Fischer uhradil dluhy z boje o Hrad. I díky sponzorovi z Izraele

  12:34aktualizováno  16:44
Nastupující ministr financí Jan Fischer dokázal sehnat chybějící miliony, aby zaplatil dluhy z prezidentské kampaně. Těsně před polednem mu na účet přišel poslední necelý milion. Stefan Havlik poslal Fischerovi 38 500 eur. Už před ním přispěli expremiérovi jeho bývalí sponzoři a dvěma miliony korun i David Sivor, který žije v Izraeli a jehož syn je velký developer.

Jan Fischer | foto: Nguyen Phuong Thao MF DNES

Fischer nereagoval na otázku iDNES.cz, odkud se zná se Sivorem. Muž, kterému je nyní 78 let, pochází z bývalého Československa a nyní bydlí v Tel Avivu. Je členem Israel - Czech Chamber of Commerce and Industry. Zprostředkovává česko-izraelské kulturní aktivity. Zajímavé ovšem je, že v Česku podniká jeho syn Omri, který je vlastníkem velké developerské společnosti Daramis Group. Ta v České republice působí od roku 2000.

Fischerovi sponzoři last minute

David Sivor - 2 miliony Kč
Ladislav Dráb - 1,34 milionu
Daniel Paľko - 1 milion
Stefan Havlik - 38 500 eur (v přepočtu 980 310 korun)

Redakce iDNES.cz se pokusila s Davidem Sivorem spojit, svůj izraelský mobilní telefon měl ale během dne vypnutý. Otázky, proč se rozhodl bývalému premiérovi Fischerovi s dluhy z prezidentské kampaně pomoci, dostal i písemně. Jeho syn Omri je nyní podle vyjádření z firmy v Izraeli.

David Sivor se narodil v Bratislavě, dětství prožil pod Tatrami a do konce války, kdy se jeho matka i bratr vrátili z Terezína, se skrýval. V roce 1949 odešel do Izraele, kde působil mimo jiné jako trenér izraelské reprezentace plavců a byl generálním tajemníkem tamní plavecké federace. "Snažím sa naše národy propojit a sbližovat, a to nejen po stránke sportovní, ale i umělecké a folklórní," řekl Sivor o tom, co dělá teď, v rozhovoru, který před rokem vyšel v Popradském korzáru. Na internetu se dá najít i video, kde se bratislavský rodák vyjadřuje k národnímu krojovém festivalu. (video najdete zde)

Fischer za dva dny vyřešil 5 milionů, které mu měsíce chyběly

Celkem se Fischerovi podařilo za dva dny vyřešit více než pět milionů korun dluhu, které po něm z prezidentské kampaně zůstaly a se kterými si nedokázal poradit několik měsíců. Vědět vše o sponzorech nového ministra financí je důležité, aby bylo zřejmé, komu je teď Fischer zavázán.

"Dnešním dnem jsou vyrovnány veškeré pohledávky spojené s prezidentskou kampaní Jana Fischera. Všichni dárci jsou k nalezení na transparentním účtu, nebo na webových stránkách Jana Fischera v seznamu dárců a v seznamu nepeněžitých plnění. Poté, co Jan Fischer rozhodne, na jaký veřejně-prospěšný účel odešle zůstatek ze svého účtu, volební výbor tuto skutečnost podle zákona oznámí Senátu a tím budou splněny zákonné podmínky ukončení činnosti volebního výboru prezidentské kampaně Jana Fischera. Jsem rád, že Jan Fischer dostál všem zákonným požadavkům a splnil svůj slib uzavřít účetnictví kampaně slušným a transparentním způsobem," uvedl v oficiálním prohlášení předseda Fischerova volebního výboru, kardiochirurg Jan Pirk.

Není mým úkolem prověřovat jeho sponzory, říká Pirk

"Není mým úkolem prověřovat jeho sponzory. Věřím Janu Fischerovi, že je čestný muž a že své závazky uhradí, jak slíbil," řekl v úterý iDNES.cz Pirk. Je rád, že Fischer vše urychlil a že nevyužije termín, který slíbil svým spolupracovníkům, tedy že problém vyřeší do svaté Anny, podle kalendáře do 26. července.

"Částečně tam budou jiná jména. Objeví se to na transparentním účtu," odvětil Fischer v pondělí v rozhovoru pro iDNES.cz na otázku, zda mu umořit dluhy z prezidentské kampaně pomohou jeho dosavadní sponzoři, nebo přijde s novými jmény. Fischera v pondělí premiér Jiří Rusnok představil jako nového ministra financí své vlády a bývalý premiér slíbil, že do úterý, ještě před středečním jmenováním do vlády, vše vyřeší.

Už v pondělí přibylo na Fischerův účet 1,34 milionu korun, podle Fischerových webových stránek byl dárcem podnikatel v energetice Ladislav Dráb, ve čtvrtek dostal milion od právníka Daniela Paľka. Oba ho sponzorovali už dříve. Dráb Fischerovi poslal už v dubnu 2,9 milionu korun, Paľko mu v březnu přispěl 2,5 milionu korun.

Fischerovi pomohl i muž, pro kterého doteď pracoval

Pro Drába nyní Fischer pracuje. Hlavním důvodem finančního daru i zaměstnání neúspěšného prezidentského kandidáta bylo podle Drába přátelství. O tom, zda se Fischer po skončení svého vládního angažmá vrátí do energetické skupiny CE Group, kterou Dráb vede, se prý zatím nebavili. On sám by však Fischerův návrat uvítal. Fischer v pondělí oznámil, že ještě před nástupem do vlády ukončí pracovní poměr v CE Group dohodou.

"Tohle bylo dohodnuto dávno předtím, než vůbec pan Fischer věděl nebo nevěděl, že bude tahle situace a že mu bude nabídnuto toto místo," řekl ČTK Dráb ke svému poslednímu sponzorskému daru nastupujícímu ministrovi financí.

Fischerův slib: Než budu ministrem, chci vyřešit své dluhy


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Najdete na iDNES.cz