„Obě velvyslankyně souhlasily s prozatímním řešením, kdy budou mít s ministerstvem zahraničních věcí uzavřenou dohodu o provedení práce do té doby, než začne být účinná technická novela zákonu o státní službě, kterou ještě musí schválit senát Parlamentu České republiky a podepsat prezident republiky,“ řekla iDNES.cz ředitelka tiskového odboru ministerstva Michaela Lagronová.
S návrhem řešení přišlo ministerstvo před Vánoci, jak Filipi, tak Klausová na něj rozhodly přistoupit. Případ, kdy diplomat pracuje pro svou vlastní zemi na „dohodu o provedení práce“ je ojedinělý.
Vše způsobili politici, kteří původně schválili takový služební zákon, který nepřipouští, aby ve služebním poměru byl někdo starší 70 let.
Jenže zejména v případě velvyslankyně v Sýrii Filipi by to byl docela problém. Ze země, jejíž část ovládá režim Bašára Asada, ale významnou část teroristická organizace Islámský stát, ostatní spojenecké země své ambasadory stáhly a Filipi tam tak v případě potřeby reprezentuje i zájmy občanů zemí Evropské unie i USA.
„Považuji odvolání paní velvyslankyně Filipi z Damašku za potenciální hrubou chybu české diplomacie a udělám vše, co je v mé kompetenci, aby k tomu nedošlo,“ řekl dříve prezident Miloš Zeman.
Ačkoli politici na poslední chvíli začali problém řešit, schválit novelu služebního zákona do konce kalendářního roku se jim nepovedlo. Respektive jen ve Sněmovně, Senát bude úpravu zákona schvalovat až příští týden ve středu.
Bez výjimečné „dohody o provedení práce“ by se tak již obou velvyslankyň upravený zákon nemohl týkat. Navržená změna říká, že na pozici velvyslance může zůstat i ten, kdo již překročil věk 70 let, pokud do funkce nastoupil ještě před tím, než zákon začal platit.
V cizině by také podle přijaté novely mohli být zaměstnáni partneři diplomatů, kteří je na misi doprovázejí, a Češi dlouhodobě pobývající v zahraničí. Nyní služební zákon neumožňuje zaměstnávání rodinných příslušníků kvůli střetu zájmů.
Klausová poskytla na začátku své mise v Bratislavě tento rozhovor:
11. ledna 2014 |