Komunisté trvají i po jednání u Zemana na schodku nižším o deset miliard

  13:00aktualizováno  16:14
Komunisté i po jednání s prezidentem Milošem Zemanem trvají na tom, aby schodek státního rozpočtu v příštím roce nepřekročil 30 miliard korun. Vláda přitom počítá se schodkem 40 miliard, ale bez hlasů komunistů rozpočet neprosadí. Šéf komunistů Vojtěch Filip zamířil kvůli rozpočtu do Lán. Po něm přijela do Lán ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

„Je to stále náš požadavek,“ řekl k požadavku nižšího schodku už před cestou do Lán Filip. A hodinové jednání s prezidentem, při kterém ho doprovodila šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, na tom nic nezměnilo. Vostrá bude dál jednat s ministryní financí Schillerovou.

„K nějakému kompromisnímu řešení bychom dojít mohli. Ustoupit musí obě strany,“ řekla po jednání u prezidenta Vostrá. „Jednáme. Budeme jednat až do poslední chvíle, kdy bude vláda rozpočet schvalovat,“ uvedl Filip.

Hlasy patnácti komunistických poslanců jsou pro menšinovou vládu Andreje Babiše zásadní, protože jí zajišťují ve Sněmovně většinu pro prosazení jejích záměrů.

Fotogalerie

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš, který ve středu zamířil na ministerstvo financí, řekl, že schodek by měl zůstat 40 miliard korun. „Není důvod snižovat schodek. Potřebujeme dostat peníze do ekonomiky,“ prohlásil Babiš.

I Schillerová po jednání s ministrem obrany Lubomírem Metnarem potvrdila, že trvá plán s navrženým schodkem o deset miliard vyšším, než jaký požadují komunisté.

Prezident Zeman se v úterý s premiérem Babišem domluvil, že přijde na jednání vlády 16. září, když budou ministři schvalovat návrh rozpočtu. Filip požádal Zemana, aby při jednání na vládě podpořil požadavky komunistů. „Máme připravených několik kompromisních návrhů,“ řekla Vostrá.

Zemana zaujal plán na stravenkový paušál, říká Schillerová

„Pan prezident kvitoval plánovaný růst investic,“ řekla po jednání v Lánech ministryně financí Schillerová.

S prezidentem Zemanem probírala také katalog daňových výjimek a plán jejich redukce. Zemana podle ní zaujal plán na zrušení stravenek. „Bavili jsme se o stravenkovém paušálu, to ho velmi zaujalo,“ řekla Schillerová.

Zaměstnanec by dostával peníze na stravu přímo. Paušál by měl být alternativou k současnému režimu se stravenkami, který má zůstat zachován. Odbory plán financí odmítají.

Schillerová také Zemanovi řekla, že na rok 2020 má připraveno zrušení osvobození výher z hazardu nad 100 tisíc korun a informovala prezidenta i o tom, jak probíhají její jednání o rozpočtu s jednotlivými ministry.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Na sebevraždy má vliv alkohol i antikoncepce, říká známý psychiatr

Martin Anders

Riziko sebevražd zvyšují vedle duševních poruch také další faktory. Patří mezi ně alkohol, ale třeba také antikoncepce....

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Najdete na iDNES.cz