Komunista Filip má ambici vyhrát volby, vytkl Babišovi prospěchářství

  9:50aktualizováno  11:51
Šéf komunistů Vojtěch Filip tvrdí, že komunisté mohou vyhrát parlamentní volby. „Já si myslím, že to je možné,“ prohlásil na stranickém sjezdu. V krajských volbách podle něj strana může zvítězit ve dvou krajích. Pustil se do hnutí ANO. „Brání sociálně potřebným řešením,“ řekl Filip o hnutí. Jeho lídrovi Andreji Babišovi vyčetl, že nebyl v komunistické straně z přesvědčení.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na volebním sjezdu strany v Praze | foto: Ondřej Trunečka, MAFRA

„Připustil, že byl prospěchář do roku 1989,“ prohlásil Filip a citoval Babišova slova, že v komunistické straně bylo 1,7 milionu lidí, že on byl řadový člen a prospěchář, protože byla určitá výhoda být členem komunistické strany.

Pokud by hnutí ANO myslelo vážně svůj boj s korupcí, podpořilo by podle Filipa návrh, aby nemohly být promlčeny trestné činy při privatizaci v devadesátých letech. „Nic naše kroky nesmí svést z cesty k socialismu,“ prohlásil v bilančním projevu před více než třemi sty komunisty na sjezdu v pražském TOP hotelu.

Přihlásil se ke kontinuitě KSČM s Komunistickou stranou Československa, když mluvil o tom, že sjezd strany se koná přesně ve dnech, na které připadá 95. výročí od vzniku KSČ. Připomněl i to, že před 70 lety komunisté vyhráli ve volbách, což bylo předstupněm k Únoru 1948.

Kritizoval také Spojené státy za to, že se podle něj snaží z Evropy udělat válčiště. Za krizi, která do Evropy žene uprchlíky, vidí nepřípustné vměšování se nadnárodního kapitálu do vnitřních záležitostí států. „Nelze řešit následky problémů, ale jejich příčiny,“ uvedl.

Filip může přijít o křeslo. Kritizuje „cenzuru mlčením“ o KSČM

Po téměř jedenácti letech v čele komunistické strany ale nemá Vojtěch Filip jisté, že obhájí na volebním sjezdu v Praze svoji pozici. Sesadit se ho pokusí bývalý místopředseda strany a podnikatel Josef Skála, který patří k ortodoxnějšímu křídlu strany, stejně jako pražský zastupitel Ivan Hrůza. Před sjezdem byla podpora Filipa a Skály přibližně vyrovnaná.

Fotogalerie

Filip se ale ohrožen necítí. „Já to tak nevnímám. Nikdy jsem nekladl odpor tomu, abych měl protikandidáty. Jsem rád, že mám protikandidáty,“ řekl iDNES.cz místopředseda Sněmovny.

„Mladí ve straně chtějí mě. Říkají, že nikdo nebojuje za jejich zájmy. Že je to o parlamentní rutině,“ řekl sobotní MF DNES Skála, který byl dříve ve vedení Socialistického svazu mládeže a vedl Mezinárodní svaz studentstva.

Ačkoli má dnešní komunistická strana 33 poslanců a je třetí nejsilnější v dolní komoře parlamentu, její preference se drží kolem 14 procent. KSČM má také hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a tři zástupce v europarlamentu. Uvnitř strany Filip čelí kritice, že je KSČM vidět méně, než by měla.

„Někteří to říkají. Ale kolem nás panuje cenzura mlčením,“ tvrdí lídr komunistické strany, který je považován za pragmatika. I když je KSČM formálně radikálně levicová a systém kritizující strana, v parlamentu je schopna uzavírat „obchody“ s ostatními. A nezřídka pomáhá schvalovat záměry vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL, ve které sama nesedí.

Jen její návrhy stěží procházejí, ale podobně jsou na tom i další opoziční strany. Komunista Zdeněk Ondráček do vládního návrhu zákona o trestní odpovědnosti právnických osob prosadil, aby bylo možné právnickou osobu stíhat pro pomluvu, což může přidělat starosti médiím (více zde). Nedávno vzbudilo pozornost, když Babiš podpořil návrh komunistů na zdanění finančních náhrad církvím. (více zde)

Úplné ticho tedy kolem komunistů není. „Čekám schválení programových dokumentů, potvrzení ambice KSČM uspět krajských volbách v letošním roce a debatu, která posune stranu ke srozumitelnější politice pro českou společnost,“ odvětil Filip na otázku iDNES.cz, co očekává od sjezdu.

Kromě trojice kandidátů na předsedu jsou i tři uchazeči o post prvního místopředsedu a třináct na pozice dalších místopředsedů. Kromě Filipa chtějí uhájit pozice ve vedení Petr Šimůnek, Jiří Dolejš i Miloslava Vostrá.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Prahou prošlo podle Milionu chvilek deset tisíc lidí. Dorazili na Hrad

V Praze se vzpomínalo na potlačení demonstrací před padesáti lety (21. srpna...

Průvod demonstrantů, který před sedmou hodinou večer vyšel z Václavského náměstí, dorazil na Hrad o dvě hodiny později....

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz