Fekálie stále končí v potocích, dotace na kanalizaci malé obce nespasí

  16:41aktualizováno  16:41
Voda v potoce má nehezký odstín někde na rozmezí mezi hnědou a šedivou. Na hladině se začíná tvořit pěna. V okolí se line nepříjemný zápach. Výjev, který by měl patřit spíš do minulého století, je v Česku stále k vidění. Pomoci mají nové dotace, malé obce na ně ale často nedosáhnou.

| foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Přestože se během posledních dvaceti let podařilo vybudovat tisíce kilometrů nové kanalizační sítě, je v Česku podle dat Českého statistického úřadu stále přes milion a půl lidí, kteří na kanalizaci připojení nejsou. 

V prekérní situaci jsou hlavně nejmenší obce. Rozpočty bývají malé a náklady na vybudování kanalizační sítě se tak často dostanou za hranice možností starostů. To, že obyvatelé vypouštějí fekálie do polí a potoků, zástupci obcí opatrně připouštějí. Bez kanalizace mají ale jen málo nástrojů, jak problém řešit.

Fotogalerie

„Jeden z klíčových zdrojů znečištění povrchové vody představuje vypouštění komunálních odpadních vod,“ říká Ondřej Charvát z ministerstva životního prostředí. Úřad se snaží pomoci dotacemi, o které mohou starostové obcí žádat od prvního listopadu do konce ledna. 

Celkově je na projekty vyhrazeno 2,5 miliardy korun. Starostové, kteří chtějí dobudovat kanalizaci, budou letos poprvé soutěžit v jednom balíku se žadateli o peníze na vodovody. Na projekty mohou dostat až 63 procent z celkových nákladů. Odvod odpadních vod chybí hlavně v malých obcích.

Jenže malé vesnice na státní peníze dosáhnou jen těžko. „Pro nás to určitě dosažitelné není,“ říká starosta Mladoňovic na Chrudimsku František Tuček. Pod obec spadá dalších několik menších vesnic na území, které má víc jak 1200 hektarů. „Tady by to byla investice okolo tří set milionů,“ popisuje Tuček. To je pro obec, která má roční rozpočet okolo osmi a půl milionů korun, absurdně vysoká suma.

Všechny novostavby musejí mít v obci vlastní čističku odpadních vod, starší domy ale stále používají žumpy. Právě jejich majitele čekají od roku 2021 těžké časy. Budou muset dokládat, kolik splašek od nich vyvezl fekální vůz. Pokud nebudou schopni dokázat, že jímky vyvážejí, budou jim hrozit až dvacetitisícové pokuty. 

Samotný vývoz jímek je ale extrémně drahý, firmy si navíc účtují i najeté kilometry. To znamená, že čím je vesnice od města dál, tím dražší bude pro obyvatele zaplacení odvozu splašek. Náklady se tak mohou vyšplhat až na desítky tisíc korun ročně.

Dotační proud slábne

„S postupem let se snižoval podíl dotačních peněz a oproti dřívějším až devadesáti procentům dosahuje dotace dnes zhruba jen šedesáti procent. Pro malé obce to znamená, že se výstavbou vodovodu nebo kanalizace zcela investičně vyčerpají a zadluží na mnoho let dopředu,“ popisuje místopředseda Asociace pro vodu ČR Jiří Paul. Vysoké náklady na následný provoz se navíc projeví také na cenách vodného a stočného.

V Libereckém kraji není připojeno na kanalizaci zhruba třicet procent lidí. V Pardubickém a Královéhradeckém kraji chybí kanalizace každému čtvrtému. Podobně je na tom i Středočeský kraj, kde není napojeno tři sta padesát tisíc lidí.

Napojení na kanalizaci podle krajů
Kraj
Lidé napojení na kanalizaci (v %)
 Hl. město Praha99,0
Středočeský74,4
Jihočeský
87,0
Plzeňský86,3
Karlovarský100,0
Ústecký83,7
Liberecký69,6
Královéhradecký78,9
Pardubický74,6
Vysočina87,6
Jihomoravský89,9
Olomoucký85,3
Zlínský97,2
Moravskoslezský83,1

Zdroj: ČSÚ

„Má to několik důvodů, Středočeský kraj má mnoho obcí, hustota osídlení je zde vyšší než v jiných krajích, obce jsou malé a mají malý počet obyvatel,“ vysvětluje Petr Halada, předseda sdružení místních samospráv ve Středočeském kraji. Doplňuje, že na vesnice se dlouho dobu zapomínalo ve prospěch velkých měst. Sám je starostou v Kamýku nad Vltavou.

„My máme tisíc obyvatel a i pro nás je 63 procent dotace docela málo,“ říká Halada. Kanalizaci zde budují po částech už patnáct let. Obyvatele Kamýku, kteří jsou stále napojení na žumpy, se snaží k poctivému vyvážení splašek motivovat. Obec jim platí polovinu nákladů. Variantou, jak se k penězům na kanalizaci dostat, jsou úvěry. Starostové mají ale ze zadlužování respekt. 

Hroubovice v Pardubickém kraji už jsou s novou kanalizací těsně před kolaudací. Starosta využil dotační výzvu v roce 2017. Tehdy se jen na kanalizace rozdělovalo téměř dvě a půl miliardy korun a žadatel mohl získat až 85 procent nákladů. „Museli jsme si vzít úvěr na zhruba 18 milionů korun,“ připouští starosta Marcel Samek. Dalších 22 milionů přispěl stát.

Do řeky Ploučnice tečou fekálie:


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Na počest zesnulého hasiče houkaly sirény. Byl pečlivý, vzpomněl ředitel

Zaplněná obřadní síň v Karviné se rozloučila s Ladislavem B., který minulý týden zemřel při zásahu u požáru střechy v...

Premium

Otcův kalkul i nadčasové poselství. Anežka před vdavkami utekla, říká teolog

Zázrak, naplnění dávných proroctví. Tak v neděli 12. listopadu 1989 ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu vnímali věřící...

Mladé politika neláká. V úterním Rozstřelu vystoupí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Řidič čelil exekuci za zranění dětí na přechodu, teď chce odškodné od státu

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz