Soud poslal exředitele Homolky Dbalého do vězení za čachry se zakázkami

  8:24aktualizováno  16:11
Soud poslal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého na devět let do vězení a uložil mu propadnutí majetku. Lékař čelil společně s dalšími šesti lidmi obžalobě za zmanipulování dvou nemocničních zakázek z roku 2009 - nákupu gama nože a tendru na digitalizaci chorobopisů. Verdikt soudu není pravomocný.

Dbalého i jeho někdejšího náměstka Michala Toběrného uznal soud vinnými ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, z praní špinavých peněz, z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z přijímání úplatků. Bývalému náměstkovi nemocnice soud nakonec uložil trest osmi let ve vězení s ostrahou a peněžitý trest ve výši pěti milionů korun.

Fotogalerie

Soudkyně Silvie Slepičková četla rozhodnutí soudu přes půlhodiny. Vinna je podle nepravomocného verdiktu pražského městského soudu i zbylá šestice obžalovaných. Slepičková při předčítání zdůraznila, že všichni obžalovaní v čele s Dbalým jednali jako členové organizované skupiny

 Šestice ostatních obžalovaných si má podle rozsudku odpykat odnětí svobody v délce od čtyř do osmi let. Někteří z nich také musí zaplatit až statisícové pokuty.

Podle rozhodnutí soudu musí navíc exředitel Dbalý a ostatní uhradit Nemocnici Na Homolce škodu přes šedesát milionů korun, kterou ji podle soudu způsobili.

Na středeční rozhodnutí pražského soudu se nedostavil ani jeden z obžalovaných, u soudu byli přítomni jen jejich právní zástupci a státní zástupce Zdeněk Matula. Ten po jednání soudu uvedl, že je s celým rozsudkem soudu spokojen, původně přestože žádal pro Dbalého a Toběrného tresty vyšší. „Uvidím, zda vůbec budu podávat odvolání, byť rozsudek není úplně v souladu s tím, co jsem navrhoval,“ dodal žalobce.

Fotografie a deníky

Obžalovaní vinu několikrát dříve odmítli. Dbalý zpochybňoval klíčový důkaz, kterým je jeho deník. Spisek označoval za pouhou uměleckou fikci. Podle obžaloby však záznamy jasně prokazovaly, že muž přijímal úplatky. O denících mluvila na jednání i soudkyně.

Vladimír Dbalý

Dbalý je kvůli svému působení v nemocnici stíhaný ještě ve dvou dalších kauzách. Na jaře začal soud projednávat případ týkající smluv na poskytování právnických služeb. Vyrozumění o obžalobě ve třetí kauze související s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie dostal exšéf nemocnice den před středečním rozsudkem. Společně s ním čelí obžalobě další tři lidé. Podání obžaloby potvrdila i mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci, podlení ní byla obžaloba podána na čtyři muže, včetně exředitele Nemocnice Na Homolce. Pro server iROZHLAS.cz informaci potvrdila obhájkyně Dbalého Katarína Kožiaková Oboňová. 

„V domě nalezli i jiné, pozdější verze deníků, ty hodnotíme jako upravené. Pan Dbalý věděl, jaké údaje pro něj jsou nežádoucí. Provedl v nich významné změny,“ dodala Slepičková. Zároveň uvedla, že deníky nebyly jediným důkazem v celém kauze. Zároveň odmítla dřívější tvrzení Dbalého, že deníky psal zpětně pod vlivem drog.

Soud také v celém případu vyhodnocoval i četné fotografie, které nalezli policisté u Dbalého v počítači. Na jedné z nich exředitel Nemocnice Na Homolce pózoval ve spodním prádle s bankovkami v pytlíku. Podle soudkyně byly fotky uloženy ve složce „Já s moolahem“. Slovo „moo", neboli moolah je anglický hovorový výraz pro peníze.

Podle soudkyně Silvie Slepičkové si obžalovaní mezi sebou rozdělili přes 53 milionů korun. Největší část, tedy 25 milionů, získal přímo Dbalý, o zbytek se podělili jeho tehdejší náměstek Toběrný, ministerský úředník Pavel Kocourek a další člen skupiny Petr Kutil.

Zmanipulované nemocniční zakázky

V případu digitalizace archivu papírových chorobopisů figuruje vedle Dbalého a Toběrného i Petr Kutil z dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical či bývalý ředitel odboru ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek. Podle rozsudku se domluvili, že ovlivní zakázku ve prospěch nastrčené firmy Disol, za niž jednal další obžalovaný Tomáš Kadlec, a že zakázku ve skutečnosti provede subdodavatel za výrazně nižší cenu, než jaká bude oficiálně dohodnuta. Rozdíl mezi částkami pak údajně vyvedli přes společnost dalšího obžalovaného Josefa Veselého.

Kutilovi uložila předsedkyně senátu šest let vězení a čtyřmilionový trest. Na stejnou dobu má jít za mříže Kadlec, který má státu zaplatit 300 tisíc korun. Kocourek dostal pět let vězení a milionový peněžitý trest, Veselý čtyři roky odnětí svobody a zaplatit má 60 tisíc korun.

Při nákupu gama nože Dbalý s Toběrným údajně oslovili pouze firmu posledního obžalovaného Jozefa Kalavského, ačkoliv věděli, že nesplňovala podmínky zadávacího řízení. Dvojice lékařů za to podle verdiktu obdržela úplatek ve výši 5,7 milionu korun a částku si rozdělila. Kalavský má být ve vězení pět let a uhradit peněžitý trest ve výši dvou milionů.

VIDEO: Exředitel nemocnice Vladimír Dbalý u soudu (duben 2018): 

Kauza Na Homolce

V dubnu 2014 protikorupční policie zasahovala v Nemocnici Na Homolce  a následně i na dalších místech Česku. V dubnu 2015 policie obvinila šest lidí, kteří podle ní svým jednáním poškodili nemocnici o víc než 50 milionů korun ve veřejných zakázkách a to na účetní a medicínsko-právní služby, poradenské služby. 

Státní zástupce následně obžaloval šest lidí včetně exředitele pro podezření z manipulace v zakázce na nákup Leksellova gama nože policie obvinila Dbalého a Toběrného. Podle státní zastupitelství přijali muži úplatek 5,7 milionu korun

V lednu 2016 začal pražský městský soud řešit první větev kauzy. Obžaloba se opírá mimo jiné o Dbalého deník. Exředitel byl také obviněn ve třetí větvi kauzy, a to v souvislosti s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie a poskytováním správy a vývoje aplikací. V prosinci téhož Dbalý nastoupil do psychiatrické nemocnice kvůli pozorování svého duševního stavu.

V dubnu letošního roku začalo hlavní líčení v druhé korupční kauze, Dbalý se dostavil, kvůli zdravotním potížím nevypovídal. V červnu pokračoval soud v projednání první větvi kauzy. Dbalý v závěrečném projevu prohlásil, že pod jeho vedením v nemocnici nedocházelo ke korupci ani žádné jiné trestné činnosti.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Se zajištěním zdravotní péče ve Šluknovském výběžku pomohou Sasové

Lužická nemocnice v Rumburku

Na ústeckém krajském soudě leží návrh na insolvenci předlužené rumburské Lužické nemocnice s poliklinikou. Města ve...

Politická strana Realisté po třech letech končí, rozhodli členové

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom Jiří Hynek,...

Uzavírka Česko. Silničáři často pracují na hlavní i objízdné trase najednou

V neděli večer bylo na Mánesově ulici v Českých Budějovicích vše připravené.

Jako by si mysleli, že o prázdninách Češi nikam nejezdí a zůstávají pěkně doma. Stovky uzavírek a objížděk naplánovali...

Najdete na iDNES.cz