Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kvůli extrémnímu suchu na desítkách míst v Česku praskají domy

  18:52
Odborníci chtějí změnit stavební normy. Ty současné totiž nepočítají s velkým suchem. Stačí se projít po pokoji v patře rodinného domku v Bořislavi na Teplicku. Podlaha se znatelně svažuje k zadní zdi. Kolem zárubní dveří jsou vidět trhliny, další jsou pod stropem a podél schodiště, praskliny jsou i zvenčí na fasádě nad oknem a pod ním.

„Celé se to hnulo,“ říká majitel domu Jan Klíma. „Na pár metrech v horním pokoji se podlaha snižuje asi o šest sedm centimetrů,“ dodává. Trhlina nad dveřmi pokoje je tak široká, že do ní lze strčit desetikorunu. Dům popraskal uvnitř i zvenčí. 

„A tady to zádveří,“ ukazuje Klíma na přístavek před vchodem „jsme museli udělat úplně nové. To původní tady stálo dvanáct let a před dvěma týdny prasklo tak, že jsme ho museli zbourat.“

Nyní už má přístavek nový. „Vylili jsme pod ním beton do hloubky osmdesát centimetrů, abychom to zpevnili, místo cihel jsme dali lehčí materiál a stěny přístřešku připevnili ke zdi pomocí kapes, díky čemuž přístavba neleží celou svou vahou na zemi. Tak snad to vydrží,“ říká Klíma, jenž je povoláním autorizovaný inženýr projektant.

Stálo ho to přes 30 tisíc korun, ale hlavní rekonstrukce ho teprve čeká, injektáží napumpovat beton do základů a dům vyztužit. „Bude to něco stát, ale nedá se nic dělat, když to neudělám, může to dopadnout ještě hůř,“ dodává.

Na vině je sucho, jílovité podloží a mělké základy

Podobných domů jsou po celém Česku desítky. Teplický statik Jan Kuncl se od léta nezastaví. „Letošní rok je mimořádný,“ říká. „Řešil jsem už asi deset případů, možná víc. Právě jedu do Proboštova kvůli popraskanému domu,“ dodává. Na vině je podle něj sucho, jílovité podloží a příliš mělké základy. „Jíl vysychá a smrští se pod úroveň základové spáry, kvůli tomu dojde k dosednutí, potrhání základů a zdiva. Moc mělké základy si sedají a působí trhliny,“ vysvětluje Kuncl.

Sucho se rozšířilo na 94 procent území ČR. Způsobilo škody za 11 miliard

Zkušenosti s popraskanými domy nemá jen z Teplicka. „Je to i na Žatecku, Lounsku a také jinde v republice. Všude, kde podcenili základy na jílovitém podloží,“ dodává. Problémem je podle něj to, že většinou se základy hloubí jen do takzvané nezámrzné hloubky, tedy tak hluboko, kam podle druhu zeminy už nedosáhne mráz. Už méně se počítá s horkem a suchem.

„Nezámrzná hloubka je u běžných půd 80 až 90 centimetrů. Norma u jílovitých půd určuje 1,3 metru základů do hloubky, ale není povinná. Přitom i 1,3 metru už je na hraně kvůli klimatickým poměrům. Když mě někam zavolají kvůli zakládání domů, radím dělat základy hlouběji,“ dodává. Jenže dvojnásobná hloubka znamená i dvojnásobnou cenu za beton.

Potíže s praskáním kvůli vysychání jílovitého podloží mají podle statika Kuncla především nové stavby, starších domů se to obvykle netýká. „Kamenné zdivo a základy jsou pružnější, umějí se vytvarovat,“ říká Kuncl. Řešení? „Jedině podbetonovat základy a vyzdít praskliny,“ konstatuje statik.

Normy se suchem nepočítají

Problémy s praskáním domů mají i na Hodonínsku. A opět v lokalitách, kde stojí nemovitosti na jílech. Nestabilní podloží je například pod hodonínským sídlištěm, kde žije pět tisíc lidí. Do některých trhlin v domech se skoro vejde pěst. Že je pod sídlištěm nestabilní půda, se dávno ví. Jenže za poslední dva roky stížností obyvatel výrazně přibylo. A i zástupci bytového družstva Hodoňan, které se stará o více než čtyři tisíce bytů, potvrdili, že se problémy začaly objevovat i v domech, které už byly v minulosti stavebně zajišťované.

„Některé domy mají vážné poruchy. V posledních dvou letech se navíc objevily nové,“ potvrdil na zasedání hodonínského zastupitelstva starosta Milan Lúčka.

Někde je to drobná vada, jinde může hrozit i to, že dům časem bude neobyvatelný. Lidé se nyní dohadují, zda za praskání domů může vysychání jílů, nebo posuny vídeňské pánve.

Ryby jsou letos kvůli horku a suchu menší, zákazníci si za ně připlatí

Město nyní nechá za milion korun udělat geofyzikální průzkum celého území, který ukáže, jak vážná situace je. Podle informací MF DNES jsou geologové přesvědčeni, že příčinou nejsou pohyby pánve, ale že i tady hraje důležitou roli sucho. 

Právě zde jsou různě silné vrstvy navátého písku na jílovitém podloží a geologové právě vypracovávají analýzu, aby se ověřilo, že praskliny se vytvořily právě tam, kde jsou jíly dominantní a jejich smrštěním se pohnulo podloží.

