Fenič žaluje Eklovou kvůli volbě šéfa ČT, omluva za kozla mu nestačí

  13:18aktualizováno  13:58
Dokumentarista Fero Fenič podává žalobu na radní ČT Danu Eklovou. Chtěl, aby do úterního poledne rezignovala kvůli slovům o tom, že vydělal na ČT předraženými dokumenty. Eklová odstoupit nehodlá, Feničovi se ale omluvila za slova, že jeho zvolení ředitelem ČT by bylo udělání kozla zahradníkem.

Febiofest 2009 - Fero Fenič na tiskové konferenci | foto: ČTK

"Co mě velmi mrzí a za co se tímto panu Františku Feničovi omlouvám, je to, že jsem při telefonickém povídání s novinářkou z Deníku použila slovní spojení kozel zahradníkem. Bylo to velice nešťastné vyjádření, které nemělo být zveřejněno," píše v prohlášení místopředsedkyně Rady ČT Dana Eklová.

Co řekla Dana Eklová

Spor se týká slov v Deníku, kde Eklová uvedla: "Pan Fenič si na České televizi vydělal asi 150 milionů, jeho projekty byly předražené. Já jsem na to radní před volbou upozornila, jasně jsem řekla, že jeho zvolení by bylo totéž jako udělat kozla zahradníkem."

Obvinění, že svým vyjádřením manipulovala volbu ředitele ČT, Eklová v prohlášení odmítla s tím, že jde o "nevybíravý útok" na její osobu v souvislosti s volbou ředitele ČT. Potvrdila tím dřívější slova, že na svou funkci nerezignuje.

"Zda firmy pana Feniče inkasovaly z České televize 118 milionů, 150 milionů či snad ještě více nebo méně, je snadno dohledatelné. Vyvozovat z výroků na toto téma, byť v běžném hovoru zjednodušených, že jde o čistý osobní příjem pana Feniče, je úsměvné. Nebo snad zlovolné?," napsala v prohlášení Dana Eklová.

"Zda byly zakázky Feničových firem předražené, je sporné. Pan Fenič a lidé s ním spjatí říkají, že nikoliv, jiní tvrdí opak. Stojí tu tvrzení proti tvrzení," dodala.

Netočili jsme draze, doložím to u soudu, míní dokumentarista

Fenič Eklovou vyzval k odchodu poté, co před radními hovořila o jeho projektech jako předražených a do médií tato tvrzení zopakovala s tím, že si Fenič na ČT vydělal 150 milionů korun. Podle dokumentaristy tím zmanipulovala soutěž na ředitele České televize, v níž on neuspěl. Chtěl proto, aby Eklová do úterního poledne odstoupila.

To se ale nestalo a Fenič iDNES.cz řekl, že v úterý odpoledne předá právníkům podklady k žalobě na Danu Eklovou. "Podám v nejkratší možné době žalobu pro trestný čin pomluvy. Zvažuji také žalobu na ochranu osobnosti. Máme prokázané, že pomluvu paní Eklová spáchala úmyslně s cílem mě poškodit. To není střet názorů, to je střet faktů," uvedl Fenič.

Dana Eklová, místopředsedkyně Rady České Televize

Dana Eklová, místopředsedkyně Rady ČT

Od roku 1993 do roku 2003 pro ČT jeho firma Febio vyrobila devět cyklů dokumentů a satirický pořad Česká soda. Podle Feniče nikdy hodnota minuty pořadu nepřesáhla 10 tisíc korun. "Ceny jednoho dílu v cyklu se pohybovaly vždy v rozmezí 120 tisíc až 300 tisíc korun. Záleželo na délce, náročnosti a tak dále," popsal Fenič.

"Nejúspěšnější celovečerní dokument, jaký ČT vysílala, byl ten Olgy Sommerové s názvem O čem sní ženy. Byl natočen za polovinu tehdy obvyklé ceny. Tedy asi za pět tisíc korun za minutu," dodal Fenič.

Soud by mohl zpětně ovlivnit volbu ředitele ČT

Fenič tvrdí, že slova Dany Eklové mohou zkomplikovat jeho další práci. "Je možné, že už nedostanu žádnou práci a není vyloučené, že tím skončí festival Febiofest, protože už ho nikdo nebude chtít podporovat, protože jako dokumentarista musím být důvěryhodný. A tuto důvěryhodnost paní Eklová poškodila," je přesvědčený umělec.

"Paní Eklová si neuvědomuje závažnost svého činu. I z jejího prohlášení je vidět, jak celou situaci bagatelizuje. Všechny smlouvy s ČT u soudu předložím a paní Eklová bude šokována tím, co uvidí."

Podle předsedy Rady ČT Milana Uhdeho může celý spor vést případně i k anulování volby nového ředitele televize. "Jak jsem pochopil z vyjádření pana Feniče, podle něj paní radní Eklová svými slovy zmanipulovala volby. Pokud by se toto ukázalo jako pravdivé, je celé výběrové řízení ohroženo," řekl iDNES.cz Uhde.

"Tato situace není šťastná, protože se nad volbou houpe Damoklův meč, že celé výběrové řízení neproběhlo regulérně a je tedy možnost jej tedy zrušit. To nevidím rád," dodal Uhde.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Měsíc se před půlnocí částečně ponoří do stínu. Vidět budou i dvě planety

Na fotografii k úplnému zatmění, které způsobuje, že Měsíc vypadá červeně, se...

Půl hodiny před půlnocí z úterý na středu bude možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Ten bude v tu...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Najdete na iDNES.cz