V budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v úterý začala studentská okupační stávka za klima. Vysokoškoláci protestují proti klimatickým změnám a za lepší ochranu životního prostředí. (12. listopadu 2019) | foto: Petr Topič, MAFRA

Studenti vedou okupační stávku. Jako před 30 lety, tentokrát ale za klima

  • 105
V budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v úterý začala studentská okupační stávka za klima. Vysokoškoláci protestují proti klimatickým změnám a za lepší ochranu životního prostředí. Stávka potrvá do středy, vyvrcholit by měla demonstrací na Palachově náměstí a pochodem k rektorátu UK.

Zástupci iniciativy Univerzity za klima v úterý nejdříve před několika desítkami mladých lidí na Palachově náměstí přečetli své prohlášení, ve kterém upozornili, že stávkou nemíří proti vedení FF UK, ale chtějí vyzvat vládu k omezení emisí. Společnost podle nich potřebuje změnu ve svém přístupu k životnímu prostředí a lidé by v tomto ohledu měli být aktivnější. Současnou situaci přirovnali k době sametové revoluce před 30 lety. Následně se skupina vysokoškoláků vydala do budovy fakulty.

Fotogalerie

Stávky by se podle odhadu mluvčího iniciativy Kryštofa Říhy mohlo zúčastnit několik stovek studentů z různých vysokých škol. Na filozofické fakultě se protest koná z toho důvodu, že z ní je vidět na sídlo vlády ve Strakově akademii a na sídlo prezidenta na Pražském hradě, vysvětlil. Hlavním požadavkem studentů podle Říhy je, aby vláda začala zavírat uhelné elektrárny.

V chodbách budovy budou v úterý na programu různé debaty a přednášky. Například ekolog a bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan má hovořit o ekologické politice dnes a před 30 lety, bývalá ministryně školství za Stranu zelených Dana Kuchtová pak o spolupráci českých a rakouských aktivistů pro ochranu životního prostředí.

V budově chtějí stávkující přespat do středy, kdy by měly prezentace a diskuse pokračovat. Ve středu odpoledne pak mají organizátoři v plánu program zakončit na Palachově náměstí demonstrací s názvem Nechceme oteplování, ale ani Zimu! a následným pochodem k rektorátu UK, soudí jejich mluvčí Kryštof Říha.

Nejen klima, vadí i Zima

Kromě klimatu tak studenti hodlají protestovat i proti současnému rektoru UK Tomáši Zimovi. Nelíbí se jim, že za jeho vedení univerzita řešila již několik kauz. Říha připomněl například plagiátorství bývalého prorektora UK Martina Kováře nebo nedávnou aféru kolem spolupráce UK s firmou Home Credit. „Home Credit je společnost Petra Kellnera, který například přispívá na Institut Václava Klause, který popírá klimatické změny, a to je prostě nepřípustné,“ řekl student.

KVÍZ: Jste pamětník nebo znalec historie? Vyplňte si kvíz o 17. listopadu

Iniciativa Univerzity za klima vznikla podle jedné z organizátorek Michaely Babišové letos na jaře jako reakce na středoškolskou iniciativu Fridays for Future, jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Kromě Prahy funguje také v Brně a Olomouci. Její zářijový protest v Praze byl už pátý, podobné se konaly ve 140 zemích po celém světě. V Česku se zapojily dvě desítky měst.

Stávkující za klima zaplnili Staroměstské náměstí, poté vyrazili na pochod: