Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

  17:07aktualizováno  17:07
Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na Radosti u pražského Zličína si Nečas koupil v únoru 2019. Dal za něj dohromady přes sedm milionu korun, přičemž částku 5,6 milionu tvořila hypotéka. Zbylých 1,6 milionu bylo podle kupní smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, z výlučných prostředků nabyvatele, tedy Nečase.

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní recepci, kterou uspořádala ambasáda Ruské federace ke Dni vítězství. (9. května 2018) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zda expremiér použil na nákup bytu peníze z podnikání, nebo mu je dala manželka Jana, dříve Nagyová, která loni za 3,19 milionu korun prodala jeden ze svých tří pražských bytů, není zřejmé. A expremiér to nevysvětlil. 

Fotogalerie

Na dotazy MF DNES po pěti letech nulové komunikace jen ublíženě napsal: „Co si to dovolujete?!? Jsem soukromá osoba.“ Připomeňme ovšem, že Nečas je bývalý vrcholný politik, který je stále obžalovaný v kauze poslaneckých trafik.

Na koupi jeho nového bytu není nezajímavý jen jeho nákup. O tento byt se totiž s tehdejší ředitelkou svého kabinetu zajímal už v lednu 2013.

Informoval o tom v minulosti web Lidovky.cz, který vycházel z odposlechů tehdejší Jany Nagyové. Právě podle nich byly hovory o společném bytě častým námětem telefonických rozprav nynějších manželů. Nagyová se údajně byla tehdy na byt i podívat.

Jenže pak se stalo něco zvláštního. Vyhlédnutý byt zničehonic koupila za necelých sedm milionů korun společnost Spectrum Realty amerického právníka Thomase Samiia a následně ho Nečasovým pronajala. 

„Koupě představovala běžnou investiční činnost naší společnosti, motivem tedy byly očekávané výnosy z držení a následného prodeje nemovitosti,“ řekl k tomu MF DNES Samii. 

Lze se jen dohadovat, nakolik to je pravda, nebo případně jen hra, která měla bývalého politika chránit před nepříjemnými dotazy typu – jak si mohl na byt vydělat. Podle informací z médií Nečas platil v té době 42 tisíc korun alimentů na dvě dcery. Současně se přitom zavázal, že bude své první ženě platit hypotéku na její byt s měsíční splátkou 16 200 korun.

Náhodný časový souběh?

Nynější Nečasův nákup bytu, jakkoli se jeví jako finančně v pořádku, vzbuzuje řadu otázek: Proč si byt nekoupil hned, když si teď na něj stejně vzal hypotéku? Kvůli tomu utratil dost nepochopitelně jen za nájemné za více než pět let kolem 1,5 milionu.

Podle Samiiho mu totiž měsíčně platil mezi 20 tisíci až 30 tisíci korun. Nečas na dotaz po přesné výši nájemného neodpověděl.

Kdo je Thomas Samii?

Developerský manažer, který byť drží americký pas, dlouhodobě pobývá v Česku. Podle lidí z byznysu zde zastupuje investory z Libanonu a okolí. „Je to hbitý a bezskrupulózní typ, který nikdy nedělá nic pro nic,“ popisuje ho člověk, který s ním léta udržuje kontakt, ale nechtěl být jmenován. Momentálně se prý angažuje v realitách na pražském Rohanském ostrově. 

Co ho může spojovat s Nečasem? Samii MF DNES napsal, že se s ním setkal pouze jednou, a to v souvislosti s prodejem bytu. „Tomi nedělá nic zadarmo a altruista také není,“ míní ale člověk z okolí Samiiho, podle něhož má mít Samii blízko k někdejšímu šéfovi energetického gigantu ČEZ Martinu Romanovi.

MF DNES proto začala pátrat po možném spojení Samiiho s expremiérem. A narazila na zajímavou informaci. Samii totiž stojí také za firmou Alkatria, která nejprve od vydavatelství Economia koupila dům v Praze na Letné za 140 milionů, ale velmi brzy jej poté prodala státu za více než dvojnásobnou částku. Stát tehdy hledal nové sídlo Generálního ředitelství Úřadu práce ČR. To vše se odehrálo právě v roce 2013, kdy se Nečas s Nagyovou začali zajímat o byt v Rezidenci Na Radosti. A Petr Nečas byl do 10. července premiérem.

Shrnuto popořadě: v lednu 2013 policie zaznamenává zájem Nečase a Nagyové (dnes Nečasové) o byt v rezidenci. Jenže ten místo nich kupuje v polovině května společnost Thomase Samiiho.

O den později začíná převod budovy Economie z Bakalovy společnosti na další Samiiho firmu.

V té době už běžel průzkum trhu na novou budovu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR. Ten se rozběhl 2. května 2013, den poté, co do funkce nastoupila nová generální ředitelka Marie Bílková.

Konec sporu o bydlení. Sobotka přišel o byt pořízený z náhrad

Tu do funkce nominovala tehdejší ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Ještě před výměnou se však v České televizi svěřila, že o chystané změně již mluvila s tehdejším premiérem Nečasem. Radil jí, koho má na tento post jmenovat?

„Co se týká personálních otázek, byly v mé kompetenci, ale po tak dlouhé době je již nemohu komentovat,“ sdělila MF DNES Müllerová. Na dotazy, zda si vzpomene, jak to bylo s nákupem budovy Economie, uvedla: „Rozhodnutí ohledně této budovy nepadlo za mého působení na ministerstvu.“

Obchod na míru?

Nákup domu na Letné, který BIS posléze ve výroční zprávě označila za ukázkovou „dysfunkci státní správy při hospodaření s majetkem“, nakonec kvůli razii na Úřadu vlády schválil až přechodný úřednický kabinet premiéra Jiřího Rusnoka. 

Premiér Nečas nám trafiky nenabízel, uvedli před soudem exposlanci ODS

Nicméně šéfkou generálního ředitelství Úřadu práce ČR v té době stále byla Marie Bílková, která je také podepsána pod klíčovými dokumenty celé transakce. 

Na otázku, zda může vyloučit, že nákup budovy od Economie měl skončit ve prospěch Samiiho společnosti, reagovala: „To je spekulace, které podle toho, co je mi známo, nic nenasvědčuje.“

Bílková se podle svých slov s Nečasem a Nagyovou poznala v době jejich působení na ministerstvu práce a sociálních věcí, což bylo v letech 2006 až 2009. A podivné na celém případu také je, že na Generálním ředitelství Úřadu práce ČR chybí řada dokumentů. Třeba výhrady, které měl úřad vůči dalším budovám.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Plavkyně Pechová jako první handicapovaná žena na světě překonala La Manche

handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Plavkyně Markéta Pechová přišla o nohu, když jí bylo dvanáct let. Lékaři jí museli končetinu amputovat ve stehně kvůli...

Najdete na iDNES.cz