Filip podmínil podporu vládě ČSSD. Žádá odchod z vojenské části NATO

  15:15aktualizováno  15:15
V případě velkého úspěchu levice ve volbách uvažuje šéf ČSSD Jiří Paroubek o možnosti jednobarevné menšinové vlády své strany s podporou KSČM. Ale šéf komunistů Vojtěch Filip, s nímž by při této variantě museli oranžoví jednat, zmínil tvrdou podmínku. "Je naším zájmem, aby Česká republika vystoupila z vojenské složky NATO," řekl iDNES.cz Filip.

Šéf komunistů Vojtěch Filip zmínil, o co by komunisté mohli stát, kdyby měli po volbách tolerovat menšinový kabinet ČSSD - chtějí odchod z vojenských struktur NATO. Jiří Paroubek i kandidát ČSSD na ministra zahraničí Lubomír Zaorálek to okamžitě odmítli. | foto: Michal Šula, MF DNES

O této věci se Filip zmínil v rozhovoru pro iDNES.cz při odpovědi na otázku, jak by chtěli komunisté uplatnit svůj vliv na případnou menšinovou vládu, pokud by ji kontrolovali.

Zatímco členství v Evropské unii komunistům nevadí, jen by vláda měla více hájit národní zájmy, s členstvím v Severoatlantické alianci máme problém, uvedl předseda KSČM.

Filip by z NATO nechtěl odejít naráz, ale se zapojením do vojenských akcí aliance strana nesouhlasí. "V politické složce by měla země zůstat do zajištění evropských bezpečnostních struktur," řekl iDNES.cz Filip. Dodal ale, že je předčasné před volbami mluvit o příští vládě, protože "medvěd ještě běhá po lese".

Přestože je zřejmé, že Filip mluví hlavně ke svým voličům, tím, že zmínil podmínku odchodu z vojenské části Aliance, dal jasně najevo, že případná tolerance Paroubkově menšinové vládě by nebyla zadarmo.

Sociální demokraté ale hned Filipovi vzkázali, že o NATO žádná dohoda možná nebude. "ČSSD nehodlá vytvořit po volbách v květnu vládu s KSČM, proto nevím, proč bych měl komentovat všechny nápady pana Filipa. Byla to ČSSD, kdo přivedl republiku do NATO. Nevidím tedy jediný důvod, proč odejít," reagoval šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

"Nemůže to jednání komplikovat, protože se s nimi o tom nebudeme bavit," uťal možnou povolební diskusi na toto téma s komunisty i kandidát ČSSD na ministra zahraničí a místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

Je to jen zastírací podmínka, míní Schwarzenberg

Zatímco volební lídr ODS Petr Nečas míní, že kdyby došlo na lámání chleba, i s tak radikálním požadavkem komunistů by někteří sociální demokraté neměli problém, šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg míní, že to je ze strany komunistů jen zastírací manévr.

"Je to jen takový malý žlutý psík, který se teď vypustí, aby pak při vyjednávání byl tento požadavek stažen a jednalo se o tom, na čem by komunistům záleželo mnohem více - jako je třeba křeslo předsedy Sněmovny či různé jiné pozice," řekl iDNES.cz Schwarzenberg.

Paroubek říká, že variantou číslo jedna je pro něj levostředová koalice s menšími stranami, na druhé místo dává menšinový jednobarevný kabinet ČSSD a za prakticky nemožnou považuje dohodu s ODS. Jenže TOP 09 ani Věci veřejné nechtějí jít do koalice se současným vedením ČSSD, stejně jako ODS, která by podle volebního lídra Petra Nečase v případě volebního patu jako lepší možnost viděla další, předčasné volby.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz