Expremiér Gross zhodnocuje své miliony

  4:51aktualizováno  4:51
Expremiér Stanislav Gross už je více než sto dní oficiálně boháčem. Muž, který musel opustit politiku, protože nedokázal vysvětlit, odkud vzal 1,2 milionu korun na byt, teď na peněžním trhu "hraje" s velkými penězi. "Minulý týden jsem vydělal na vzmachu dolaru," řekl v pátek MF DNES.
Mezi špičky ČSSD už Gross nechodí. Sám přiznal, že ne všichni mu jeho loňské

Mezi špičky ČSSD už Gross nechodí. Sám přiznal, že ne všichni mu jeho loňské | foto: David PortMF DNES

Nechtěl však prozradit, kolik utržil. Mohly to být řádově i statisíce korun. Takový zisk by však už byl značně riskantní, protože by Gross musel do transakce vsadit velkou část z osmdesáti milionů, které loni vydělal prodejem akcií firmy Moravia Energo.

A musel by počítat s tím, že může hodně prodělat. Obchody s cizími měnami totiž patří mezi nejrizikovější způsoby, jak investovat. Kromě "sázení" se Gross věnuje i advokacii. Dál dochází do advokátní kanceláře Eduarda Bruny, kde má coby koncipient na starosti lehčí případy. A policie dál prověřuje způsob, jak Gross své osmdesátimilionové jmění získal.

S návratem do politiky Gross nepočítá
Ještě loni v září, těsně předtím než vyšlo najevo, že vlastní třetinu energetické společnosti, Gross naznačoval, že se chce vrátit do politiky. "Situace v naší zemi mi není lhostejná," vysvětloval. Teď však prohlašuje, že politické ambice ztratil. "Vůbec se tím nezaobírám," řekl.

Poslední politickou schůzi absolvoval v prosinci. Byla to okresní konference berounské ČSSD, kam patří. "Choval se přátelsky, jako řadový člen ale nevyvíjel žádnou iniciativu," řekl šéf středočeské organizace Richard Dolejší.

Mezi špičky ČSSD už Gross nechodí. Sám přiznal, že ne všichni mu jeho loňské "kouzlení" s akciemi pochválili. "Zpočátku asi mohli být někteří překvapeni," řekl.

"Tak se člen ČSSD nechová"
Grossova pozice v ČSSD je nyní ve skutečnosti horší než kdykoliv předtím. Někdejší ministři jeho vlády i bývalí nejbližší spojenci mu vyčítají, že straně uškodil. "Rozhodně to nepřispělo k pozitivnímu vnímání politiky," řekl ministr financí Grossovy vlády Bohuslav Sobotka.

Jeho obchody nepřímo srovnával s chováním "nepřítele ČSSD " Marka Dalíka. A rychle vydělané miliony mu nepřeje ani "jeho" ministr vnitra František Bublan. "Takovým způsobem získat velký majetek, to není úplně v duchu sociální demokracie," řekl. Gross by podle něj měl většinu svých peněz odevzdat na dobročinné účely.

Život zámožného podnikatele
I když Stanislav Gross může vydělat jediným obratným manévrem milion korun, žije jako dřív. "Bydlíme pořád tady u nás na Barrandově," řekla Šárka Grossová. Dál vodí ráno dcery do školy a přes den provozuje malé kadeřnictví. Večer vídají sousedé rodinu v místní pizzerii.

Bývalého premiéra, který nyní žije klidným životem zámožného podnikatele, přitom stále ještě prověřuje policie. Zkoumá, zda své miliony vydělal legálně. "Nadále probíhá prověřování případu týkajícího se pana Grosse. Ve věci dosud nebylo zahájeno trestní stíhání konkrétních lidí," řekl Jiří Novák, ředitel protikorupční policie.

Gross přitom prohlašoval už loni v říjnu, že policii poskytl "všechny důležité informace". Vyšetřovatelé zatím nejspíš nemají úplně jasno, co se skrývá v pozadí nápadně výhodné transakce.

"Je to dobrý vyjednavač"
Před necelým rokem si Gross půjčil peníze a koupil od svého známého Roberta Sýkory za jedenadvacet milionů třetinový podíl ve firmě Moravia Energo. Počátkem října ho prodal podnikateli Pavolu Krúpovi za sto milionů korun. Takto jednoduše vydělal osmdesát milionů korun.

Krúpa minulý týden detailně promluvil o obchodech s Grossem. A vznesl do případu další nejasnosti. Řekl například, že expremiér nebyl pod žádným tlakem získat rychle hotovost, když mu akcie prodával.

To přitom neodpovídá tomu, jak byl prodej akcií prezentován navenek. Podle oficiální verze totiž věřitel, firma Key Investments, Grossovi vyhrožoval, že jeho akcie prodá, když rychle nedodá hotovost. V té době už Gross jednal s Krúpou.

"Myslím, že pan Gross nebyl pod tlakem akcie prodat," řekl Krúpa. Když se koncem září dozvěděl, že se expremiér chce podílu zbavit, zatelefonoval mu. Dva týdny pak vyjednávali. "O ceně jsme tvrdě jednali. Působil jako dobrý vyjednavač," vzpomíná Krúpa.

Krúpa má nyní se svým třetinovým podílem velké plány. S majoritním akcionářem Tomášem Chrenkem se už sešel. Bylo to podle něj neformální a přátelské setkání.

Na Grosse se Chrenek, alespoň na veřejnosti, přátelsky netvářil. Říkal, že společnosti kazí obchody. To však loňské výsledky nepotvrdily. Chrenek si navíc stěžoval, že se s Grossem nedá dohodnout, a přes média mu vzkazoval, že mu za jeho podíl dá nanejvýš dvacet milionů korun.

Podle informací MF DNES však ve skutečnosti nabízel expremiérovi o třicet milionů víc. "Nepamatuji si," komentoval to Gross.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Pět let dělal opak, rozzlobil Babiš opozici slovy o malém, levném státu

Předseda strany a premiér Andrej Babiš (17. únor 2019)

Slova premiéra Andreje Babiše na sněmu ANO o malém, levném státu, který nikoho neotravuje, nastartovala opoziční...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz