Experti opět otevřou otázku, zda dostavět pražskou Staroměstskou radnici

  12:58aktualizováno  12:58
Už příští týden přispěje k rozhodnutí, co bude dál s plány na dostavbu Staroměstské radnice a jestli město vypíše už devátou soutěž na její dostavbu a úpravu celého náměstí.

Dostaví se Staroměstská radnice? Experti kvůli tomu pořádají konferenci. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

V úterý 22. září v devět hodin ráno se ve velkém sále Nové radnice na Mariánském náměstí, kde jindy jednají zastupitelé, sejdou odborníci a veřejnost.

"Na konferenci je pozváno 80 odborníků a hostů, ale přijít mohou všichni, jednání bude otevřené pro všechny," slibuje Jiří Kotalík, člen expertní komise, která by měla připravit další, už devátou soutěž na dostavbu radnice a na úpravu celého náměstí.

Tříleté přípravy

Letité plány na dostavbu nejstarší pražské radnice, zničené během posledních dnů druhé světové války, oprášil před volbami v roce 2006 primátor Pavel Bém. Sestavil komisi odborníků, která má připravit soutěž, z níž vzejdou návrhy na novou podobu radnice i náměstí.

Konference má zhodnotit to, co se zatím pro novou soutěž na dostavbu udělalo. Na přetřes tak přijde výstava a publikace Srdce města, která mapovala předchozí soutěže na dostavbu radnice i její historii. Mluvit se bude i o archeologickém výzkumu.

ZAVRŽENÉ NÁVRHY

Praha uspořádala výstavu, podívejte se

Ten se kvůli nedostatku peněz neuskutečnil tak, jak měl. Místo klasického výzkumu v místě radnice se museli archeologové spokojit jen se sondami a zkoumáním bez výkopových prací.

Své referáty budou přednášet i architekti, památkáři a urbanisté, jejichž cílem bude najít limity budoucí podoby náměstí. Odpolední jednání doplní i diskuse.

"Jakákoliv myšlenka nebo nápad jsou vítány, od laiků i odborníků," dodal Kotalík. Pak už podle něj závisí jen na zástupcích města, co bude dál. Jestli vyhlásí soutěž, nebo jestli na plány bude padat prach.

Vrátí se mariánský sloup?

Na dostavbu či přestavbu radnice bylo mezi lety 1899 až 1988 vyhlášeno už osm soutěží. "Celkem bylo v osmi soutěžích podáno 537 návrhů," vypočítal Kotalík.

Poprvé se bude rozhodovat o celkové podobě náměstí, tedy třeba i o tom, jestli se náměstí vrátí k historické podobě s kašnou a mariánským sloupem, nebo jestli přibude více zeleně.

Historie soutěží

První soutěž byla vyhlášena v roce 1899, městu se nelíbilo východní křídlo radnice ze 40. let 19. stol. Žádný z návrhů nepřesvědčil a soutěž se opakovala třikrát - v roce 1903, 1909 a 1938. Zlom přinesl květen 1945. Křídlo vyhořelo a místo přestavby se začalo mluvit o dostavbě.

Pátá soutěž byla vyhlášena už v roce 1946 s cílem vybudovat odpovídající prostor a symbol "vlády lidu". Následovaly soutěže v roce 1963, 1969. Nerozhodla ani ta poslední v roce 1988.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Skončil první den voleb do Evropského parlamentu. Účast byla tradičně nízká

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi rozhodovali v první den voleb o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební...

Najdete na iDNES.cz