Autor námětu, scenárista i režisér Vojtěch Moravec, si Mikiho všiml v médiích.
"Četl jsem o něm několik článků. Je to velice zajímavá postavička, proto byl námět hned jasný. Sehnal jsem si kontakt na jeho maminku a ta kývla na schůzku. Možná proto, že nás vede režisér Jiří Strach, jehož tvorbu paní Kopasová oceňuje," popsal začátky Moravec.
Za šest měsíců se s Mikim i jeho rodinou spřátelil. S malým politikem strávil Moravec asi patnáct dní.
JAK VIDÍ MIKIHO"Má můj obdiv, když dokáže politiku analyzovat lépe než kdejaký státník. |
Studentský film je z části dokumentem, část je fiktivní, hraná. Zatímco v dokumentu Mikuláš odhaluje své soukromí, rodinné vztahy, sny, fiktivní část jeho sny plní.
Miki se zpovídá se svého vztahu k sestře i k rodině. Přiznává, že si hraje jen minimálně s mladšími sourozenci. Nikdy ne sám. "Na takové kousky jsem starý pes," míní.
Divákům také prozrazuje, že uvnitř se cítí na pětatřicet, i když je mu třináct. "Ve mně drnčí nějakej pětatřicetiletej, kterej už byl nejméně jednou v Bohnicích kvůli nervům, a asi tam má zas namířeno," svěřil se.
Dojímavější a smutnější část příběhu doplňuje fikce. Mikiho životní plán a sny. Mikuláš se stává starostou Prahy 1, primátorem, poslancem a nakonec prezidentem. Dostává sako a kravatu, fotí se pro novou předvolební kampaň, jezdí limuzínou, má ochranku. Jeho politické heslo, které visí na billboardech po Praze, je: "Nezadlužit, oddlužit, přispívat."
Politik MikiMiki má Aspergerův syndrom, což je jistá forma autismu. Ve třech letech začal číst encyklopedie, od pěti se zajímá o politiku. Je velmi chytrý, denně čte noviny a zpravodajské servery, projíždí stránky politických stran. Všechno bere vážně a nezná meze. To se týká i jeho vášně k politice a k ODS. |
Tvůrčí tým V7M v čele s Vojtěchem Moravcem točil pětadvacetiminutový film asi půl roku za studentských podmínek. Materiál Moravec natočil jako cvičení v rámci školy, film ale poputuje na festivaly a možná se objeví i v České televizi.