Je neskutečný podrazák, zaútočil Pirát Ferjenčík na šéfa TOP 09 Pospíšila

  11:51aktualizováno  15:24
Na lídra TOP 09 Jiřího Pospíšila zaútočil ostře poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Největší a řekl bych že jediný podstatný problém pražské koalice je to, že Jiří Pospíšil je neskutečný podrazák,“ napsal na Facebooku. Věří, že koalice obou stran vydrží do eurovoleb a potom si Pospíšil vybere, na které židli chce sedět. Pospíšil se ohradil.

Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018) | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Lídr TOP 09 Jiří Pospíšil je europoslanec a lídr společné eurokandidátky STAN, TOP 09, Zelených, strany Les a regionálních uskupení. Zároveň je zastupitelem v Praze, kde mají společnou koalici Piráti, hnutí Jana Čižinského Praha sobě a Spojené síly pro Prahy, jejichž součásti je i Pospíšilova TOP 09.

„Podstatný bude i podzimní sjezd TOP 09, věřím, že se tam předseda TOPky změní, protože s takovýmhle podrazákem žádná integrace TOP 09 a STAN jednoduše není možná,“ napsal také Ferjenčík o Pospíšilovi.

13.dubna 2019 v 12:56, příspěvek archivován: 14.dubna 2019 v 11:43

Po volbách do sněmovny, kdy jsem se stal poslancem za svůj domovský Pardubický kraj, jsem ukončil angažmá v pražském zastupitelstvu, protože jako Piráti máme za to, že kumulace funkcí v politice není rozumná. To mi umožňuje sledovat fungování nové pražské koalice s odstupem a současně můžu mluvit otevřeněji, než přímí účastníci.

Pražská koalice funguje dobře, radní jsou pracovití a kompetentní, věci se začaly hýbat, třeba se nám daří dostávat soudce a státní zástupce z městs...kých sociálních bytů. Bohužel jsme narazili na jeden problém, o kterém jsme tušili od začátku, ale doufali jsme, že nebude eskalovat tak rychle.

Je neslušné, že se plete do TOP 09, ohradil se Pospíšil

Pospíšil se proti výpadům poslance Pirátů Ferjenčíka brání. „To jsou agresivní vulgarismy, já bych nikdy takové vulgarismy nepoužil. Je to neslušné, že se plete do toho, jak budou spolupracovat dvě suverénní strany TOP 09 a STAN, jichž ani není členem,“ řekl iDNES.cz Pospíšil.

Lídra TOP 09 se proti Ferjenčíkovi na Twitteru zastal i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Před volbami 2017 jste o mně šířili na svém autobusu tu nejsprostší babišovskou pomluvu a povykovali, že nesmím být předsedou TOP 09. Teď zase vzýváte náš sněm a nechcete pro změnu Jiřího Pospíšila. Jděte do ”háje” Vy a přestaňte kádrovat druhé,“ napsal Kalousek.

14.dubna 2019 v 00:27, příspěvek archivován: 14.dubna 2019 v 11:42

Pane @Mikiferjencik, už jste únavní.Před volbami 2017 jste o mně šířili na svém autobusu tu nejsprostší babišovskou pomluvu a povykovali, že nesmím být předsedou @TOP09cz. Teď zase vzýváte náš sněm a nechcete pro změnu @Pospisil_Jiri. Jděte do”háje”Vy a přestaňte kádrovat druhé. https://t.co/XFJaQwWrEw

Krize mezi oběma stranami, které spolu vládnou v Praze, ale zároveň se před eurovolbami ucházejí o stejnou skupinu liberálněji orientovaných voličů, vypukla, když se Pospíšil ohradil proti záměru Pirátů odhalovat s pomocí elektroměrů prázdné byty v Praze.

„V pondělí se shodnete se zástupci TOP 09 v koalici, že uděláte anonymní analýzu počtu prázdných bytů, ve středu vás za to Pospíšil označí za komunisty,“ postěžoval si to na Facebooku Ferjenčík.

„Vyřešilo se to, když Piráti od návrhu KSČM ustoupili. Já jsem velmi kvitoval, že jsme si řekli, že se prázdné byty zdaňovat nebudou, že zde nebudou žádné levicové experimenty a zásah do soukromého vlastnictví,“ řekl k tomu v neděli iDNES.cz Pospíšil.

Pospíšila kritizuje i pražský primátor Hřib

Do šéfa TOP 09 se v neděli pustil i pražský primátor za Piráty Zdeněk Hřib. Vytkl v otevřeném dopise Pospíšilovi jeho mediální výstupy. Nelíbí se mu jeho nekonzistentní postoje, liknavý přístup k práci pro Prahu a snahu TOP 09 o dosazování politických trafikantů.

„V pražské koalici nemáme prakticky žádný věcný konflikt nebo ideový problém. Jediným problémem je nedodržování dohod a Vaše snaha o předvolební zviditelnění,“ napsal Hřib.

Odmítl tvrzení, že by Piráti do dozorčí rady plynáren dosazovali „politické trafikanty“ a napsal, že to je právě TOP 09, která se do představenstva snaží prosadit člena strany Tomáše Tesaře, bývalého asistenta expředsedy strany Miroslava Kalouska.

Pospíšil na dopis reagoval na Twitteru. „Úplně nerozumím tomu, proč pan primátor o víkendu posílá otevřený dopis do médií. Pro nás důležitý ideový spor o zdanění prázdných bytů a zásahu do soukromí lidí jsme vyřešili minulý týden společnou tiskovou konferencí, beru to proto jako uzavřené téma,“ napsal. Problémy se změnami v dozorčí radě Pražské plynárenské se podle něj budou řešit na pondělní koaliční radě.

Jiří Pospíšil byl hostem pořadu Rozstřel (8. dubna):Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Ve třech vzorcích prodávaného českého máku se objevil morfin

Ilustrační snímek

V českém máku se objevil morfin, mimořádně návykový opiát, který se v lékařství používá jako analgetikum. Ten se přitom...

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Staňkovo zdůvodnění demise je neobvyklé, udělal to nedobrovolně, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech...

Premiér Andrej Babiš (ANO) předal v pondělí rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) prezidentovi Miloši...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz