Za vyklizení pozic na trhu tištěných periodik přitom nemůže klesající náklad. "Průměrný prodej časopisu je 35 tisíc kusů, ale i kdyby stoupl o dalších pět, inzerenty to nepřivábí," řekl iDNES.cz jeho šéfredaktor Pavel Vondráček.
Zadavatele reklamy podle něj odrazovalo, že nevěděli, pro koho je časopis dělán. Takzvaní unisex čtenáři - tedy "pro všechny bez rozdílu pohlaví" - je dnes nezajímají, naopak se snaží reklamu co nejpřesněji zacílit.
S nedostatkem inzerce se měsíčník o filmech potýká už delší dobu a byl to jeden z důvodů, proč před časem Pavel Vondráček, který už řadu let řídí pánský magazín Maxim, loni na podzim dostal na starost také filmový Premiere. Před ním tomuto časopisu šéfoval Jan Rudovský.
Střet zájmů šéfa internetu?
Podle informací iDNES.cz má vedení časopisu Premiere připravenou koncepci internetové verze. Ta mimo jiné počítá s denní aktualizací. O obsah stránky by se měl starat zeštíhlený tým současné redakce. Nejspíš ji ale může vyhodit do koše.
Její start, který měl přijít v červenci, je údajně vážně ohrožen. Prý kvůli střetu zájmů šéfa internetu Hachette Filipacchi Jana Václava Čepa. Ten přes společnost Tiscali Media ovládá také přímou konkurenci časopisu Premiere, server Dokina.cz, a do internetové podoby letitého titulu se mu prý nechce.
Jeho vyjádření iDNES.cz zjišťuje, stejně tak názor generálního ředitele firmy Bronislava Kvasničky.
Časopis už měsíc nejde předplatit
Z Premiere se pod Vondráčkem stal časopis pro mladé muže, kteří se zajímají o sci-fi, hudbu a technologické novinky. Zaměřil se víc na lifestyle, přibyly například články o hip hopu ve filmu.
Skutečnosti, že Premiere zřejmě jako časopis zanikne, nasvědčovaly například stížnosti čtenářů, že si ho nemůžou předplatit na další rok a nikdo z vydavatelství jim na dotazy na toto téma neodpovídá.
"Jak je možné, že momentálně nelze obnovit předplatné na další rok? Nikdo mi nebyl schopen odpovědět proč," ptal se začátkem dubna na internetovém fóru časopisu čtenář s přezdívkou Phétra.
Česká verze Premiere přestává vycházet po devíti letech, udržela se téměř nejdéle z ostatních mutací - celkově jich jednu dobu vycházelo devět.
Ve filmovém průmyslu měl magazín slušné jméno. Například na Českém lvu se čtyřikrát vyhlašovala Cena diváků časopisu Premiere.
Na trhu tištěných filmových magazínů tak zůstane jen Cinema, Cinepur a Film a doba.