Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 2. října 2022 Olívie, Oliver

Největší nebezpečí hrozí ženám doma. Když se z partnera stane vrah

  11:23
Zavražděna partnerem. Taková smrt má svůj vlastní název – femicida. Za poslední měsíc byly podobné brutální případy dva krátce za sebou, ani jindy však nejsou ojedinělé. Přesto v žádném evropském zákoně zatím femicida zakotvena není, ačkoli je popsaná mnoha mezinárodními organizacemi. Její evidence by mohla pomoct v prevenci a pomoci obětem i jasnější definici.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devětačtyřicetiletý muž ve středu zastřelil svou pětatřicetiletou družku a své děti. Poté zbraň obrátil proti sobě. Zavražděné děti byly dvě holčičky ve věku dvou a šesti let.

Ani ne před týdnem pak v sídle krajského úřadu ve Zlíně zastřelil devětadvacetiletý muž zaměstnankyni úřadu, svoji bývalou partnerku. Žena na místě zemřela, střelec se pokusil zranit, ale nakonec skončil pod dohledem policie v nemocnici.

V dubnu pak na Vsetínsku došlo ke čtyřnásobné vraždě, kdy jednatřicetiletý muž umsrtil o rok starší ženu a tři malé děti, navíc se pořezal a způsobil výbuch domu.

Tragédie v Rožnově, muž zastřelil svou družku, dvě děti a pak sám sebe

Společný jmenovatel všech zmíněných případů je vražda ženy z rukou jejího současného či bývalého partnera. Takové činy Světová zdravotnická organizace (WHO) klasifikuje jako femicidu.

Femicida je v užší definici vražda ženy jejím partnerem či bývalým partnerem nebo členy rodiny. V širším smyslu se pak jedná o zabití ženy na základě toho, že je žena, a takto femicidu definuje například Organizace spojených národů (OSN).

V roce 2017 bylo celosvětově úmyslně zabito 87 tisíc žen. Přibližně 90 procent podezřelých byli muži, v 58 procentech případů členové rodiny.

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC)

Data ze studie Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) ukazují, že přestože statistikám obětí vražd celosvětově dominují muži (87 procent), jsou zároveň jejich nejčastějšími pachateli. A to v 90 procentech případů.

Rozdíl je také v motivech. Zatímco v případě vražd mužů jsou nejčastěji spojené s úrovní socioekonomického rozvoje, alkoholem a zneužíváním drog, za vraždami žen naopak stojí strukturální nerovnosti ve společnosti. A těmi jsou právě genderové role a postavení, řečeno obecněji, nerovnost pohlaví.

Co se týče vražd žen, podle WHO je v současnosti více než 35 procent spácháno intimními partnery. Co se týče mužů, jedná se pouze o pět procent, přičemž nejčastěji se zabití stane v sebeobraně, poté co se vyhrotí dlouhodobě napjatá situace.

Femicida? Není kategorie

Jak uvádí Evropský parlament , přestože každá země vede statistiku kriminality a vražd, existují v nich stále kulturní i byrokratické překážky, které brání oficiální evidenci vražd žen. Tyto překážky zahrnují například odmítání a nezájem o danou problematiku, zlehčování genderově podmíněného či domácího násilí, které vede k nízké míře nahlašování, případně také chybí zdroje a kapacity v rámci spolupráce.

Femicidu v zákoně nemá zakotvenou zatím žádný evropský stát. I proto neexistují přesné statistiky. Vraždě přitom často předchází dlouhodobé domácí či sexualizované násilí, výhrůžky, zastrašování či stalking.

Uškrcená, zastřelená, rozsekaná mačetou. Jak letos ženy umíraly rukou partnera

Pouze Tiché svědkyně

Femicida

Takzvaná femicida je podle Evropského parlamentu v užším smyslu označení pro vraždu ženy, kterou spáchal její partner či její blízcí.

V širším slova smyslu je to vražda ženy, která byla spáchána na základě jejího pohlaví.

Jedná se o nejhorší případ genderově podmíněného násilí a nejhorší případ eskalace partnerského násilí.

Nejčastějšími pachateli bývají současní či bývalí partneři oběti. Motivem bývá například žárlivost, pomsta nebo snaha partnerky od dotyčného odejít.

Případy femicidy mapuje od roku 2003 organizace Rosa, která se tak přidala k projektu Silent Witness (Tiché svědkyně). Ten v roce 1990 odstartovala ve státě Minnesota iniciativa umělkyň, které si připomínaly život 26 žen, které byly zavražděny svými partnery.

Rosa tak pravidelně na Mezinárodní den proti násilí na ženách 25. listopadu zveřejňuje krátké popisy případů vražd českých žen, které zemřely rukou partnera. Každý rok takto zahynou v průměru dvě desítky žen.

Zejména oběti stalkingu se pak jen obtížně domáhají efektivní pomoci. Ne vždy jsou státní orgány schopné včas zareagovat na výhrůžky.

