Fenomén kroužků strany vyděsil. Už řeší, co s tím

  10:15aktualizováno  10:15
Místa na kandidátkách rozdaná podle zásluh uvnitř stran voliče nezastavila. Pomocí kroužků neboli preferenčních hlasů si Sněmovnu poskládali podle svého. Bez Ivana Langera (ODS), Petra Bendy (ČSSD) nebo Pavla Severy (TOP 09). Politiky to vyděsilo. A uvnitř stran už řeší, co s novým fenoménem dělat.

Lidé odevzdávají své hlasy ve volebních místnostech na sportovním gymnáziu v pražských Vršovicích. (28. května 2010) | foto: Ondřej VetiškaiDNES.cz

Občanští i sociální demokraté, ale i představitelé TOP 09 znervózněli. Kvůli voličům, kteří se v uplynulých volbách vzbouřili a ukázali, že se nechtějí smířit s kandidátkami, které jim strany naservírovaly.

A tak kroužkováním zpřeházeli devět z celkových čtrnácti kandidátek ODS. Socialistům přeskládali osm kandidátek a TOP 09 deset.

Uvnitř jednotlivých stran už se proto řeší, jestli by voliči měli mít tak velkou moc. Například v ODS se mluví o tom, že by se současná pětiprocentní hranice, od které se mění pořadí, zvýšila na sedm.

Někteří sociální demokraté zase přemýšlejí o omezení čtyř kroužků na dva. Tím by se také vůle voličů výrazně osekala. Jedním dechem však politici připouštějí, že by podobný návrh, nebo dokonce změna volebního zákona, byl jasnou politickou sebevraždou.

Že se to v různých stranách řeší, je logické, voličům se totiž podařilo vyřadit takové stranické osobnosti jako volebního manažera ODS Ivana Langera, který vedl kandidátku na Olomoucku, či pravou ruku končícího předsedy ČSSD Paroubka, kontroverzního podnikatele Petra Bendu. U voličů TOP 09 neprošel bývalý lidovecký poslanec Pavel Severa. Nemluvě o tom, že někde kandidáty topky suverénně přeskočili starostové.

Změna volebního zákona by navrhovatele pohřbila

Podle Ivana Langera, který sám u voličů propadl, část lidí kroužkovala z recese a pro část to byla forma protestu. "Předejít kroužkování se dá buď prevencí, tedy že práce strany a výsledky primárních voleb nebudou lidi nutit kroužkovat. Anebo se dá omezit možnost dávat preferenční hlasy, což by ale bylo špatně," uznal včera Langer.

Kdo koho přeskočil

Olomoucký kraj
+ Zdeněk Boháč (ODS) Oblíbený náměstek přerovského primátora u voličů uspěl.
* počet hlasů 5 509
- Ivan Langer (ODS) Přestože byl lídrem kandidátky, voliči ho odmítli.
* počet hlasů 3 114

Pardubický kraj
+ Jiří Skalický
(TOP 09) Doktor farmacie byl na třetím místě, ale získal nejvíc hlasů.
* počet hlasů 5 598
- Pavel Severa (TOP 09) Dříve výrazný lidovec u voličů neuspěl, byť byl lídrem.
* počet hlasů 1 948

Ústecký kraj
+ Jaroslav Foldyna (ČSSD) Že si s Jiřím Paroubkem příliš nerozumí, voličům nevadilo.
* počet hlasů 11 902
- Petr Benda (ČSSD) Vlivný Paroubkův známý propadl z volitelného místa.
* počet hlasů 3 378

Má pravdu, že strany mají v podstatě jen dvě možnosti, jak vykroužkování svých lídrů v dalších parlamentních volbách zabránit. Mohou nějakou formou změnit volební zákon. Tak, aby měli voliči menší manévrovací prostor. "To si ale nikdo nedovolí, minimálně ne teď, když trvá euforie voličů. Ten, kdo by to navrhl, by to nepřežil," přiznává jeden z politiků ČSSD.

Druhá možnost je, že strany svou volební kampaň přizpůsobí novému fenoménu. "Už nebude platit, že se do Sněmovny určitě dostane lídr kandidátky. Kdoví, jestli to vůbec bude chtít ještě někdo dělat, když je možné, že lídra přeskočí ten poslední. Kampaň bude muset vyzdvihovat jednotlivce, ne stranu jako celek," podotkl člen vedení ODS.

Euforie voličů, jak o kroužkování mluví politici, je na první pohled jasná: ze dvou set zvolených poslanců vynesly do Sněmovny kroužky téměř čtvrtinu. Tedy 45 lidí. Mnohé z nich dokonce z posledního místa, z něhož by dříve neměli nejmenší šanci. To je případ Jana Floriána, jehož jméno zakončovalo pražskou kandidátku ODS.

Zlínský kraj nebude mít ve Sněmovně žádného zástupce TOP 09. Kandidáta Evžena Uhera, který byl na druhém místě, totiž přeskočila trojka, starostka Vizovic Alena Hanáková. V topce proto dokonce řeší, zda je v budoucnu starostové nevymažou z politické mapy.

Neúspěšní lídři kandidátek, třeba jednička ODS v Pardubickém kraji Daniel Petruška, to řeší po svém. Vyzval zvolené poslance, aby se podíleli na na financování kampaně. I proto, že jako lídr a "jasný" poslanec sám přispěl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Placka veterána. Vysloužilí policisté dostanou odznaky podobné služebním

Policejní odznak

Ač řady policie už opustili a přišli tak i o jakékoliv pravomoci, stovky bývalých policistů v Česku odteď budou moci v...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Právo bránit život zbraní? Senátoři chystají ústavní novelu o sebeobraně

Ilustrační snímek

Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné...

Najdete na iDNES.cz