Nečase lze stíhat. Tluchoře, Fuksu a Šnajdra ne, rozhodl Nejvyšší soud

  10:44aktualizováno  10:44
Nejvyšší soud zamítl možnost stíhání exposlanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře za údajné korupční jednání mimo Poslaneckou sněmovnu. Redakci iDNES.cz to potvrdil tiskový mluvčí soudu Petr Knötig. Bývalého šéfa těchto poslanců, expředsedu ODS a vlády Petra Nečase, stíhat lze.

Expremiéra Petra Nečase je podle rozhodnutí Nejvyššího soudu možné stíhat. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Nejvyšší soud rozhodl, že bývalého premiéra Petra Nečase lze stíhat i za případné trestné činy, kterých se mohl dopustit před srpnovým rozpuštěním Poslanecké sněmovny.

"Petr Nečas není vyňat z pravomocí orgánů činných v trestním řízení. Jeho procesní imunita skončila 28. srpna, kdy se rozpustila Sněmovna, je tedy v režimu řadového občana jako my všichni. Lze jej tedy trestně stíhat za případnou nezákonnou činnost i z doby poslaneckého mandátu," uvedl pro ČT mluvčí soudu Petr Knötig. Nyní podle něj nic nebrání v tom, aby stíhání začalo.

"Nejvyšší soud nebrání v tom, aby byly zjištěny důkazy jakéhokoliv případného nezákonného jednání z libovolného období," dodal Knötig.

V případě bývalých poslanců ODS Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře soud naopak rozhodl, že je nelze trestat za případné trestné činy do doby, než se loni v listopadu vzdali výkonu poslaneckého mandátu. Soud tak setrval na svém předešlém právním názoru z července (po němž se Ivo Ištvan obrátil na soud se žádostí o opětovné posouzení případu s argumentem, že většina jednání se odehrála mimo budovu Sněmovny, pozn. red.).

Státní zástupce Ivo Ištvan totiž podle Knötiga podal návrh, v němž specifikoval jednotlivé skutky poslanců jako celek. "Nelze rozdělovat jednání, kterého se všichni tři politici dopustili do 7. listopadu 2012, dokud měli platný poslanecký mandát a dokud byli chráněni imunitou," řekl iDNES.cz mluvčí soudu Knötig.

Dodal, že verdikt nemusí znamenat konec celého případu, protože případné skutky Tluchoře, Šnajdra a Fuksy po 7. listopadu stíhatelné jsou. Fakticky ale soud rozhodnutím zamítl návrh státního zástupce Iva Ištvana, který chtěl v trestním řízení s poslanci pokračovat.

Nečas nekonal na půdě Sněmovny, není tedy tolik chráněn

Podle Knötiga je rozdíl mezi možnostmi stíhání tří exposlanců a Petra Nečase v tom, jakým způsobem byli jako poslanci chráněni. "Zjednodušeně řečeno, ti tři jsou chráněni indemnitou a imunitou tak, že se vlastně projevovali na půdě Sněmovny tím, že se vzdali mandátu. To je projev poslance, který je právě tímto podle Ústavy chráněn. Petr Nečas v tomto směru nekonal vůbec nic, veřejně nevystupoval. To znamená, že byl chráněn pouze procesní imunitou jako každý jiný poslanec," vysvětlil Knötig.

Indemnita tedy chrání poslance při jejich projevu ve Sněmovně. Procesní imunitou je chráněn každý poslanec. Imunita nemá za cíl chránit konkrétní osobu, ale má zaručit práceschopnost celého Parlamentu.

Tluchoř, Šnajdr a Fuksa podle Ištvana přijali úplatek v podobě lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz