Začal festival menšin LGBT+ Prague Pride, který vyvrcholí tradičním sobotním průvodem hrdosti z Václavského náměstí na Letnou.
„Velvyslanectví USA dlouhodobě spolupracuje s LGBTQ+ organizacemi po celé České republice a hrdě sponzoruje několik za 150 událostí, které se tento týden v Praze konají,“ řekl velvyslanec USA na úvod Prague Pride.
„Vítám nedávný pokrok k rozšiřování práv pro páry stejného pohlaví a odstranění požadavků sterilizace pro transosoby,“ uvedl také Sabet.
Festival Prague Pride se letos koná v roce, kdy v parlamentu boj o „manželství pro všechny“ skončil kompromisem, který ale LGBT+ neuspokojil.
Parlament po letech tlaku umožnil párům stejného pohlaví uzavírat místo partnerství místo dosavadního registrovaného partnerství a kývl na možnost přiosvojení dítěte partnera. Páry stejného pohlaví si také budou moci osvojovat jiné děti, ale ve dvou krocích. Politici ale neumožnili, aby páry stejného pohlaví mohly uzavírat manželství, což byl hlavní požadavek LGBT+ komunity.
Záštitu nad letošním ročníkem převzali šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan, předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a jeho stranický kolega ministr zahraničí Jan Lipavský, zmocněnkyně vlády pro lidská práv Klára Šimáčková Laurenčíková, primátor Prahy Bohuslav Svoboda a starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská.
Duhovou vlajku vyvěsil ministr zahraničí Lipavský i velvyslanectví Kanady
Duhová vlajka LGBT+ komunity visí i na budově ministerstva zahraničí, kde ji nechal vyvěsit ministr Lipavský, a na velvyslanectví Kanady.
Naopak ministerstvo práce a sociálních věcí se distancovalo od pořadatelů přehlídky. Na svém webu uvedlo, že festival Prague Pride nepodporuje několik let, přesto bylo na jeho webu logo MPSV. Na umístění loga si stěžovala Aliance pro rodinu s odkazem na to, že ministerstvo vede lidovec Marian Jurečka.
Hlavním tématem má být letos rodina
Hlavním tématem letošního ročníku Prague Pride je rodina, kterou podle organizátorů akce nedefinují geny, ale bezpodmínečné přijetí.
Hlavním tématem letošní Prague Pride bude rodina. Přijít má i velvyslanec USA |
Spolek Prague Pride očekává, že by se do letošního průvodu hrdosti mohlo zapojit okolo 70 tisíc lidí.
Festival se v Česku poprvé konal před 13 lety a vyvolal tehdy velké protesty konzervativců. V dalších letech slábly. Letos na ni bude dohlížet více policistů než obvykle.
Už v předvečer Prague Pride se v neděli asi stovka lidí sešla v kostele svatého Martina ve zdi na bohoslužbě. Kazatelna při ní byla ozdobená duhovou vlajkou LGBT+ komunity, tématem kázání pak bylo stvoření člověka.
Akci chtějí využít podporovatelé Palestiny. Prague Pride od toho dává ruce pryč
Sobotní průvod LGBT+ komunity a podporovatelů narovnání práv se chystají využít k vlastní politické agendě podporovatelé Palestiny.
„Společně vyjádříme nesouhlas vůči propojeným systémům útlaku – imperialismu, kolonialismu, patriarchátu, rasismu, homofobii a kapitalismu. Nikdo z nás není svobodný, dokud nejsme svobodní všichni – osadnický kolonialismus a queer osvobození nejsou kompatibilní,“ uvedli na Instagramu.
Společnost Prague Pride pořádající festival sexuálních menšin se od akce propalestinských aktivistů distancovala. „Rády*i bychom uvedly*i na pravou míru informace a zmatení, které zde v posledních hodinách kolují ohledně Palestinského bloku v rámci sobotního duhového průvodu. Nejedná se o naši oficiální akci, festival Prague Pride ji neorganizuje,“ informovalo sdružení Prague Pride na sociální síti X.