Hamáček chce na stadionech více pořadatelů a databázi výtržníků

  15:34aktualizováno  15:34
Posílení pořadatelské služby, či identifikaci problémových lidí a zavedení jejich databáze, o které se mluví už pět let. Takové plány má ministr vnitra Jan Hamáček při řešení výtržnictví na českých fotbalových stadionech. Chce také zpřísnit sankce za pyrotechniku. Rodiče by se podle něj neměli bát brát do hlediště své děti.

Pohled na fanoušky Plzně, kteří během zápasu vyvolávali konflikty s domácími a mezi sparťanské diváky házeli pyrotechniku. Kvůli výtržnostem byl zápas v 82. minutě přerušen a policie sektor plzeňských fanoušků vyklidila. | foto: ČTK

Hamáček své plány oznámil po jednání s expertní komisí, která se sejde znovu za 14 dní. Impulsem k tomu byly nedávné výtržnosti na stadionu pražské Sparty při zápase s Plzní, kdy ze sektoru hostů vyletěla světlice a zranila divačku na vedlejší tribuně. Za incident teď výtržníkovi hrozí až desetileté vězení.

Pro boj s fotbalovými výtržníky si ministr vnitra vytyčil několik bodů. Tím prvním je posílení pořadatelských služeb na stadionech. Tuto oblast Ministerstvo vnitra upraví na základě diskuse s Ligovou fotbalovou asociací v rámci už připraveného návrhu zákona o soukromých bezpečnostních službách.

„Druhý problém se týká identifikace problémových osob, které mají zákazy vstupu na sportovní utkání. O databázi se mluví už od roku 2014, dnes jsme se domluvili na tom, že urychlíme její vznik,“ uvedl ministr. 

Fotogalerie

„Vydáme v rámci ministerstva vnitra pokyn, aby v případě, že budou ukládány v rámci přestupkového řízení zákazy vstupu na sportovní utkání, tyto informace byly neprodleně přenášeny do databáze, což se dnes neděje,“ řekl Hamáček.

Z centrální databáze bude možné data exportovat do již existující databáze klubových zákazů vstupů.

Podle Hamáčka by základní kostra měla vzniknout v řádu měsíců. Expertní skupina se sejde znovu za dva týdny.

Další krok však bude na jednotlivých klubech. Ty si budou muset opatřit speciální kamerový systém, který rozpozná jednotlivé obličeje. Takové kamery fungují například i na letištích. 

Sankce za pyrotechniku 10 tisíc - 100 tisíc korun

S expertní skupinou ministr mluvil i o pyrotechnice. Podle Hamáčka se sankce za její používání zpřísní; za jakékoliv její užití na stadionech budou padat pokuty. Ministerstvo proto do zákona o přestupcích navrhne zavést zákaz vnášení a používání pyrotechniky na sportovní utkání i při cestě na utkání se sankcí 10 tisíc až 100 tisíc korun.

Vicepremiér a šéf ČSSD J. Hamáček komentuje zvýšení penzí.

Ministr vnitra Jan Hamáček

„Jednáme o tom, že podstatně zpřísníme sankce za používání pyrotechniky a budeme je tvrdě vymáhat. Říkám otevřeně, že v tomto potřebujeme také součinnost klubů, protože ne všechny naprosto jednoznačně sdělují fanouškům, že používání pyrotechniky na fotbalových utkáních je nebezpečné a zakázané,“ konstatoval Hamáček.

Jako cíl si pak vnitro dává zlepšení atmosféry na českých fotbalových stadionech, aby se rodiče nebáli vzít do hlediště své děti. „Rodiny s dětmi se nesmí bát chodit na fotbal, protože je tam někdo zraní. Fotbalovým asociacím jsme proto jasně řekli, v čem musejí přidat a k jakým krokům mají rychle přistoupit. Dlouhodobým cílem je, aby fotbalová utkání v České republice vypadala stejně jako ve Velké Británii,“ nastínil Hamáček.

Půlmilionová pokuta pro Viktorii Plzeň

Incident, který brífink na ministerstvu vnitra vyvolal, už řešila disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA).

Viktoria Plzeň od ní dostala na české poměry vysokou pokutu, a to 500 tisíc korun. Plzeň se nakonec rozhodla proti trestu neodvolat.

„Klub FC Viktoria Plzeň po zvážení okolností, které provázely utkání 24. kola na Spartě a na základě kterých byl vynesen trest od DK LFA, rozhodl o tom, že se proti rozhodnutí a trestu odvolávat nebude a přijímá jej v plném rozsahu,“ stojí v prohlášení klubu.

Co se na Spartě stalo? Fanoušci Viktorie pronesli do sektoru hostů pyrotechniku, kterou házeli na domácí fanoušky. Podle policie pyrotechnika hozená v druhé půli utkání z „kotle“ hostů poranila několik diváků ve vedlejším sektoru. Těžkooděnci následně sektor plzeňských příznivců vyklidili. Zadrženému muži, který způsobil zranění ženě, hrozí až deset let vězení.

Celkem policisté při zápase zaznamenali 21 přestupků a dva trestné činy. Pyrotechnika však přilétla i opačným směrem z domácího sektoru do „kotle“ soupeře. Podle disciplinární komise však celý incident jasně vyprovokovali fanoušci Plzně.

11.března 2019 v 14:30, příspěvek archivován: 19.března 2019 v 11:15

Na řádění fotbalových chuligánů je třeba reagovat. Nechci, aby se opakovaly nedělní výtržnosti ze zápasu Sparty s Plzní. Na příští týden jsem svolal expertní skupinu, která se násilím na stadiónech dlouhodobě zabývá. A chtěl bych upozornit, že policie má pravomoc zápas ukončit.

Incident na Spartě totiž nebyl v poslední době jediný, i když byl nejzávažnější. Baník Ostrava dostal po domácím zápase se Zlínem za porušení povinností pořádajícího klubu pokutu 80 tisíc korun. Ze stejného důvodu musí Bohemians 1905 po v zápase se Slavií zaplatit 60 tisíc. V obou utkáních na plochu létaly kelímky s pivem, v Ostravě navíc fanoušci Baníku v hledišti zapalovali světlice. 

Dosud nejvyšší pokutou za výtržnosti diváků bylo tři čtvrtě milionu korun pro Slavii Praha za pohárové semifinále proti Olomouci v květnu 2011. To bylo kvůli násilnostem předčasně ukončeno. Slavia navíc musela odehrát tři zápasy bez diváků.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Dva víkendy bude lanový most na Jižní spojce neprůjezdný kvůli testům

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Petříček se zastal primátora Hřiba. Čínský velvyslanec půjde „na kobereček“

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček si předvolá v nejbližším možném termínu čínského velvyslance v...

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz