O neshodách v kabině fotbalového mistra se spekuluje v posledních týdnech, kdy se Spartě výsledkově nedaří. Vedení klubu v oficiálním prohlášení spory popřelo a jediným důvodem, proč Birmančevič nehraje, je podle něj jeho zranění, kvůli kterému odjel domů do Srbska.
Balkánskou řevnivost částečně rozdmýchala část sparťanských příznivců, kteří vedle vyjádření podpory Birmančevičovi vyvěsili i transparenty tvrdící, že Kosovo je součástí Srbska. Citlivost tohoto tématu reflektoval kosovský reprezentant Albion Rrahmani, jenž naopak na sociální síti druhý den sdílel příspěvek, že Kosovo sní o velké Albánii.
Cesta premiéra Fialy do Srbska tak získala na sociálních sítích nečekanou pozornost. „Děkujeme, že to jdete vyřešit s Birmou. Jsme v tom SPOLU. Snad bude Birma brzy zpátky v Praze. Vemte prosím Birmančeviče zpátky a zařiďte mu péči v Česku. Přivezte Birmu zpátky a máte volby v kapse,“ zní několik z desítek příspěvků pod oznámením Fialy na síti X.
„Samozřejmě, že s velkým fotbalovým fanouškem Aleksandrem Vučićem jsme se o fotbale bavili, pokud jsou ale ve Spartě nějaké interní spory, vyřeší si je určitě i bez mojí pomoci,“ sdělil Fiala redakci iDNES.cz prostřednictvím svého tiskového odboru.
V Bělehradě se stihl setkat jak s premiérem Milošem Vučevičem, tak prezidentem Aleksandarem Vučičem. Podpořil snahu země o vstup do EU. Řešili spolupráci v energetice, dopravě, farmacii a obranném průmyslu. Následně Fiala zahájil česko-srbské obchodní fórum a zúčastnil se otevření Českého domu.
Otázka Kosova je nejen v Srbsku, ale i dalších balkánských zemích, velmi citlivým tématem. Po občanské válce v bývalé Jugoslávii a následné dlouholeté správě OSN a NATO vyhlásilo Kosovo samostatnost v roce 2008. Dosud ji uznala přibližně polovina členských států OSN včetně USA a řady evropských zemí včetně Česka. Proti je kromě Srbska například Slovensko, Indie nebo Čína.