Podobné potíže mají i lidé v domech v Moravské Nové Vsi. Starosta Marek Košut popisuje, že i jejich městys musel investovat do oprav sokolovny a školní tělocvičny. „Ty poruchy tam bylo nejvíce vidět, protože šlo o velké objekty. Museli jsme zpevnit základy mikropiloty,“ řekl Košut.

Přestože neexistuje žádná oficiální geologická mapa rizikových oblastí, protože s jíly a jejich vysycháním je to složitější, jsou v Česku oblasti, kde posuny podloží vlivem sucha hrozí více než jinde. Jde především o Žatecko, okolí Brna, Ústí nad Labem, Teplicko, Ústí nad Orlicí či Turnovsko.

Odborníci proto nyní diskutují, zda upravit české státní normy, podle nichž se doporučuje hloubení základů, a zohlednit v nich právě sucho. 

„Je pravda, že v současné době čelíme čím dál větším extrémům v počasí, nicméně v současných normách je popsán způsob, jak zakládat stavby na jílech. Ale vždy jde o geologický průzkum, způsob provádění stavby, dodržení technologií a zejména konkrétní stavební praxi. Lidé by neměli podceňovat zakládání staveb, protože právě to pak zadělává na problémy v budoucnu,“ říká Zdeněk Veselý, generální ředitel České agentury pro standardizaci, která normy schvaluje. Pokud se odborníci shodnou na tom, že je potřeba české státní normy změnit, je podle něj možné o tom debatovat.

Sucho bude zase, ne-li horší

Podle meteorologa Petra Dvořáka bylo letošní sucho nejhorší za posledních dvacet let, kdy se měří stav podpovrchové vody. „Už rok 2015, kdy jsme zaznamenali pět vln veder, byl mimořádný a letos bylo sucho ještě horší. Největší bylo na Ústecku, Lounsku, Žatecku a na některých místech Moravy,“ říká.

Boj se suchem podceňujeme, varují experti. Pomoci má chytrá krajina

Navíc v posledních třech čtyřech letech nepomohly ani zimy, které deficit horkých částí roku obvykle kompenzovaly. Jenže tentokrát ani moc nenasněžilo.

Podle dlouhodobých amerických předpovědních modelů bude i letošní zima sněhově podprůměrná. Stejné sucho, jako to letošní, bude podle Dvořáka i v dalších letech. „Ne-li horší,“ upozorňuje. „Se suchem rozhodně musíme počítat. Souvisí to s tím, jak se celkově mění klima k teplejšímu, za posledních sto let se průměrná teplota zvedla o jeden stupeň a Evropa je region, který se otepluje víc než jiné,“ říká.

Pojistit se proti suchu nelze

Lidé, jimž sucho poničilo domy, si je musí opravit za své peníze, od pojišťoven nic čekat nemohou. Jan Klíma z Bořislavi to zkusil a nepochodil. „Je nám líto, ale ve vašem případě došlo ke škodě z příčiny, která není ve smlouvě zahrnuta mezi pojistná nebezpečí. Spis ke škodní události proto odkládáme bez pojistného plnění,“ odepsala pojišťovna.

Pojišťovny takovou možnost nenabízejí. „Je možné pojistit se proti řadě živelních škod, sucho však mezi pojistitelná rizika nepatří. Z tohoto důvodů není v rámci našich pojistných smluv toto riziko pojištěno,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková s tím, že ani do budoucna nebude sucho mezi „pojistitelnými riziky“.

Podobně odpovídá pojišťovna Allianz. „Sucho v kontextu, který popisujete, bohužel pojistit nelze. Pokud by škoda na domě vznikla kvůli nekvalitní základové desce, bylo by možné ji nahradit z odpovědnostního pojištění stavební firmy. Ale v rámci podloží to možné není,“ sdělil mluvčí Václav Bálek.

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

Premium

Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli přísnějším emisním normám a pravidlům, vyroste čtyřnásobně větrných elektráren a přibude dvojnásobný výkon...

17. července 2024

KOMENTÁŘ: Biden to vzdal, ale i tak má v ruce trumfy Trump

Premium

Joe Biden si přiznal, že je moc starý, aby obhajoval prezidentský post. Nahradit ho má viceprezidentka Kamala Harrisová, ale nic nemá jisté. Nejde ani o žádnou těžkou váhu, které by se musel Donald...

23. července 2024

Po srážce dodávky se třemi auty je osm zraněných, mezi nimi tři děti

Silnice I/50 poblíž Slavkova u Brna na Vyškovsku je neprůjezdná poté, co se zde v kopci srazila dodávka se třemi osobními auty. Na místě nehody zasahují policisté, hasiči i záchranáři včetně...

23. července 2024  11:46,  aktualizováno  12:40

V cizině hlasovat, pak si to rozmyslet a volit jinak. Senátoři návrh nechápou

Možnosti, kterou dá korespondenční volba Čechům v zahraničí, odvolit poštou a pak si případně rozmyslet svůj hlas a jít volit znovu a už zcela jinak, se podivují senátor z klubu Starostů a...

23. července 2024  10:41,  aktualizováno  12:22

Muže na Kroměřížsku zavalil strom, hasiči museli zdolávat těžký terén

Strastiplné a bolestivé okamžiky prožil muž, kterého při práci v lese na Kroměřížsku zavalil pokácený strom. K nešťastníkovi, kterému pod kmenem uvázla noha, museli vyrazit hasiči. Práci jim...

23. července 2024  12:13

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...