I oběti skutečně brutálního násilí jsou tlačeny do kontaktů s násilným partnerem v zájmu dětí. Z veřejných zdrojů je znám případ, kdy násilný pachatel vylákal partnerku pod slibem dohody do své blízkosti, kde ji zabil.

Tiché svědkyně. Projekt, který v Česku zaštiťuje organizace ROSA, vznikl v Minnesotě v roce 1990.

Jasná příčina smrti jako pojmenování násilí na ženách

Například ve Velké Británii vznikla petice za právní definici femicidy, parlament ji ale zamítl. Vzhledem k misogynní povaze femicid by však jejich vedení jako samostatné kategorie mohlo pomoci k tomu, aby legislativa a další orgány mohly přistoupit k adekvátní ochraně žen.

Femicida se v tomto roce řeší také v Kanadě. Stalo se tak v návaznosti na smrt padesátileté Anne-Marie Readyové a její patnáctileté dcery Jasmine. Obě zemřely v noci 27. července. Druhá dcera Readyové utrpěla bodná zranění a záchranáři ji převezli do nemocnice.

Podezřelý z vraždy je jejich jednadvacetiletý soused Joshua Graves, který měl podle své rodiny „romantický zájem“ o jednu z mladších žen, uvedl kanadský server CBC. Alarmující však byla skutečnost, že pár dní před vraždou jej zatkla policie kvůli sexuálnímu napadení a stalkingu jiné ženy. Při zadržování kvůli vraždám žen byl zastřelen.

Již v roce 2015 zveřejnil koroner po vyšetřování vraždy tří žen 86 doporučení zaměřených na prevenci a vymýcení násilí na ženách. Jedním z nich bylo zahrnout do kanadského trestního zákoníku termín femicida, dalším bylo uvést jej jako příčinu smrti.

Podle právničky Pamely Crossové, která byla členkou komise expertů při vyšetřování, jsou tato doporučení obzvláště důležitá právě v současné době. „Je to způsob, jak dát najevo, že genderově podmíněné násilí se v naší společnosti stalo tak vážným problémem a že mu musíme dát vlastní jméno,“ řekla.

Jak rukou partnera loni umíraly ženy - vybrané případy:

Martina, 35 let, matka tří dětí: Pětatřicetiletou Martinu zavraždil zastřelením do srdce její šedesátiletý partner Miroslav Kumbera. Společně s ní zastřelil i jejího jedenačtyřicetiletého milence. Vražda se stala 16. ledna, bezvládná těla našli policisté v lese za Horním Slavkovem. Činem přišlo o rodiče pět nezletilých.

Martina, 44 let: Čtyřiačtyřicetiletou Martinu uškrtil 3. února její manžel Jiří v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Žena se s ním chtěla rozvést. Vražda se stala dva dny poté, kdy mu bylo doručeno vykázání ze společné domácnosti. Muž následně spáchal sebevraždu skokem ze Žďákovského mostu. Policie potvrdila, že po manželském páru zůstaly osiřelé děti.

Žena, 21 let: Ženu utopil ve vaně její šestatřicetiletý přítel. Čin se stal v Českém Krumlově 14. října. Mluvčí policistů Jiří Matzner uvedl, že přestože se muž snažil čin maskovat jako sebevraždu, kriminalisté na místě nashromáždili důkazy, které jeho slova vyvrátily. Motivem měla být žárlivost.

Jana Novotová Jahodová, 49 let: V květnu Liberec zasáhla zpráva o smrti známé cukrářky a pekařky Jany Novotové Jahodové. Tu zabil její partner, který měl problémy v podnikání a dluhy, kvůli nimž ho čekala i exekuce. V osudný den seděli spolu odpoledne na zahradě u rodinného domu. Společnost jim dělala matka Jany, když muž vytáhl na manželku legálně drženou krátkou zbraň a před očima tchyně vystřelil. Pak obrátil zbraň proti sobě.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Vystrčil povede Senát, je to pro něj velká osobní satisfakce, řekl Jurečka

Ani senátní, ani komunální volby se nestaly žádným referendem o vládě, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz předseda lidovců...

Putinův kritik Zubov opustil Rusko, bude učit na Masarykově univerzitě v Brně

Ruský historik Andrej Zubov, známý svým nesouhlasem se současnou vládou v Rusku, míří přes Finsko do Brna. Bude učit na...

STALO SE DNES: Vystrčil zůstane senátorem, Ukrajinci vstoupili do Lymanu

V senátních volbách koalice Spolu přesvědčivě porazila opoziční hnutí ANO. Ukrajinské jednotky vstoupily do města Lyman...

Nové nebezpečí. V ­Českém Švýcarsku padají kameny z rozpukaných skal

Premium Měsíc po uhašení požáru Národního parku České Švýcarsko řeší jeho pracovníci nové nebezpečí: ohněm narušené skalní...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...