Nově vzniklý spolek Spojeni nadějí má sdružovat lidi zasažené tragickým útokem. Svou plánovanou činnost představili ve čtvrtek na tiskové konferenci.
„Vznik spolku jsme iniciovali zhruba před prvním výročím útoku. Chceme pokud možno i přispívat, aby se podobné věci už neopakovaly,“ řekla úvodem jeho členka Adéla Linhartová s tím, že je otevřený všem, které neštěstí přímo i nepřímo zasáhlo.
„Naším cílem je věnovat se více aktivitám. Kromě pietních se chce zaměřit i na osvětu a prosazování legislativních změn, které povedou ke změně životů náš všech,“ dodala.
Když přišla ta nejhorší zpráva... Vzpomínky na oběti střelby mrazí![]() |
„Tlumič pomáhá vraždit“
Spolek kritizuje zprávu Asociace akreditovaných subjektů pro výcvik stanovené zálohy státu (ASSZ), která bagatelizuje vliv tlumičů na průběh útoku. „Ve zprávě stojí, že použití tlumiče nemělo na průběh útoku vliv a nemohlo situaci ovlivnit,“ přiblížil předseda spolku a otec jedné z obětí střelby Lukáš Křístek.
„My se domníváme, že tlumiče mají být zakázány,“ uvedl a zároveň představil argumenty pro jejich zákaz. „Někteří lidé to vraždění přežili a vypovídali. Z těch výpovědí je jasné, že pokud budou tlumiče zakázány, zvýší to bezpečnost,“ dodal s tím, že zákaz tlumičů u krátkých střelných zbraní mají příští týden projednávat poslanci.
„Lidé slyšeli nějaké zvuky, protože však vrah střílel s tlumičem, nebyli je schopni identifikovat,“ uvedl Křístek s tím, že lidé si zvuky identifikovali, až když vrah začal střílet do dveří.
Podle něj se tlumiče dají zneužít při páchání trestné činnosti. „Tlumiče pomáhají vraždit. Kromě Skandinávie jsou zakázány v celé západní Evropě,“ řekl.
Zákaz tlumičů na krátké střelné zbraně a zpřísnění používání tlumičů pro dlouhé palné zbraně prosazuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s odkazem na doporučení policie. Tlumiče by podle návrhu měly patřit mezi zbraně kategorie C, tedy zbraně podléhající ohlášení. Opozice argumentuje tím, že tlumiče jde legálně pořídit v okolních zemích. S návrhem nesouhlasí ani majitelé střelnic či střelecké organizace.
Útok na filozofické fakultě se stal nejtragičtějším případem střelby v Česku, zemřelo při něm patnáct lidí, včetně vraha. Dalších 25 lidí bylo zraněných, mezi nimi i tři cizinci – jeden Nizozemec a dva občané Spojených arabských emirátů.