tam, zveřejnila jen Strana zelených. Její předseda Martin Bursík zároveň uvedl, že strana nesouhlasí s tím, že Fischer programové prohlášení nezveřejnil.

Kabinet podle Bursíka podpoří recyklaci odpadů, sníží skládkování bioodpadu, bude chránit "na vědeckém základě" Šumavu a podpoří efektivní využívání energie a úspory.

V oblasti lidských práv bude vláda chránit práva dětí, rovné příležitosti pro ženy a muže a význam neziskového sektoru. Podpora se dostane i obcím při řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit. Plánované rozpočtové škrty podle Bursíka nepostihnou resort školství, SZ prosazovala i jedno procento HDP pro kulturu, s čímž však neuspěla.

Podle dohody politických stran, které stojí za vznikem překlenovacího kabinetu, by těžištěm činnosti Fischerovy vlády mělo být dokončení českého předsednictví EU a příprava úsporného rozpočtu na příští rok.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Být světlem pro jiné. Proti režimu se upalovali mniši, studenti i komunisté

Hořící vietnamský mnich Thích Quang Duc. Snímek byl oceněn World Press Photo a...

V roce 1963 se upálil buddhistický mnich Thich Quang Duc. Chtěl tak přimět jihovietnamský režim, aby zastavil perzekuci...

Pražský kocour „ujel“ na ženských hormonech, zajímají se o něj v Austrálii

Kočka bezsrstého plemene sphynx

Je to unikátní případ, o němž chce psát odborný časopis až z Austrálie. Žena přišla na pražskou veterinární kliniku s...

Najdete na iDNES.cz