Lednici založené na důvěře hrozí konec kvůli EET. Stačí výjimka, říká resort

  0:01aktualizováno  0:01
Ve středočeské Chodouni funguje samoobslužná lednice, kde si lidé berou zboží, sečtou ceny a peníze vhodí do kasy. Majitelka se teď obává, že kvůli další vlně EET bude muset projekt založený na slušnosti a poctivosti zavřít. Zatímco finanční úřad farmářce neporadil, ministerstvo financí tvrdí, že může dostat výjimku.

Problémem je paradoxně především volnost prodeje, která nejde zkontrolovat, tedy důvěra v zákazníky. Ze samoobslužné lednice nevypadává zboží, jako z klasických automatů. Lidé si ji otevřou, vezmou si co chtějí, všechno spočítají a zaplatí do pokladny ve dveřích.

Fotogalerie

„Máme obrat do 600 tisíc, takže jsem počítala s tím, že se do kategorie pro automaty nakonec vejdeme. Problém ale je, že nejsme ani automat. Na finančním úřadě byli sice velice ochotní, ale nepřišli jsme na to, jak vydávání vymyslet. Jedině bych tam musela stát a účtenky dávat já, což je nesmysl,“ říká Markéta Stehlíková, která samoobslužnou lednici z farmy zásobuje. 

Pokud mají drobní podnikatelé obrat do 600 tisíc korun, mohou podle novely pracovat v takzvaném offline režimu. V praxi to znamená, že nebudou muset vydávat EET účtenky, ale na finančním úřadě si vyzvednou blok. Každý den pak zaznamenají do speciálního formuláře výši tržby, počet vydaných nebo stornovaných účtenek a formuláře pak každé čtvrtletí zašlou na finanční úřad.

Hygiena problém nemá a zákazníci poctivě platí

Podle Stehlíkové jsou malá farma s omezenými možnostmi a výrobou. Nikdy neměli problém s tím, že by někdo nezaplatil, lednici vykradl nebo rozbil. Okolí dokonce hlídají kamery, ale z jiného důvodu, než pro kontrolování zákazníků. 

„Máme to tam kvůli hygieně. Aby viděla, že se tam opravdu neděje nic závadného. Měli jsme jen minimum případů, kdy nám v kase chyběly peníze. A to bylo to spíš proto, že tam třeba nebyly drobné. Jinak nám naopak pár korun přebývá. Lidé jsou na to zvyklí a váží si toho,“ dodává Markéta Stehlíková. 

Podle ministerstva financí se ovšem další vlna EET Stehlíkové nedotkne. 

S výjimkou, či bez?

„Elektronická evidence tržeb se bude vztahovat na všechny oblasti, ve kterých dochází k přijímání hotovostních tržeb s výjimkou těch, kde by znemožňovala plynulý výkon podnikatelské činnosti, kde by nedávala smysl, například prodejní automaty,“ uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec. 

„Doporučoval bych závazné posouzení finanční správou. Paní by si mohla vyjednat takzvanou automatovou výjimku. To znamená, že i když to není jako automat, tak se na to pohlíží jako na automat,“ dodal. 

Mluvčí navíc připomněl, že maloobchodní prodej podléhá evidenci tržeb již od března roku 2017. „Ve vztahu k prodejním automatům se tedy v souvislosti s 3. a 4. vlnou vůbec nic 

Třetí a čtvrtá vlna EET

  • Třetí a čtvrtá vlna EET odstartuje na jaře roku 2020.
  • Rozšíření elektronické evidence tržeb schválili poslanci minulý pátek. Rozšíření bude platit například pro kadeřníky, truhláře, sklenáře, malíře pokojů, lékaře, advokáty nebo pro podnikatele v zemědělství. Povinnosti elektronicky evidovat tržby se vyhne předvánoční prodej kaprů.
  • O třetí a čtvrté vlně EET rozhodli poslanci už v červnu, Senát je však vetoval. Nyní, po úspěšném přehlasování veta, tak zákon čeká jen na podpis prezidenta Miloše Zemana.

nemění,“ dodal s tím, že obdobný princip prodeje funguje třeba v lesních barech, které jsou podél cesty z Horní Lipové na Smrk v Rychlebských horách na Jesenicku. 

Provozovatelé lesních barů ovšem podle informací iDNES.cz ani o žádnou výjimku nežádali. Sama metodika k EET totiž mluví o prodejním automatu jako prakticky o všem, co realizuje transakce bez lidské obsluhy. Ty jsou založené na podobném principu - v barech je menší občerstvení, turisté si mohou udělat čaj nebo kávu a k dispozici je jim 24 hodin denně. Na svědomí každého pak je, kolik za to do pokladničky vhodí peněz. 

„Na základě tohoto ustanovení se tak nebude evidovat ani tržba v rámci prodeje realizovaného jen za pomoci kasičky, která je umístěna bez dohledu prodejce (tj. například platba za využití horské chaty bez obsluhy apod.),“ stojí v dokumentu. 

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rodičovský příspěvek se zvýší. 300 tisíc korun získá jenom část rodin

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku z 220 na 300 tisíc korun. Dosáhnou na to ale jen rodiny s dětmi do...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky
Premium

Zuzana chtěla jen hlasovat na Facebooku. Hacker díky ní ukradl desetitisíce

Časy, kdy vrcholem schopností digitálních zločinců byl špatnou češtinou napsaný vyděračský e-mail, už jsou dávno pryč....

Čaputová předběhla české politiky. Položila věnec na Národní třídě

Sametovou revoluci a její třicáté výročí uctila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přímo u Památníku 17. listopadu v...

Ze společnosti se vytratila solidarita a humanismus, myslí si Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se domnívá, že ze společnosti zmizely základní zásady, jako je solidarita a...

Nad referendem o litoměřické nemocnici visí otazníky, možná se zopakuje

Více než polovina oprávněných voličů se v pátek zúčastnila historicky prvního referenda v Litoměřicích. Téměř 96...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz