Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

  17:07aktualizováno  17:07
Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na Radosti u pražského Zličína si Nečas koupil v únoru 2019. Dal za něj dohromady přes sedm milionu korun, přičemž částku 5,6 milionu tvořila hypotéka. Zbylých 1,6 milionu bylo podle kupní smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, z výlučných prostředků nabyvatele, tedy Nečase.

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní recepci, kterou uspořádala ambasáda Ruské federace ke Dni vítězství. (9. května 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zda expremiér použil na nákup bytu peníze z podnikání, nebo mu je dala manželka Jana, dříve Nagyová, která loni za 3,19 milionu korun prodala jeden ze svých tří pražských bytů, není zřejmé. A expremiér to nevysvětlil. 

Fotogalerie

Na dotazy MF DNES po pěti letech nulové komunikace jen ublíženě napsal: „Co si to dovolujete?!? Jsem soukromá osoba.“ Připomeňme ovšem, že Nečas je bývalý vrcholný politik, který je stále obžalovaný v kauze poslaneckých trafik.

Na koupi jeho nového bytu není nezajímavý jen jeho nákup. O tento byt se totiž s tehdejší ředitelkou svého kabinetu zajímal už v lednu 2013.

Informoval o tom v minulosti web Lidovky.cz, který vycházel z odposlechů tehdejší Jany Nagyové. Právě podle nich byly hovory o společném bytě častým námětem telefonických rozprav nynějších manželů. Nagyová se údajně byla tehdy na byt i podívat.

Jenže pak se stalo něco zvláštního. Vyhlédnutý byt zničehonic koupila za necelých sedm milionů korun společnost Spectrum Realty amerického právníka Thomase Samiia a následně ho Nečasovým pronajala. 

„Koupě představovala běžnou investiční činnost naší společnosti, motivem tedy byly očekávané výnosy z držení a následného prodeje nemovitosti,“ řekl k tomu MF DNES Samii. 

Lze se jen dohadovat, nakolik to je pravda, nebo případně jen hra, která měla bývalého politika chránit před nepříjemnými dotazy typu – jak si mohl na byt vydělat. Podle informací z médií Nečas platil v té době 42 tisíc korun alimentů na dvě dcery. Současně se přitom zavázal, že bude své první ženě platit hypotéku na její byt s měsíční splátkou 16 200 korun.

Náhodný časový souběh?

Nynější Nečasův nákup bytu, jakkoli se jeví jako finančně v pořádku, vzbuzuje řadu otázek: Proč si byt nekoupil hned, když si teď na něj stejně vzal hypotéku? Kvůli tomu utratil dost nepochopitelně jen za nájemné za více než pět let kolem 1,5 milionu.

Podle Samiiho mu totiž měsíčně platil mezi 20 tisíci až 30 tisíci korun. Nečas na dotaz po přesné výši nájemného neodpověděl.

Kdo je Thomas Samii?

Developerský manažer, který byť drží americký pas, dlouhodobě pobývá v Česku. Podle lidí z byznysu zde zastupuje investory z Libanonu a okolí. „Je to hbitý a bezskrupulózní typ, který nikdy nedělá nic pro nic,“ popisuje ho člověk, který s ním léta udržuje kontakt, ale nechtěl být jmenován. Momentálně se prý angažuje v realitách na pražském Rohanském ostrově. 

Co ho může spojovat s Nečasem? Samii MF DNES napsal, že se s ním setkal pouze jednou, a to v souvislosti s prodejem bytu. „Tomi nedělá nic zadarmo a altruista také není,“ míní ale člověk z okolí Samiiho, podle něhož má mít Samii blízko k někdejšímu šéfovi energetického gigantu ČEZ Martinu Romanovi.

MF DNES proto začala pátrat po možném spojení Samiiho s expremiérem. A narazila na zajímavou informaci. Samii totiž stojí také za firmou Alkatria, která nejprve od vydavatelství Economia koupila dům v Praze na Letné za 140 milionů, ale velmi brzy jej poté prodala státu za více než dvojnásobnou částku. Stát tehdy hledal nové sídlo Generálního ředitelství Úřadu práce ČR. To vše se odehrálo právě v roce 2013, kdy se Nečas s Nagyovou začali zajímat o byt v Rezidenci Na Radosti. A Petr Nečas byl do 10. července premiérem.

Shrnuto popořadě: v lednu 2013 policie zaznamenává zájem Nečase a Nagyové (dnes Nečasové) o byt v rezidenci. Jenže ten místo nich kupuje v polovině května společnost Thomase Samiiho.

O den později začíná převod budovy Economie z Bakalovy společnosti na další Samiiho firmu.

V té době už běžel průzkum trhu na novou budovu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR. Ten se rozběhl 2. května 2013, den poté, co do funkce nastoupila nová generální ředitelka Marie Bílková.

Konec sporu o bydlení. Sobotka přišel o byt pořízený z náhrad

Tu do funkce nominovala tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Ještě před výměnou se však v České televizi svěřila, že o chystané změně již mluvila s tehdejším premiérem Nečasem. Radil jí, koho má na tento post jmenovat?

„Co se týká personálních otázek, byly v mé kompetenci, ale po tak dlouhé době je již nemohu komentovat,“ sdělila MF DNES Müllerová. Na dotazy, zda si vzpomene, jak to bylo s nákupem budovy Economie, uvedla: „Rozhodnutí ohledně této budovy nepadlo za mého působení na ministerstvu.“

Obchod na míru?

Nákup domu na Letné, který BIS posléze ve výroční zprávě označila za ukázkovou „dysfunkci státní správy při hospodaření s majetkem“, nakonec kvůli razii na Úřadu vlády schválil až přechodný úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka. 

Premiér Nečas nám trafiky nenabízel, uvedli před soudem exposlanci ODS

Nicméně šéfkou generálního ředitelství Úřadu práce ČR v té době stále byla Marie Bílková, která je také podepsána pod klíčovými dokumenty celé transakce. 

Na otázku, zda může vyloučit, že nákup budovy od Economie měl skončit ve prospěch Samiiho společnosti, reagovala: „To je spekulace, které podle toho, co je mi známo, nic nenasvědčuje.“

Bílková se podle svých slov s Nečasem a Nagyovou poznala v době jejich působení na ministerstvu práce a sociálních věcí, což bylo v letech 2006 až 2009. A podivné na celém případu také je, že na Generálním ředitelství Úřadu práce ČR chybí řada dokumentů. Třeba výhrady, které měl úřad vůči dalším budovám.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Primátor Hřib u soudu. Podle žalobce má vrátit dům, jeho advokát to popírá

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib čelí občanskoprávní žalobě ze strany muže, od kterého koupil dům v Kyjích. Podle žalobce...

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

Děti v soukromých jeslích a školce Bambíno na pražských Vinohradech, ilustrační...

V Česku by od roku 2021 mohly znovu začít fungovat jesle, na jejichž provoz by přispíval stát. Podle plánů ministerstva...

Sledují každý váš krok. Městské kamery využívají technologie tajných služeb

ilustrační snímek

Muž se na náměstí nenápadně natáhne pro kufřík člověka, který po návštěvě banky odpočívá na zahrádce restaurace, a...

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz